Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Wzrost cen biletów kolejowych - Chudszy portfel pasażera

null

Od stycznia 2013 roku ceny biletów kolejowych mają wzrosnąć o 6,2%. Retail Prices Index (RPI), wskaźnik cen detalicznych, który wzrósł o 3,2% w lipcu ma przyczynić się do wyższych opłat za przejazd koleją na terenie Anglii oraz Szkocji.

 Trzeba przyznać, iż kolejowe połączenia międzymiastowe w znacznej mierze ułatwiają dostanie się do wybranych miejsc. Podróżując koleją nie utkniemy w korku, jednak nie ma nic za darmo. Otóż w zamian za oszczędność czasu musimy być przygotowani na dość sporą stratę pieniędzy. Mamy złą wiadomość dla korzystających z usług kolejowych, mianowicie od stycznia 2013 roku ceny biletów kolejowych mają wzrosnąć o 6,2%. Retail Prices Index (RPI), wskaźnik cen detalicznych, który wzrósł o 3,2% w lipcu ma przyczynić się do wyższych opłat za przejazd koleją na terenie Anglii oraz Szkocji. W Anglii niektóre bilety okresowe mają wzrosnąć o 6,2%, a w Szkocji, o 4,2%, jeśli chodzi o Walię podwyżek jeszcze nie ustalono. Ceny biletów nie podniosą się w Irlandii Północnej z tego względu, iż tam opłata za przejazd koleją nie jest powiązana ze wskaźnikiem cen detalicznych.

 Michael Roberts, dyrektor stowarzyszenia firm kolejowych powiedział, że od 8 lat rząd brytyjski prowadzi politykę, która obciąża pasażerów większą częścią ponoszenia opłat za utrzymania kolei.

 Osoby dojeżdżające do pracy koleją wydają tygodniowo przeciętnie od 5% do 10% (co najmniej 100 funtów) pensji. W niektórych miastach w południowo-wschodniej części Anglii osoby dojeżdżające wydają tygodniowo nawet do 15% pensji. Jednak najwyższą cenę płacą ci, którzy są uzależnieni od kolei, aby dostać się do miejsc przeznaczenia, ofiarami są podróżujący ze stacji z Canterbury oraz podróżujący pomiędzy stacjami Gloucester, Birmingham, Loughborough oraz Leicester.

 W wyniku zaistniałych podwyżek nie obyło się bez protestów ze strony osób dojeżdżających i związków kolejowych, oburzeni protestowali w całym kraju na 40 stacjach kolejowych wliczając Waterloo, Euston and Kings Cross in London, Birmingham New Street, Newcastle upon Tyne, Liverpool Lime Street, Crewe, Glasgow Central i Edinburgh Waverley. Ministrowie utrzymują, że dodatkowe podwyżki cen biletów kolejowych są nałożone, aby sfinansować inwestycję w infrastrukturę kolejową wynoszącą miliardy funtów. W pewnym stopniu rząd brytyjski ma rację, aby inwestować w rozwój kolei, jednak koszt nie powinien być tak po prostu zrzucany na podróżujących. Maria Eagle, sekretarz transportu w Gabinecie Cieni, jest oburzona podwyżkami i krytykuje podejście Davida Camerona, który trzyma stronę prywatnych przewoźników kolejowych a nie osób dojeżdżających, to tak jakby minister nie był świadomy obecnego kryzysu i wysokich kosztów utrzymania, jakie muszą płacić ciężko pracujące rodziny.

000fghyl

Minister transport, Theresa Villiers powiedziała, że wzrost cen biletów kolejowych jest niezbędny, aby osiągnąć długoterminowy cel obniżenia kosztów utrzymania kolei. Nakładamy tak wysokie podwyżki, aby uniknąć inflacji w przyszłości. Działamy przyszłościowo, program ulepszenia kolei ma na celu poprawę jakości usług (zmniejszenie zatłoczenia w pociągach), a ceny biletów kolejowych odgrywają istotną rolę aby zgromadzić odpowiednią ilość pieniędzy na rozwój kolei.

 W dzisiejszych czasach kolej to nieodzowny i wygodny środek transportu dla większości mieszkańców wyspy, i gdy cena biletu kolejowego nie będzie przekraczała kosztów dojeżdżania do pracy samochodem zawsze znajdą się osoby zainteresowane podróżowaniem koleją. Jeśli mowa o rosnących cenach biletów kolejowych to mogą one wywołać oburzenie wśród podróżujących, co w konsekwencji może jedynie zmusić tych najbardziej rozłoszczonych do przeprowadzki bliżej miejsca pracy, a innych do ubiegania się od pracodawcy o zwrot kosztów dojazdu.
Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?