Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Nowy podatek dla producentów

6 Kwietnia w całej Wielkiej Brytanii wszedł w życie zapowiadany wcześniej podatek od napojów z wysoką zawartością dodanego cukru (sugar tax). Wynosi on 18 pensów za litr napoju, jeśli jego zawartość w tej objętości przekracza 5 gramów, a wzrasta do 25 pensów przy ilości 8 gramów w litrze. Podatek nakładany jest na producentów, środki z niego uzyskane trafią do rządu, który obiecał przeznaczyć zebrane pieniądze na poprawę stanu zdrowia Brytyjczyków. Ale czy ewentualny wzrost cen zmniejszy pragnienie klientów na ulubione smaki?

Droższy alkohol w Szkocji

Podobny podatek przyniósł już pozytywne rezultaty we Francji i Norwegii. Próbując osiągnąć ten sam efekt, samorząd szkocki także od 1 maja wprowadzi cenę minimalną w wysokości 50 pensów za jednostkę alkoholu, która ma zniechęć konsumentów do nadużywania tego produktu. Walia również zamierza posłużyć się tym sposobem. Decyzje władz na szczeblu krajowym i lokalnym motywowane są fatalnym stanem zdrowia mieszkańców Wielkiej Brytanii spowodowanym złymi nawykami żywieniowymi. Przykładowo przeciętny brytyjski nastolatek spożywa w posiłkach trzy razy więcej cukru niż wynosi zalecana przez dietetyków norma. Rząd ma nadzieję, że wyższe ceny na szkodliwe produkty pomogą w walce z otyłością, cukrzycą i innymi chorobami będącymi skutkiem niezdrowej diety, których leczenie i społeczne konsekwencje najbardziej obciążają kieszenie obywateli.

Podatek od cukru = wyższe ceny?

Ostateczna decyzja, czy producenci przerzucą swe wyższe koszta na klientów i jeśli tak, to w jakim stopniu, będzie należała jednak do nich. Nawet jeśli tak się stanie, to specjaliści nie są zgodni, czy podwyżka skłoni konsumentów do podejmowania racjonalnych decyzji w supermarketach. Przywiązanie do danej marki czy rodzaju produktu może wziąć górę nad kwestiami zdrowotnymi bez względu na cenę. Nie bez znaczenia będzie też uzależnienie organizmu od alkoholu, ale też cukru.
Krytycy przypominają, że węglowodany pochodzące z napoi to tylko wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o nadmiar tego składnika w diecie. Jakie będą rezultaty podatku będzie zależeć również od tego, co zamiast np. droższej Coca Coli wybiorą konsumenci. Ceny na inne „słodkie” produkty nie wzrastają, klienci będą więc mogli zrezygnować ze słodkich napoi gazowanych na rzecz batoników, ciastek itp. Zmiany nie obejmą też płynnych przetworów mlecznych, które wykazują przynajmniej 75% zawartość mleka – stąd popularne koktajle nie podrożeją. Naturalne soki owocowe bez dodatkowej zawartości cukru również nie będą dotknięte tym podatkiem.

Tradycyjny niezdrowy smak

Należy pamiętać, że producenci mogą zareagować w nieoczekiwany sposób na ingerencję władz. Podatek, który bezpośrednio dotyka właśnie ich, zapewne odzwierciedli nowa cena – ale finalna decyzja, ile podwyżka wyniesie, będzie zależeć od poszczególnych wytwórców. Wysokość ceny napoju zależeć będzie od zawartości cukru – im więcej, tym butelka droższa. Szacuje się, że Coca-Cola w opakowaniu zawierającym 1,75 litra podrożeje o 25%.

Zmianą, której najchętniej oczekuje rząd byłoby zmodyfikowanie zawartości cukru w danym napoju, tak jak stało się to już jakiś czas temu w przypadku Fanty. Przypomnijmy, że ta obecna na rynku zawiera go o 30% mniej niż kiedyś. To jednak ryzykowny kierunek - producenci mogą obawiać się odrzucenia nowej wersji znanych produktów przez przywiązaną do danego smaku klientelę. Podczas gdy na przykład Irn-Bru i Ribena są teraz już także o około połowę mniej słodkie (odpowiednio 4,7 g i 4,5 g cukru na 100 ml), to Coca Cola pozostaje przy tradycyjnej zawartości 10,6 g na 100 ml. Wielbiciele większości napoi powinni więc nastawić się jednak na zmiany – albo ceny albo smaku.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 08.04.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8579 

Do W. Brytanii4.8880 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?