Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Ograniczenie zasiłku do dwójki dzieci pozostaje w mocy

W związku z wprowadzonym rok temu w Wielkiej Brytanii ograniczeniem Child Tax Credit na trzecie dziecko w rodzinie urodzone po kwietniu 2017 roku, grupa organizacji pozarządowych wniosła w tej sprawie apelację do Sądu Najwyższego twierdząc, że taka polityka dyskryminuje ludzi ze względu na datę urodzenia i jest sprzeczna prawami człowieka. Ministerstwo Pracy i Emerytur wyraziło zadowolenie z niedawnej decyzji odrzucającej argumenty wnioskujących i podkreśliło, że na przestrzeni lat należy spodziewać się kolejnych cięć w tej sferze.

Rząd broni swego stanowiska

Reprezentujący w tej sprawie gabinet mecenas James Eadie podkreślił, że odpowiedzialny za pomoc społeczną resort tak projektuje zmiany, aby „osoby, które otrzymują zasiłki musiały stanąć wobec tych samych wyborów jak ci, którzy utrzymują się wyłącznie z własnej pracy”. Według niego system powinien kreować bodźce motywujące do szukania i utrzymania zatrudnienia, które jest najlepszą drogą wyjścia z ubóstwa.

Takie podejście oburza jednak niektórych ekspertów, a przede wszystkim dotknięte nim rodziny, jako godzące w interes dzieci, które nie mają wpływu na wybory życiowe i losy swych rodziców. Już w zeszłym roku apel w tej sprawie wystosowało także 60 biskupów anglikańskich oraz przedstawicieli innych kościołów, którzy poprosili konserwatystów o ponowną analizę społecznych skutków wprowadzonych zmian. Szacuje się, że wprowadzone niedawno przepisy, które likwidują Child Tax Credit na trzecie dziecko urodzone po kwietniu 2017 roku pozbawiły gospodarstwa domowe o niskich dochodach około 3 tysięcy funtów rocznie. W liście do premier Theresy May duchowni ostrzegają przed tworzeniem ustawodawstwa, które „przekazuje niefortunną informację, że niektóre dzieci znaczą mniej od innych tylko dlatego, że ich kolejność urodzenia wobec rodzeństwa jest taka, a nie inna”.

Nowe wnioski o Tax Credit tylko na dwójkę dzieci

Przeciwnicy zeszłorocznej zmiany twierdzą, że Wielka Brytania dołączyła niechlubnie do tych państw, w których system zasiłków dzielący dzieci na gorsze i lepsze jest narzędziem służącym do realizacji doraźnej polityki rządowej, a nie indywidualnej poprawy losu młodych ludzi. Z tego powodu pojawią się zapewne następne apelacje próbujące podważyć dyskryminację finansową trzeciego i kolejnego dziecka w rodzinie.

W ocenie ograniczenia zasiłku Child Tax Credit do dwójki potomstwa należy również wziąć po uwagę, że okoliczności finansowe rodziny mogą się zmienić z powodu utraty pracy, śmierci jednego z rodziców czy choroby. Wówczas nowe aplikacje również nie będą uwzględniały młodszego rodzeństwa. Także ci, którzy kiedyś kwalifikowali się na świadczenie dla trzeciego dziecka, ale z jakiegoś powodu, na przykład wyjazdu z kraju, je utracili, będą po kwietniu 2019 roku mogli starać się o zasiłek tylko dla dwójki, nawet jeśli trzecie dziecko urodziło się przed kwietniem 2017 roku.

Apelacja odniosła jednak pewien sukces

Sędzia Ousley, który odrzucił apelację, przychylił się natomiast do twierdzenia, że przepisy nie powinny być stosowane, jeśli w rodzinie wychowują się już dwójka przysposobionych dzieci, a potem dopiero rodzice decydują się na posiadanie własnych. Zgodnie z ubiegłorocznymi przepisami dotychczas w takiej sytuacji nie należał się już zasiłek. Sprawa ta była wielokrotnie poruszana, jednak rząd nie chciał słuchać argumentów osób zainteresowanych, stąd trafiła ona aż do Sądu Najwyższego. Przychylając się do tej części apelacji sędzia podkreślił, że takie rozwiązanie bezpośrednio zniechęcało od podjęcia decyzji o zaopiekowaniu się krewnymi dziećmi w potrzebie, które w przeciwnym wypadku musiałyby korzystać z opieki zorganizowanej przez państwo. Obrońcy równej pomocy dla najbiedniejszych dzieci zapowiadają, że będą dalej postulować zmiany w przepisach regulujących przyznawanie Child Tax Credit.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 22.04.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?