Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Oszczędzać czy leczyć?

null

NHS trust stara się zaoszczędzić pieniądze poprzez nakłonienie lekarzy, aby ci obcięli liczbę tak zwanych „nieodpowiednich” skierowań do szpitala. Ma to przynieść 20 miliardów funtów oszczędności do 2014 roku.

 To niewiarygodne jakie plany ma publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii, otóż zamierza ona obniżać ilość wystawianych skierowań do szpitala, co w konsekwencji ma równać się temu, że lekarz za każde odmówione skierowanie otrzyma pewną kwotę pieniędzy, a co najgorsze wszystko kosztem biednych pacjentów. Przewiduje się, że owe postępowanie przyniesie 20 miliardów funtów oszczędności do 2014 roku. Urzędnicy rządu brytyjskiego mówią, że oszczędności są niezbędne aby zapewnić godną opiekę dla wzrastającej populacji w podeszłym wieku. Ale co z losem milionów osób, które obecnie są w nie najlepszej kondycji fizycznej?

 Za każdym razem kiedy lekarz wysyła pacjenta do szpitala w celu zrobienia prześwietlenia, konsultacji czy operacji, zarząd powierniczy państwowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii (NHS trust) pokrywa wszelkie koszty. Przyszedł czas, że NHS trust stara się zaoszczędzić pieniądze poprzez nakłonienie lekarzy, aby ci obcięli liczbę tak zwanych „nieodpowiednich” skierowań do szpitala. Jednak prowadzący lekarze, włączając członków Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego (BMA) mówią, że to nieetyczne aby oferować pieniądze w zamian za odmowę leczenia. Innym sposobem na oszczędności jest kierowanie pacjentów do innych państwowych gabinetów lekarskich bądź klinik, które dysponują możliwością zrobienia prześwietlenia czy skorzystania z usług specjalistów za mniejsze pieniądze. Zarząd podstawowej opieki zdrowotnej (Primary Care Trust – PCT) także utrzymuje, że owy plan jest prowadzony z myślą o pacjentach, w ich najlepszym interesie, stara się polepszyć opiekę wykorzystując przy tym jak najkorzystniej pieniądze z publicznej służby zdrowia.

 Ilość pieniędzy jaką każdy gabinet lekarski otrzymuje zależy od liczby zarejestrowanych pacjentów oraz czy gabinet spełnia wymogi dotyczące skierowania ustalone przez PCT. Aby otrzymać całą sumę, gabinety muszą stosować się do licznych procedur uwzględniając redukcję skierowań o 10%. Muszą sporządzać szczegółowe listy z nazwiskiem pacjenta, podając przyczynę pobytu w szpitalu oraz nazwisko lekarza, który wypisał skierowanie. Ponadto gabinet musi również wybrać lekarza, aby ten przyglądał się każdemu skierowaniu do szpitala, i upewnić się, że są one odpowiednie. Plan obejmuje wszystkie skierowania, począwszy od pacjentów skierowanych na prześwietlenia w celu wykluczenia raka a skończywszy na wizycie ze specjalistą w kwestii protezy stawu biodrowego czy kolana. Jeśli gabinet spełnia wszystkie kryteria tym samym otrzyma 4 funty za każdego pacjenta na liście. Gdy jednak nie spełnia wszystkich punktów, otrzyma od funta do 2 funtów za pacjenta.

 Każdy gabinet średniej wielkości mający pod opieką 6,5 tys. pacjentów klasyfikuje się do wypracowania maksymalnej ilości dodatkowych środków finansowych, mianowicie 26 tys. funtów zakładając, że spełnia wszystkie oczekiwania. W perspektywie lekarze mogą zdecydować w jaki sposób wydadzą pieniądze, mogą je przeznaczyć na przykład na ulepszenie zaplecza chirurgicznego bądź na podwyżkę pensji. Jednak będzie gorzej gdy wszystkie pieniądze będą trafiać do portfeli lekarzy aniżeli na poprawę jakości zaplecza.

 Ogólnie rzecz biorąc lekarze postawieni są w ciężkiej sytuacji, i prawdopodobnie mają ciężki orzech do zgryzienia. Jak mają spojrzeć w oczy pacjentowi kiedy działają nie w ich interesie, przecież lekarz kojarzy się z pomocą, niesieniem ratunku, uśmierza bólu, a w zaistniałej sytuacji ma być przeszkodą w leczeniu. Rzeczywiście pomysł można uznać za karygodny, bo zdrowie narodu to priorytetowa sprawa prawidłowego rozwoju państwa. Obywatel powinien czuć się bezpiecznie w kraju, i móc polegać na państwowych placówkach zdrowotnych w każdej chwili, jednak plan może zmusić niektórych do korzystania z prywatnych usług.
Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?