Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

13 milionów Brytyjczyków żyje poniżej poziomu ubóstwa

W poprzednich latach, większość osób przychodziła do banków żywności tylko raz, aby przetrwać krótkotrwały kryzys, jednak obecnie ludzie udają się do banków żywności regularnie.

W Wielkiej Brytanii nastały niewątpliwie ciężkie czasy. Rosnące ceny żywności oraz paliwa w połączeniu z niskimi dochodami, z wysokim bezrobociem, i ze zmianami przydzielania zasiłków sprawiają, że coraz więcej ludzi udaje się do banków żywności po pomoc.

 Chyba nie ma nic gorszego kiedy na oczach rodzica ich własne dziecko nie ma na nic siły ponieważ nie ma zapewnionych stałych posiłków w ciągu dnia. Aby tylko dziecko nie poszło spać z pustym żołądkiem, rodzic jest w stanie odstąpić swój posiłek, poprosić sąsiada o miskę zupy, bądź nawet posunąć się do kradzieży.

 Trussell Trust, chrześcijańska organizacja charytatywna założona w 1997 roku, każdego dnia niesie natychmiastową pomoc rodzinom oraz jednostkom indywidualnym, którzy nie są w stanie zapewnić pożywienia sobie jak i bliskim. Istotną rzeczą jest, że w czasie kryzysu nie ma wyjątków, ludzie ze wszystkich środowisk społecznych i zawodowych zwracają się z prośbą o pomoc do banków żywności.

 Według raportu rocznego Trussell Trust, liczba osób, które otrzymały paczki żywnościowe wzrosła dwukrotnie, i niestety może jeszcze pójść w górę w związku z wyższymi kosztami utrzymania, ze zmniejszającymi się dochodami oraz z obcinaniem zasiłków. Przypomnijmy, że w latach 2011-2012 organizacja nakarmiła ponad 128 tysięcy ludzi, rozdając 1,225 ton jedzenia ofiarowanego przez społeczeństwo, placówki szkolne oraz przedsiębiorstwa. Przewiduje się, że do 2016 roku, pół miliona osób rocznie będzie na łasce paczek żywnościowych.

 Trussell Trust obecnie nadzoruje 201 bankami żywności, które działają na zasadzie franczyzy. Warto zauważyć, iż tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii powstały 104 banki żywności w celu zapewnienia pomocy rodzinom na granicy ubóstwa.

 Paczki żywnościowe zawierają trwałe produkty spożywcze wystarczające na minimum trzy dni. Są dwa rodzaje paczek, różniące się jedynie rozmiarem, te przeznaczone dla rodzin i dla osób indywidualnych. Każda paczka zawiera makaron, ryż, warzywa w puszcze, owoce, ryby, sok oraz mleko o przedłużonej wartości.

„Ludzie, którzy ubiegają się o paczki żywnościowe są poddawani weryfikacji przez osoby pracujące w służbie zdrowia, pracowników opieki społecznej, doradców Jobcentre bądź przez miejscowe organizacje społeczne, w celu wykluczenia, że nie są osobami bezdomnymi ani bez środków do życia, lecz pracującymi rodzinami, które właśnie zmagają się z niskim dochodem czy czekają na zasiłek” powiedział Chris Mould, dyrektor wykonawczy Trussell Trust.

 Jest to przerażające, że Wielka Brytania w XXI wieku jest w tak dużym zapotrzebowaniu na banki żywności, jednak pocieszającą kwestią jest działalność Trussell Trust, której celem jest otwarcie przynajmniej jednego banku żywności w każdym brytyjskim mieście. Takie kroki z pewnością podnoszą na duchy tych najbardziej potrzebujących, którzy chociaż przez jakiś czas nie będą musieli martwić się co włożyć do garnka.
Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8579 

Do W. Brytanii4.8880 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?