Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Choć ceny biletów znów rosną, będzie więcej zniżek dla młodzieży

Podczas gdy korzystający regularnie z brytyjskiej kolei narzekają na niedawne podwyżki, z nowej korzystnej oferty skorzystać może tzw. pokolenie Millenium. To właśnie pasażerom w przedziale wiekowym 26-30 lat zaoferowano z początkiem nowego roku atrakcyjną kartę zniżkową, po którą „stali” w internetowej kolejce nawet kilka godzin. Będzie ona dostępna tylko w wersji elektronicznej.

Kolejowa karta millenijna

National Rail oferuje ważną przez rok kartę za 30 funtów i uprawnia ona do zniżek w wysokości 30% ceny biletu na większości tras. Gdy trafiła do sprzedaży o północy pierwszego stycznia, zainteresowanie nią przeszło wszelkie oczekiwania, często powodując wydłużony czas oczekiwania i frustrację użytkowników systemu. Przedstawiciele spółki kolejowej zapewniają, że nie ma potrzeby spieszyć się z zakupem, gdyż oferta pozostanie dostępna. Ci, którzy znajdą się w wydłużonej wirtualnej kolejce, zostaną powiadomieni mailowo o dostępności do systemu. Będą potem musieli w ciągu 10 minut sfinalizować zakup.

Długo oczekiwana Millenial Railcard oferuje podobne profity jak dostępna dla młodszej grupy wiekowej (16 do 25 lat) Young Person`s Railcard. Ta ostatnia również kosztuje 30 funtów w skali roku, można także nabyć trzyletnią za 70 funtów. Dostępna jest zarówno w wersji eklektronicznej jak i tradycyjnej. Jest jednak warunek dotyczący przejazdów w dni powszednie przed godziną dziesiątą rano - obie karty uprawniają do zniżki, jeśli bilet kosztuje przynajmniej 12 funtów. Zasada ta nie obowiązuje dla Young Person`s Railcard w miesiące wakacyjne – w lipcu i sierpniu. Karty nie uprawniają do zniżek na bilety sezonowe i usługi Eurostar. Władze szacują, że użytkownicy zaoszczędzają średnio dzięki Rail Cards 192 funty rocznie.

W przygotowaniu jest też kolejna oferta dla młodych osób, zawężona do tych w wieku 16 i 17 lat, która ma pojawić się w sprzedaży już latem tego roku. Młodzież podróżująca koleją do szkoły lub college`u zaoszczędzi dzięki niej 50% na wszystkich biletach, zarówno bieżących jak i kupowanych z wyprzedzeniem, w godzinach szczytu i poza nimi. Przypuszcza się, że cena tej karty będzie podobna do pozostałych. W niektórych częściach Wielkiej Brytanii będzie ona konkurować ze zniżkami dla młodzieży już oferowanymi przez samorządy.

Podwyżki biletów kolejowych w UK

Oprócz pochwał z powodu sukcesu, jakim okazała się nowa zniżkowa karta, National Rail naraził się z początkiem roku również na ostrą krytykę za kolejną podwyżkę cen biletów. Demonstracje odbyły się na ponad 20 stacjach. Protestujący podkreślali, że podwyżki wynoszące 3,1%, były większe niż średnia stopa inflacji i wzrost płac, a niektóre bilety sezonowe podrożały przez nie o ponad 100 funtów. Nie odzwierciedla to zdaniem pasażerów jakości usług; na przykład punktualność brytyjskiej kolei jest według statystyk najgorsza od 13 lat.

Sonda przeprowadzona wśród powracających po okresie świątecznym do pracy pasażerów wykazała również, że wielu z nich ma spółce za złe ubiegłoroczny zmodyfikowany rozkład jazdy, który wprowadził wiele zamieszania. Niektórzy skrytykowali system bonusów dla władz spółki, który nie jest oparty na jej wynikach jakościowych i finansowych.

Minister transportu Chris Grayling obwinia jednak za taką sytuację związki zawodowe. Powiedział, on, że związki kolejarzy żądają najwyższych podwyżek w porównaniu z innymi grupami zawodowymi, wynoszącymi średnio 3%. Przekłada się to na ceny biletów i o ile pracownicy National Rail nie ograniczą swych roszczeń, spirala podwyżkowa będzie trwała dalej.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 07.01.2019

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8564 

Do W. Brytanii4.8864 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?