Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Znów migają czerwone lampki ostrzegawcze dla światowej gospodarki

różne banknoty

Po powrocie ze szczytu G20 w Brisbane, premier UK David Cameron w artykule opublikowanym w brytyjskim dzienniku „The Guardian” wskazuje, jakie czynniki zagrażają gospodarce Wielkiej Brytanii i pisze, że jesteśmy na krawędzi kolejnej światowej recesji. Strefa euro balansuje na krawędzi trzeciego kryzysu gospodarczego, w której panuje wysoki wskaźnik bezrobocia, spadający rozwój gospodarek oraz realne ryzyko deflacji.

Cameron otwarcie mówi o ogólnoświatowej niestabilności i niepewności, która jest związana z trwającymi problemami strefy euro, wybuchem epidemii wirusa ebola, konfliktem na Bliskim Wschodzie a także nielegalnymi działaniami ze strony Rosji w stosunku do Ukrainy. Ostrzeżenie Camerona poprzedziło twierdzenie ze strony naczelnika Banku Anglii Marka Carney’a, że „widmo” gospodarczej stagnacji niepokoi Europę. Dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde również wyraża obawy, że zmniejszanie debetu, niski rozwój państwa i bezrobocie może stać się nową normą w Europie.

Cameron utrzymuje, że w momencie, kiedy nastąpił krach kredytowy w 2008 roku Partia Pracy oferowała proste rozwiązania, by ukoić ówczesną sytuację tj. przemyślane wydatki, pożyczki i podatki, które rzekomo miały być sposobem na drogę do dobrej koniunktury UK. Cameron ostrzega, że nie były to dobre odpowiedzi względem poprawienia brytyjskiej gospodarki, dziś również nie rozwiążą one problemu. W wyborach parlamentarnych w UK, które będą miały miejsce za niespełna sześć miesięcy wyborcy staną przed wyborem pomiędzy Partią Konserwatywną zapewniającą kontynuowanie długoterminowego planu zaciskania pasa w UK; i Partią Pracy zatrzymującą jej rozwój poprzez niespełnianie stawianych obietnic i oferowanie prostych rozwiązań.

Rynki wschodzące, które były siłą napędową w początkowych etapach poprawy gospodarczej, na dzień dzisiejszy zwolniły tempo rozwoju. Brytyjska gospodarka rosła na sile w porównaniu do innych krajów G7. Jednak w naszym połączonym świecie, szerzące się problemy gospodarki światowej stanowią ryzyko względem stabilności brytyjskiej gospodarki. Wielka Brytania nie może się całkowicie odizolować od problemów na świecie, musi jednak zrobić wszystko, co w jej mocy, by uchronić nas od światowego kryzysu.

Minister finansów w gabinecie cieni Chris Leslie powiedział, że premier UK twierdzi, że jego polityka działa, jednak były premier Wielkiej Brytanii Sir John Major przyznaje, że większość Brytyjczyków nie odczuwa poprawy gospodarczej w kraju. W rządzie Camerona pracujące osoby są o 1,600 funtów uboższe, koszty kredytu wzrastają a eksport spada. Cameron powinien starać się umocnić wzrost gospodarczy i zapewnić benefity dla osób pracujących, nie szukać wymówki w złym prosperowaniu państwa. Jedynie ekonomiczny plan Partii Pracy przyniesie „ukojenie” dla większości obywateli UK, nie tylko dla tych pełniących wysokie stanowiska w kraju. Zbalansuje księgi rachunkowe w sposób uczciwszy poprzez cofnięcie idei Camerona mówiącej o obniżce podatku dla milionerów.

Cameron odważa się na stwierdzenie, że Partia Pracy nie zdobędzie zaufania wśród Brytyjczyków, by poprowadzić Wielką Brytanię przez przyszły kryzys. Mija sześć lat od kryzysu finansowego na Wyspach, w związku z tym wymaga się „silnego kontrolera”, który weźmie pod swoje skrzydła brytyjskie finanse. Poprzez realizowanie długoterminowego planu oraz stawanie w obronie interesów Wielkiej Brytanii poza jej granicami, będziemy chronić brytyjską gospodarkę dając przy tym ciężko pracującym rodzinom pewną przyszłość na Wyspach Brytyjskich, o której z dumą będą się wyrażać, że jest ich domem.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 18.11.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?