Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Czy wysoki kurs funta wpływa na nasze decyzje?

Wrócić do kraju z oszczędnościami i rozpocząć nowy etap w życiu? Czy może zostać na Wyspach? Na przestrzeni minionych lat wartość brytyjskiej waluty w stosunku do złotówki znacząco wzrosła a w ostatnim okresie jest to odczuwalne najwyraźniej. Dla wielu Polaków zarabiających w W. Brytanii pieniądze nastał czas decyzji.

Skąd tak duża zmiana?

Czynników, które wpłynęły na tak drogiego szterlinga jest wiele. Spośród najważniejszych wymienić można m.in.: pozytywne wyniki brytyjskiej gospodarki, wzrost zatrudnienia i dynamicznie rosnące PKB . Wpływ ma również nie najlepsza kondycja naszego polskiego złotego. Mało stabilne dane ekonomiczne, deflacja i ponownie wzrastające bezrobocie, jak również ciągle trwający konflikt zbrojny Rosja - Ukraina za naszą wschodnią granicą. Nie bez znaczenia pozostaje także wzrost ceny franka co spowodowało wzmożone zainteresowanie inwestorów innymi walutami m.in. stabilnym i mocnym funtem.

Jak będzie wyglądała bieżąca polityka w Polsce po dniu 24 maja 2015 r. ?

Wybory prezydenckie czy parlamentarne w danym kraju to jeden z czynników tzw. politycznych który ma znaczący wpływ na notowania rodzimej waluty. Zatem nie spodziewajmy się stabilizacji conajmniej do najbliższego tygodnia po wyborach.

Czy takie wzmocnienie wartości funta wpłynęło na podejmowane przez polską społeczność decyzje?

Analizy England.pl lidera darmowych przelewów pieniężnych pomiędzy Polską a W. Brytanią wykazują, że od momentu kiedy funt zaczął drożeć, znacznie zwiększyła się ilość przelewów wykonywanych z W. Brytanii do Polski. To prawda, że główną pobudką jest bez wątpienia najkorzystniejszy od lat przelicznik. Wielu klientów którzy wysyłali do tej pory wyłącznie niewielkie sumy w celu wsparcia rodziny czy spłaty comiesięcznych zobowiązań wszczęło działania których wynikiem są nierzadko kilkukrotnie wyższe transfery od wykonywanych standardowo.

Dobra cena funta to mobilizacja do działania dla wielu Polaków zarabiających w Anglii. Odkładane dotąd decyzje np. o zakupie upragnionego mieszkania, szybszej spłaty zaciągniętego w ojczyźnie długu czy ulokowania pieniędzy we własny biznes w Polsce nabierają realnego kształtu.

Cel - wymiana funta na złotówkę po atrakcyjnym kursie i inwestycja w Polsce.

Polska społeczność w Anglii korzysta na umocnieniu funta do złotego i podejmuje szereg czynności m.in.

  • likwidacja lokaty oszczędnościowej w brytyskim banku
  • zaciągnięcie pożyczki w angielskim banku
  • rozpoczęcie regularnego zasilania rachunku oszczędnościowego w Polsce
  • przesłanie wszystkich oszczędności z Anglii do Polski
  • a nawet sprzedaż mieszkanie w Anglii

Wszyscy lubimy wzrosty to dlatego wysoki kurs funta motywuje do działania. Ale nie każdego ...

Nierzadko klienci korzystający z infolinii England.pl dopytują się jaka jest szansa, że kurs funta w najbliższym czasie stanieje. Za pośrednictwem serwisu można wysłać pieniądze również z Polski do Anglii dlatego i takie pytania są dziś na porządku dziennym. Osoby które zamierzały przewalutować większe kwoty złotówek na funty (np. ze sprzedaży nieruchomości w Polsce) są pierwszymi którzy wypatrują spadku ceny funta. Ale nie tylko. Oprócz osób prywatnych ucierpiały firmy. W sektor handlu uderza najbardziej drogi funt. Pomimo indywidualnego podjeścia i możliwości zaoferowania najlepszej ceny funta, dla wielu kontrahentów import z Anglii stał się poprostu za drogi i mniej opłacalny niż przed rokiem. Dla przykładu – Pan Karol, hurtowo sprowadzający z W. Brytanii części samochodowe, coraz rzadziej dokonuje już zakupu towaru na Wyspach. Jak sam nam tłumaczy, przy takiej relacji funta do złotówki powoli przestaje mu się to opłacać, gdyż import towaru z W. Brytanii wiąże się z większym nakładem finansowym niż pierwotnie założył.

Jedno jest pewne, niezależnie od tego co mówią prognozy każdy sam musi podjąć ryzyko co i kiedy zrobić z funtem jak i gdzie żyć. A kiedy w grę wchodzą wydatki i zobowiązania z którymi nie można czekać pozostaje nam tylko cieszyć się lub płakać.

 

Opracowanie: England.pl, 21.05.2015

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8576 

Do W. Brytanii4.8876 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?