Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Coraz mniej imigrantów szuka pracy w UK

Według ostatnich danych, opublikowanych przez HMRC, cały czas spada liczba imigrantów z krajów Unii Europejskiej – w tym przede wszystkim z: Rumunii, Portugalii i Polski – szukających pracy w UK. Tendencja ta, już kolejny rok, nieprzerwanie utrzymuje się – od momentu referendum w sprawie Brexitu. Home Office stara się ratować sytuację, w tym celu wydano specjalne oświadczenie, adresowane właśnie do obywateli krajów UE.

Coraz mniej pracowników z Unii

Od czasu czerwcowego referendum, liczba imigrantów z całej Wspólnoty – aktywnie szukających pracy w Zjednoczonym Królestwie zmniejszyła się o 11,4%. Największy spadek odnotowano przede wszystkim wśród obywateli 4 krajów: Rumunii – 52%, Portugalii – 41%, Polski – 34%, oraz Hiszpanii – 26%. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że liczba imigrantów z Unii, starających się o pracę na Wyspach na stanowiskach kierowniczych, spadła aż o 24,8%. Prawie tak samo duży regres (21% ) odnotowano w profesjach związanych ze sprzedażą, rachunkowością oraz w zawodach prawniczych. W obu powyższych wypadkach tłumaczone jest to przede wszystkim awersją do ryzyka w planowaniu kariery zawodowej, wynikającą z dużej niepewności o swoją przyszłość nad Tamizą – już po Brexicie.

Natura nie znosi próżni

Mimo że wśród obywateli UE spadło zainteresowanie angażem w Wielkiej Brytanii, co więcej, wzrosła także liczba pracowników opuszczających ten kraj, to jednak na ich miejsce szybko znaleźli się inni chętni. W tym samym czasie zaczął zwiększać się napływ pracowników spoza państw Unii Europejskiej. Jednak dla części sektorów stanowi to nie lada problem strukturalny. Mimo że spadek liczby zatrudnionych z krajów Wspólnoty zaczął być względnie szybko uzupełniany, to wiele brytyjskich firm boryka się z trudnościami związanymi z obsadzeniem zawodów wymagających wysokich kwalifikacji.

Najbardziej zagrożone branże

Z najnowszego rządowego raportu, opublikowanego w minioną środę wynika, że sytuacja części branży może stać się za moment katastrofalna – ze względu na proporcję między zatrudnionymi tubylcami a imigrantami. Najbardziej zagrożona jest branża hotelarska i gastronomiczna - ponieważ prawie połowa pracowników w hotelach, restauracjach i pubach pochodzi spoza Zjednoczonego Królestwa.

Kolejnym niebezpieczeństwem, wg Migration Advisory Committee (MAC), stanie się jakość pracowników. MAC, na podstawie badań z ponad 400 firm i instytucji, sporządziło raport, w którym określiło imigrantów z UE jako „wysokich jakościowo i bardziej chętnych do pracy niż obywatele brytyjscy”. Wskazano także na fakt, że brytyjscy pracodawcy postrzegają ich jako bardziej zmotywowanych, elastycznych i mających większą chęć do pracy. Zasygnalizowano, że spadek ich liczby po Brexicie będzie katastrofalny dla wielu brytyjskich firm.

Home Office stara się ratować sytuację

Brytyjskie MSW przygotowało specjalne oświadczenie dotyczące obywateli Unii żyjących w Wielkiej Brytanii. Zawarto w nim m.in. aktualizacje na temat sytuacji imigrantów z UE po Brexicie - w związku z osiągniętym na koniec marca porozumieniem w Brukseli. Michel Barnier wraz z Davidem Davisem poinformowali o rozwiązaniach, które będą obowiązywały w najważniejszych dla napływowych mieszkańców kwestiach - takich jak ich prawa po zakończeniu „rozwodu z Brukselą” oraz funkcjonowanie w tzw. okresie przejściowym.

Home Office przede wszystkim jednoznacznie dał do zrozumienia, że obywatele Wspólnoty, którzy zamieszkali/zamieszkają w Wielkiej Brytanii - jeszcze zanim opuści ona Unię 29 marca 2019 r., będą mogli nadal mieszkać i pracować w UK na takich samych zasadach. Ich prawa do korzystania z opieki zdrowotnej, dotyczące ich prawo pracy oraz dostęp do zasiłków pozostaną niezmienione. Co więcej, członkowie ich bliskiej rodziny będą mogli nadal swobodnie wjeżdżać do Zjednoczonego Królestwa - podobnie jak funkcjonuje to teraz.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 02.04.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?