Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Coraz więcej milionerów w UK

Jak pokazują najnowsze dane brytyjskiego urzędu statystycznego (Office for National Statistics), liczba Brytyjczyków, którzy podają, iż wartość ich majątku przekracza milion funtów, wzrosła w ostatnich dwóch latach o blisko jedną trzecią. W tym zestawieniu brano pod uwagę takie składniki jak nieruchomości, oszczędności emerytalne, inwestycje i majątek ruchomy pomniejszony o zobowiązania kredytowe. Nie mamy jednak raczej do czynienia z niezwykłym niewytłumaczalnym zjawiskiem - tak duży wzrost bogactwa osób indywidualnych spowodowany jest głównie rozwojem prywatnych funduszy emerytalnych i nieruchomości, których wartość wzrosła w ostatnim czasie odpowiednio aż o 20% i 17%. Dzięki tym zmianom ujęty w statystykach majątek mieszkańców Wysp Brytyjskich wygląda zdecydowanie bardziej okazale.

Bogaci się bogacą, biedni biednieją

Liczba gospodarstw domowych, które posiadają zaplecze finansowe wyższe niż milion funtów wynosi obecnie 3,6 miliona, co stanowi blisko 14% populacji. Z drugiej strony mniej więcej tyle samo rodzin szacuje swój cały majątek na mniej niż 20 tys. funtów. Co więcej, o ile grupa milionerów rośnie dzięki podwyższonej wartości domów i ponownym boomie w gromadzeniu środków na rzecz prywatnych funduszy emerytalnych, to stan posiadania najbiedniejszej grupy jest coraz mniejszy. Dla porównania, majątek średniego gospodarstwa w skali kraju, po uwzględnieniu zaciągniętych kredytów wynosił w 2016 roku prawie 260 tys. funtów. W podziale na regiony najlepiej natomiast wypada region południowowschodni Anglii, napędzany dobra koniunkturą na nieruchomości w Londynie, gdzie wartość ta wynosi 381 tys. funtów. Najniższą średnią, bo zaledwie 163 tys. funtów odnotowano w rejonach północnowschodnich.

Podczas gdy Wielka Brytania jako państwo wciąż generuje olbrzymi majątek, to niektórzy zwracają uwagę na jego bardzo nierównomierne rozłożenie wśród grup wiekowych i społecznych. Conor D`Arcy, starszy analityk w Resolution Foundation, która zajmuje się działalnością lobbystyczną na rzecz klas o niskich dochodach zwrócił uwagę, że „Wielka Brytania jest bardzo skuteczna w akumulowaniu bogactwa, ale nie potrafi go równomiernie rozdysponować, a co więcej, sprawiedliwie i skutecznie opodatkować. Stąd tak wielkie dysproporcje społeczne.” O ile podobne uwagi są krzywdzące dla tych, którzy systematyczną pracą i oszczędnościami zgromadzili swój majątek, to uwaga o podatkach wydaje się dość trafna, jeśli wziąć pod uwagę ucieczkę kapitału do rajów podatkowych.

Brytyjczycy najbogatsi w Europie

Powyższe dane o wzroście liczby milionerów w kraju stawiają Wielką Brytanię na czwartym miejscy na świecie za Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Japonią i na pierwszym w Europie. Jakie elementy pomagają w gromadzeniu tak wielkiego majątku? Najkorzystniejsze wyniki na przestrzeni lat daje inwestycja na rynku nieruchomości. W ostatnich dwóch dekadach średnia cena domu w Wielkiej Brytanii wzrosła aż o 281%, a w Londynie aż o 501%. Ci, którzy kupili lokal mieszkalny jako lokatę kapitału zarobili więc najwięcej, zwłaszcza nabywający nieruchomości pod wynajem mogli powiększyć zainwestowaną pierwotnie kwotę aż 14-krotnie. Inny sposób to prestiżowa i dobrze płatna praca; tu od lat najbardziej opłaca się rozwijać zawodowo w sektorze usług finansowych, technologii i zdrowia. Obie kategorie bije jednak na głowę własna działalność gospodarcza – największą szansę na stanie się milionerem daje rozwój własnego biznesu. Aż 4 razy więcej osób, które pracują raczej na swoje konto niż dla kogoś dorabia się znacznego majątku.

Najwięcej milionerów przybywa w ostatnich latach w Anglii, gdzie jedna na 65 osób cieszy się takim statusem, a najmniej w Szkocji i Walii, gdzie nie odnotowano takich zmian. Częściowym wytłumaczeniem jest niższy wzrost wartości nieruchomości na północy Wielkiej Brytanii. W samym Londynie średnio w miesiącu wystawia się na sprzedaż blisko 10 tys. nieruchomości wartych powyżej miliona funtów, podczas gdy w całej Szkocji w podobnym okresie jest ich zaledwie około 50. Walia również pozostaje daleko w tyle. Jeden na 45 mieszkańców Londynu jest milionerem podczas gdy w regionie walijskim zaledwie jeden na 255 osób. Nie należy zapominać, że średnia w skali kraju jest w dużej mierze napędzana dobrą koniunkturą na nowych milionerów w stolicy kraju. Tym, którym dopisuje szczęście w grach losowych, a nie spełniają innych kryteriów pozwalających znacznie podwyższyć swój majątek warto też podpowiedzieć, że od 1994 roku Krajowa Loteria w wielkiej Brytanii uczyniła milionerami aż 3900 osób. Może warto spróbować?

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 07.02.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?