Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przerwy w dostawach energii - Czy zabraknie prądu?

null

Wielka Brytania jest narażona na przerwę w dostawie prądu oraz wyższe rachunki za prąd na przestrzeni trzech lat w związku z szybszym niż się spodziewano wycofaniem z użycia elektrowni opalanych węglem, które najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.

 Niewątpliwy jest fakt, iż domownicy korzystają z prądu niemalże bezmyślnie, nie zdają sobie sprawy jak ważne jest oszczędzanie. Zużycie energii jest niewidoczne gołym okiem, ale na przestrzeni lat nadmierna konsumpcja energii może być zauważalna, kiedy następuje np. ocieplenie klimatu. Jednak dla przeciętnego człowieka zużywanie energii to przyjemność, bo przecież XXI wiek cechuje się nowoczesną technologią, która napędzana jest właśnie prądem, bez którego nie ma życia dla większości osób. I tutaj tworzy się pytanie, czy nie należałoby ograniczyć korzystania z prądu.

 Wszystko wskazuje na to, że przerwa w dostawie prądu jest bardzo możliwa, obecna sytuacja jest podobna do tej z lat 70 XX wieku, gdzie wprowadzono przerwy w dostawach energii wywołane przez akcję protestacyjną górników. Od 1 stycznia do 7 marca 1974 roku, w każdym tygodniu w wybrane trzy dni z rzędu mieszkańcy Wysp byli ograniczeni, co do konsumpcji energii.

 W ostatnim czasie „zielone zasady” ustalone przez Unię Europejską mają przyczynić się do radykalnych zmian w kwestii konsumpcji energii. Otóż na postawie brukselskiego dyktatu mają zostać wycofane z użycia elektrownie, głównie te najstarsze i te najbardziej zanieczyszczające środowisko, doprowadzając przy tym do większego niedoboru prądu w przyszłości. Zamknięcie owych elektrowni ma nastąpić szybciej niż się spodziewano, a wszystko przez zmniejszenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny węgla, o 38% przez co węgiel znów stał się opłacalnym źródłem energii.

 Elektrownie, które będą nadal czynne w Wielkiej Brytanii nie będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu na energię do zimy 2015 roku, przewiduje Ofgem, brytyjskie biuro monitorujące rynek gazu i elektryczności. Ofgem wierzy, że do 2015 roku wydajność dostępnej dodatkowej mocy wytwórczej ma się obniżyć z 14% do 4%, dodajmy, że obecnie jest ona w stanie poradzić sobie z skokami w dostawie prądu bez żadnych problemów.

 Będzie brakowało około 29,600 megawatogodzin, jest to równowartość rocznego zapotrzebowania około 9,000 gospodarstw domowych, dodaje Ofgem. National Grid, brytyjska spółka akcyjna notowana na London Stock Exchange, deklaruje pomoc gospodarstwom domowym w kryzysowych sytuacjach poprzez przerwę w dostawie prądu dla przedsiębiorstw i klientów przemysłowych, oczywiście przestrzegając specjalnych warunków umowy. Ponad to, National Grid ma ewentualność by uniknąć zakłóceń w dostawie prądu, chce nakłonić przedstawicieli elektrowni, aby te zwiększyły generowanie oraz importowanie większej ilości prądu z Europy.

 W dzisiejszych czasach gwarancja dostawy prądu ma decydujące znaczenie dla zdrowia gospodarki i płynnej funkcjonalności naszego codziennego życia. Ale dlaczego myśli się o budowie nowych elektrowni jądrowych, można się zgodzić, że są one bardziej przyjazne dla środowiska, i zmniejszyłyby zależność Wyspy od sąsiadujących państw, jednak, dlaczego by nie spróbować tak po prostu ograniczyć korzystania z energii. Zapewne znajdzie się sposób, aby robić pewne rzeczy z umiarem, i nie trwonić póki co łatwo dostępnej energii, której wkrótce będzie brakowało.
Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?