Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Minister ogłasza nowy budżet

Brytyjskie Ministerstwo Finansów rozpoczęło wdrażanie przedstawionego niedawno przez Philipa Hammonda najnowszego planu finansowego państwa. I choć zalew ekonomicznych terminów i statystyk może nie wydawać się zachęcającą lekturą, skutki tego dokumentu dotkną wszystkich mieszkańców Wysp Brytyjskich, warto więc przypomnieć jego najważniejsze postanowienia.

Rząd podsumowuje sprawy ekonomiczne

Podczas ogłaszania budżetu minister Phillip Hammond dokonał jednocześnie podsumowania obecnego stanu gospodarki. Przypomniał najpierw sukcesy obecnej partii. Według najnowszych danych liczba obecnie zatrudnionych osób w skali kraju wynosi ponad 32 miliony, co jest liczbą prawie rekordową jak na Wielką Brytanię. Wyraźny wzrost zatrudnienia nastąpił wśród pracowników na pełnym etacie. Bezrobocie jest obecnie najniższe od 1975 roku.

Z drugiej strony wzrost gospodarczy jest znacznie słabszy niż zakładano i obecnie szacuje się, że wyniesie w tym roku 1,5%. Podobna jest prognoza ministerstwa na kolejne trzy lata – rząd zakłada nieco wyższy wzrost dopiero w latach 2021-2022. Inflacja również nie zgadza się z wcześniejszymi założeniami – sięga aż 3%, choć władze optymistycznie mają nadzieję, że w następnych latach uda się obniżyć ją do 2%.

Poziom zadłużenia społeczeństwa jest nadal wysoki, mimo że liczba zaciąganych kredytów w ostatnim roku znacznie spadła. Gdyby podzielić cały obecny dług między mieszkańców Wysp Brytyjskich między gospodarstwa domowe, to każde z nich zadłużone byłoby na kwotę około 65 tys. funtów. To czyni Brytyjczyków jednym z najbardziej zadłużonych obywateli na świecie.

Co nowego w budżecie?

 • Po raz pierwszy w corocznej ustawie finansowej pojawia się kwota wyasygnowana na pokrycie kosztów wystąpienia z Unii Europejskiej. W najbliższym roku będą to dodatkowe 3 miliardy funtów przeznaczone na dostosowanie przejść granicznych i zmiany w punktach kontroli, a także na nowy system przyjmowania imigrantów i rejestracji statusu obecnych.
 • 6,3 Miliarda funtów więcej dostanie NHS, z czego mniej więcej połowa przeznaczona ma być na poprawę warunków lokalowych służby zdrowia i lepszą opiekę dla pacjentów, a pozostała część na lepsze działanie pogotowia ratunkowego i skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi.
 • Dla planujących zakup nieruchomości istotnym elementem jest częściowe zniesienie mającego niecałe dwa lata podatku od kupna nieruchomości, tzw. stamp duty. Został on umorzony dla osób kupujących dom po raz pierwszy, o ile jego wartość nie przekracza 300 tys. funtów. Również od takiej kwoty nie zapłacą oni podatku, jeśli cena domu nie przekroczy 500 tys. Stamp duty utrzymany został w całości jeśli wartość nieruchomości wynosi więcej niż pół miliona funtów. Szacuje się, że na rozwiązaniu zyska aż 80% planujących zakup pierwszego domu.
 • Rząd obiecuje budowę 300 tys. nowych domów rocznie, co byłoby osiągnięciem, którego nie odnotowano od roku 1970. Dodatkowo przeznacza więcej pieniędzy na kupno ziemi pod budowę i infrastrukturę około-mieszkaniową. Planowane są zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym wewnątrz miast, tak by nadal chronić tereny stanowiące tzw. zielony pas wokół miast.
 • Rady miast otrzymały prawo do 100% podwyżki podatku miejskiego (Council Tax) dla niezamieszkałych nieruchomości.
 • Płaca minimalna dla osób, które ukończyły 25 lat wzrośnie od kwietnia 2018 z poziomu 7.50 do 7.83 funta za godzinę.
 • Kwota wolna od podatku również będzie wyższa i wyniesie 11 tys. 850 funtów.
 • Podatek paliwowy pozostaje bez zmian ósmy rok z rzędu.
 • Podatki od alkoholu również nie wzrosną by dogonić inflację. Osobno wprowadzony zostanie podatek na cydr.
 • Wzrosną podatki od papierosów, nawet 3% powyżej stopy inflacji, należy zatem spodziewać się wzrostu cen wyrobów tytoniowych.
 • Pasażerowie klas ekonomicznych i latający na krótkich trasach będą nadal płacić taki sam podatek Air Passenger Duty, podczas gdy wzrosną opłaty dla podróżujących na dłuższych dystansach i w droższych klasach.
 • Każda szkoła otrzyma dodatkowe 600 funtów za każdego ucznia, który przystąpi do zaawansowanych egzaminów z matematyki na koniec szkoły średniej. Wiele placówek dostanie dofinansowanie do nauczania matematyki, dodatkowe szkolenia dla nauczycieli i pomoc dla uczniów, którzy nie zdali egzaminu z tego przedmiotu w pierwszym podejściu.
 • W nawiązaniu do opłaty wprowadzonej za jednorazowe plastikowe torby rząd rozważy podobne środki w odniesieniu do opakowań jednorazowych na potrawy na wynos i innych. Pięciopensowa opłata za tzw. reklamówki zmniejszyła ich zużycie w ostatnich latach aż o 80%.
 • Więcej pieniędzy popłynie dla regionów – Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.
 • Rozbudowane zostaną niektóre połączenia kolejowe i stacje. Powstanie także nowa droga ekspresowa między Oxford i Cambridge.
 • Wiosną 2018 prowadzona zostanie zniżka kolejowa dla osób w wieku 26-30 lat.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 04.12.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?