Przelewy do Polski 4.8100 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 -0.40% 

Przelewy do Polski 4.8100 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 -0.40% 

Spada liczba udających się na studia

null

Już tej jesieni studenci na angielskich uniwersytetach rozpoczną nieco kosztowny rok akademicki, z ich portfeli będzie wyjęte aż 9,000 funtów rocznie. Trzykrotnie wyższe czesne doprowadziły w rezultacie do spadku ilości osób ubiegających się o studia, jest ich mniej o 15 tysięcy.

 Już tej jesieni studenci na angielskich uniwersytetach rozpoczną nieco kosztowny rok akademicki, z ich portfeli będzie wyjęte aż 9,000 funtów rocznie, dodajmy, że za ubiegły rok akademicki studenci byli obciążeni opłatą za studia w wysokości 3,375 funtów. Trzykrotnie wyższe czesne doprowadziły w rezultacie do spadku ilości osób ubiegających się o studia, jest ich mniej o 15 tysięcy. Podniesienie czesnego wywołało zamieszki na ulicach Londynu, przeciwnicy ostro krytykują Liberalnych Demokratów, którzy startując w wyborach obiecali, że podwyżek związanych z czesnym nie będzie. W sumie trzeba mieć tą świadomość, że część faktów nie jest zawsze ujawniana społeczeństwu, a obietnice to dobry krok do objęcia władzy.

 Taki spadek liczby studentów ze względu na wysokie czesne pojawił się tylko w Anglii, w pozostałych częściach Wielkiej Brytanii, mianowicie w Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej uczelnie nie podniosły czesnego, a mniejsza ilość osób ubiegających się na studia może być wyłącznie tłumaczona, jako wynik spadku populacji ludzi młodych.

 Od 2006 roku zarówno studenci z Wielkiej Brytanii jak i z krajów Unii Europejskiej mogą dostać niskooprocentowaną pożyczkę rządową na rozpoczęcie studiów. Zaletą jest to, że rząd brytyjski nie wymaga od absolwenta, aby ten po ukończeniu studiów spłacił dług z góry, absolwent zacznie spłacać pożyczkę, gdy zacznie zarabiać, co najmniej 21 tysięcy funtów rocznie. Brytyjscy absolwenci mieszkający w Wielkiej Brytanii są automatycznie obciążani przy wypłacie, jednak taki sam system nie obejmuje tych, którzy mieszkają poza granicami Wielkiej Brytanii, dla nich procedura jest inna, otóż są oni zobowiązani do poinformowania rządu brytyjskiego o wysokości zarobków oraz ustawienia stałego zlecenia w banku w celu płacenia, co miesięcznej raty, bądź po prostu pamiętać, aby rzetelnie w każdym miesiącu przelać odpowiednią ilość pieniędzy w ramach spłaty pożyczki.

 W ostatniej dekadzie, liczba studentów z Unii Europejskiej na studiach licencjackich (przed otrzymaniem pierwszego tytułu naukowego) na brytyjskich uniwersytetach wzrosła czterokrotnie (około 56%) w porównaniu z liczbą rodaków na owych uczelniach (14%).

 David Willetts, minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedział w oświadczeniu, iż 9% pożyczających ma zaległości w spłaceniu pożyczki. Szacuję się, że nieuregulowany dług przypisany studentom z Unii Europejskiej, którzy studiowali na brytyjskich uniwersytetach ma wzrosnąć dwukrotnie, aż do 111 milionów funtów w przeciągu 12 miesięcy.

 Rzetelnie śledzimy osoby, które mają zaległości w opłatach i jesteśmy nawet skłonni w ostateczności zejść na drogę sądową w celu uzyskania pieniędzy. Jeśli europejscy studenci nie będą spłacać pożyczki, trzeba będzie wstrzymać jakąkolwiek pomoc finansową sponsorującą bezpłatną edukację, powiedział Willetts.

 Tak wysokie czesne zapewne stanowią powszechny czynnik odstraszający młodych ludzi do podjęcia studiów, jednak ograniczenia finansowe nie powinno być wyznacznikiem kontynuacji nauki. Wprowadzona podwyżka może zniszczyć aspiracje wielu osobom ubiegających się o studia, niesamowity jest fakt, że jeden krok ku podniesieniu opłaty za studia może przekreślić plany wielu osobom, których marzeniem było ukończyć studia albo dla spełnienia własnych ambicji albo dla dostania lepszej pracy w renomowanej firmie. Większość osób nie chce zadłużać się już od początku wstąpienia w dorosłe życie, jednak należy pamiętać, iż studia to bezapelacyjnie wieloletnia inwestycja.
Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8950 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?