Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Praca dla Europejczyka - Twoja pierwsza praca z EURES-em

Tylko w tym roku podatkowym, około 5 tys. osób ma czerpać korzyści z programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”( Your First EURES Job) wdrożony przez EURES (Europejske Służby Zatrudnienia). Tysiące młodych bezrobotnych Europejczyków dostało propozycję otrzymania tysiąca funtów z kasy podatników w zamian za przyjazd i pracę w Wielkiej Brytanii.

Dla przeciętnie wykształconego imigranta zarobki w Wielkiej Brytanii mogą być konkurencyjne, wiele osób stara się wyjechać właśnie tam w celu zarobienia większej ilości pieniędzy. Po długich i ciężkich miesiącach czy latach oszczędzania dana osoba wraca na ziemię ojczystą, i może zainwestować pieniądze w coś, o czym marzył/a od lat.

Tylko w tym roku podatkowym, około 5 tys. osób ma czerpać korzyści z programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”( Your First EURES Job) wdrożony przez EURES (Europejske Służby Zatrudnienia).

Tysiące młodych bezrobotnych Europejczyków dostało propozycję otrzymania tysiąca funtów z kasy podatników w zamian za przyjazd i pracę w Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska zapłaci 250 funtów każdemu Europejczykowi, który przekroczy granicę Wyspy w celu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej, a gdy Europejczyk dostanie pracę, może liczyć na wsparcie finansowe nawet w wysokości 830 funtów, pieniądze będą przyznane na wydatki związane z przeprowadzką.

Oczywiście nie brakuje głosów krytyki, co do pomysłu. Przeciwnicy nie mogą zrozumieć, dlaczego Bruksela wspiera bezrobotnych Europejczyków, aby ci wkroczyli na teren Wielkiej Brytanii, kiedy blisko milion młodych Brytyjczyków jest bez pracy w swoim kraju. Jest to niepokojące gdyż w UK jest wiele osób szukających pracy, których chcemy szkolić, kształcić i dawać możliwość praktyk czy stażu, i koniec końców zatrudniać. Ponadto krytycy obawiają się napływu do UK młodych osób zwłaszcza z krajów o wysokim wskaźniku bezrobocia, takich jak Hiszpanii czy Grecji. I chociaż Cameron wierzy w jeden rynek i swobodny ruch pracowników, w ostatnim czasie przekonał się, że czas to ograniczyć. Wszystko, dlatego, że przykładowo w jednej z fabryk zatrudnionych jest przeszło 60% osób z krajów UE, a w innej fabryce 50% pracowników stanowią osoby z poza granic Wyspy.

Ministerstwo Pracy i Zabezpieczenia Społecznego (The Department for Work and Pensions ) mówi, że plan jest także otwarty dla młodych Brytyjczyków, którzy chcą przeprowadzić się do krajów Unii Europejskiej i zacząć karierę zawodową.

Długotrwałe bezrobocie wśród ludzi młodych stopniowo wzrasta już od ponad roku. Tim Aker, z eurosceptycznego stowarzyszenia Get Briatin Out, powiedział, że owy plan sponsorowany z pieniędzy podatników jest niebywały. Nic w tym dziwnego, że mamy dosyć UE. Masowe bezrobocie spowodowane strefą euro jest problemem strefy euro. Unia Europejska nie powinna zmniejszać liczby Brytyjskich pracowników w dostępnych miejscach zatrudnienia w UK poprzez oferowanie miejsc pracy na Wyspie bezrobotnym Europejczykom.

Sieć EURES jest otwarta dla wszystkich młodych ludzi, którzy marzą o znalezieniu pracy w Unii Europejskiej. Warunkiem zarejestrowania w sieci jest wiek oraz narodowość, kandydat musi być w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat oraz być obywatelem bądź legalnym rezydentem Unii Europejskiej. Warto wspomnieć, że nie ważny jest poziom wykształcenia, doświadczenie zawodowe czy status społeczny i gospodarczy. Celem programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em” jest możliwość ułatwienia młodym ludziom dostępu do znalezienia pracy, a pracodawcom znalezienia siły roboczej, której nie mogą znaleźć w środowisku lokalnym, regionalnym czy narodowym.

Wszystko ma swoje plusy i minusy, dlatego też z jednej strony plan może rzeczywiście mieć oddźwięk pozytywny, ponieważ jest to możliwość poznania nowej kultury i obyczajów, z drugiej jednak strony można by rzec, że to sposób zupełnie zbędny na pozyskiwanie nowych pracowników, i to do tego z innych krajów, kiedy tak wiele rodaków szuka jakiegoś zajęcia właśnie w miejscu zamieszkania.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8576 

Do W. Brytanii4.8876 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?