Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Plastikowe banknoty i nowe monety w UK

Plastikowe 5 funtów z wizerunkiem
Winstona Churchilla

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami Bank of England, oraz pełniący w Szkocji funkcję banku emisyjnego Clydesdale Bank, wprowadziły w tym roku do obiegu nowe, plastikowe banknoty. Wg zapewnień ich twórców mają one być odporniejsze na zniszczenia, a przede wszystkim bardzo trudne do podrobienia. Na pierwszych wypuszczonych nominałach widnieją Winston Churchill (w Anglii) oraz William Arrol (w Szkocji). Pojawiły się także nowe monety: dwu-funtówka w tradycyjnym kształcie ale z nowym awersem, na którym widnieje wizerunek Polki, oraz nowa dwunastokątna moneta jednofuntowa, która docelowo ma zastąpić obecnie używaną okrągłą wersję.

Banknot niezniszczalny i niepodrabialny

Oba nowe banknoty to nominał 5 GBP. Są one o około 15% mniejsze od swoich tradycyjnych papierowo-bawełnianych odpowiedników. Ich pierwszą istotną zaletą ma być duża odporność na zniszczenia. Nowy pieniądz nie gniecie się, nie brudzi i nie rozdziera. Nie zaszkodzi mu także wypranie, nawet w wyższej temperaturze. Ich żywotność obliczona jest na 5 lat, co jest ponad dwukrotnie dłuższym czasem od średniego okresu użytkowania obecnych banknotów. Natomiast producent ostrzega, że ze względu na dużą wytrzymałość tego środka płatniczego na różne czynniki, jest on częściowo termoplastyczny, czyli np. kilka banknotów noszonych w ciepłej kieszeni może dopasować się do jej kształtu, przylgnąć do siebie i powodować przez to trudności w ich odliczaniu.

Drugą ważną zaletą nowych pięcio-funtówek jest ich wysoki standard zabezpieczeń. Wg informacji emitenta, był to główny powód wprowadzenia nowego pieniądza, który ma być prawie niemożliwy do podrobienia. Jest on wykonany z cienkiego przezroczystego polimeru pokrytego specjalną warstwą, umożliwiającą nanoszenie nadruków. Właśnie w tej warstwie zatopione będą wszelkie zabezpieczenia przed fałszowaniem. Jednym z nowych elementów jest tutaj m.in. przezroczyste okienko, umieszczone w górnej części, które zmienia kolor pod różnymi kontami patrzenia. Zabezpieczeń jest oczywiście znacznie więcej, ale Bank Anglii wyjaśnił, że informacje o części z nich nie będą publikowane, aby nie ułatwiać zadania oszustom.

Na chwilę obecną wydrukowano ich 440 milionów, ale ministerstwo finansów zastrzega, że wprowadzenie ich do pełnego obiegu zajmie trochę czasu i zgodnie z planem papierowe banknoty pozostaną w użyciu do maja 2017 roku. Co istotne, nowy pieniądz, mimo nieco innych parametrów i kształtu, może być bez problemu wypłacany w bankomatach.

Churchill, Arrol i kolejni wybrańcy

Na plastikowym banknocie emitowanym w południowej części Zjednoczonego Królestwa umieszczona jest podobizna Winstona Churchilla, byłego długoletniego premiera, który pełnił urząd w latach 1940 – 1945 oraz 1951 – 1955. W północnej części kraju jest to wizerunek Sir Williama Arrola i zaprojektowanego przez niego mostu Forth Rail Bridge. Arrol jest uznawany za jednego z najbardziej kreatywnych szkockich inżynierów, był twórcą trzech z najbardziej znanych mostów na świecie: londyńskiego Tower Bridge, Tay Rail Bridge pomiędzy Fife i Dundee oraz edynburskiego Forth Rail Bridge.

Za rok do obiegu trafić ma również kolejny plastikowy nominał – dziesięcio-funtówka, na której będziemy mogli zobaczyć pisarkę Jane Austen, znaną przede wszystkim dzięki takim powieściom jak „Duma i uprzedzenia”, czy „Rozważna i romantyczna”. Natomiast za 3 lata wejść do użytku ma banknot o wartości 20 GBP. Na jego awersie widnieć będzie podobizna brytyjskiego malarza Williama Turnera, uważanego za prekursora impresjonizmu.

Nowe monety: z twarzą Polki oraz kwiatami w brytyjskiej koronie

2 funty z twarzą Polki

Do portfeli mieszkańców UK trafiła już najnowsza wersja monety dwu-funtowej. Przedstawia ona mityczną wojowniczkę Britannię, symbol Zjednoczonego Królestwa, pochodzący jeszcze ze starożytności. Tymczasem intrygującą ciekawostką jest fakt, że wizerunek legendarnej bohaterki wzorowany był na twarzy Polki – Doroty Rapacz. Twórca projektu, rzeźbiarz Antony Dufort, będący również mężem naszej rodaczki, przyznał że zainspirowany urodą żony postanowił uwiecznić jej twarz na nowym nominale, uważając że bardzo dobrze łączy ona w sobie cechy silnej i młodej kobiety, mającej być damską personifikacją Wielkiej Brytanii.

Nowa moneta 1 funt

Drugim nowym bilonem, który trafi do obiegu w 2017 roku, będzie nowa jedno-funtówka. W tym wypadku brytyjska mennica zdecydowała się na większą innowację – tradycyjny krążek zostanie zastąpiony przez owalny, dwunastokątny kształt. Zabieg ten ma na celu m.in. utrudnienie podrabiania. Brytyjskie ministerstwo finansów szacuje, że nawet do 6% monet o tym nominale, może być fałszywkami, co przynosi państwu straty rzędu 45 milionów funtów rocznie. Nowa wersja ma być jedną z najlepiej zabezpieczonych na świecie i zrobiona zostanie z dwóch rodzajów metalu o różnych kolorach. Mimo że będzie to odczuwalna zmiana, biorąc pod uwagę, że obecna „gruba i krągła” moneta 1 GBP towarzyszyła mieszkańcom Wysp już od bardzo dawna, to wiele lat temu, przed jej wprowadzeniem nominał ten miał właśnie taki sam dwunastokątny obwód.

Natomiast powstaniu tego projektu towarzyszy również ciekawa anegdota. Konkurs na nowy wzór jedno-funtówki wygrał 15-letni mieszkaniec Anglii, David Pearce. Komisja decydując się na wybór właśnie tego pomysłu uzasadniła, że z jednej strony w prosty a z drugiej oryginalny i ciekawy sposób przekazuje on istotne i uniwersalne wartości. Na przygotowanej przez nastolatka grafice widnieją cztery rośliny będące symbolami czterech krajów tworzących Zjednoczone Królestwo: por, oset, koniczyna i róża, wspólnie wyrastające z korony królewskiej.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.09.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?