Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Dobra koniunktura UK będzie kosztować miliardy

Wściekły David Cameron

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron jest zaskoczony żądaniem zapłacenia 1,7 mld funtów z tytuły dobrych notowań brytyjskiej gospodarki w porównaniu z innymi gospodarkami krajów Unii Europejskiej (UE). Sukces brytyjskiej gospodarki, która znacznie prześcignęła gospodarki pozostałych krajów UE w ciągu ostatniej dekady doprowadził, że Komisja Europejska wystawiła rachunek UK o 20 proc. wyższy, który ma zostać uiszczony do 1 grudnia br.

Cameron nie aprobuje decyzji Komisji Europejskiej, tym bardziej, że w tym samym czasie, kiedy Komisja Europejska obciąża Wyspy Brytyjskie księgowi w Brukseli szykują „zapomogę” dla Francji w wysokości 790 mln funtów. Partia Konserwatywna jest zdziwiona nowinkami z Brukseli, które napłynęły kilka tygodni przed wyborami uzupełniającymi w Kent, kiedy to Torysi będą walczyć z przedstawicielami Partii Niepodległościowej Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom Independence Party, UKIP). Parlament Europejski dokłada dodatkowe wydatki dla przyszłorocznego budżetu obciążając jednocześnie kieszenie brytyjskich podatników o 680 mln funtów.

W czwartek 23 października podczas szczytu w Brukseli oburzenie Camerona zostało podzielone przez przedstawicieli Holandii oraz Włoch, którzy również zostali postawieni przed faktem zapłacenia wysokiego rachunku. Rzecznik premiera UK uważa to za niestosowne, by od tak zmieniać wysokość należności za ubiegłe lata i domagać się bezzwłocznej spłaty. Płatność, określona przez urzędników, jako „dodatkowa zapłata” jest wynikiem zmiany naliczania przez państwa UE krajowego dochodu brutto, które wliczają niegdyś ukryte sektory usług takie jak prostytucja czy nielegalna sprzedaż narkotyków. Gospodarka Wielkiej Brytanii charakteryzująca się szerokim sektorem usług odnotowała wzrost krajowego przychodu, przekładając się tym samym na szybsze tempo wzrostu gospodarczego w porównaniu do innych krajów.  W momencie, kiedy przeciętny Brytyjczyk zarabia więcej płaci z tego tytułu wyższa kwotę brytyjskiemu Urzędowi Skarbowemu.
  
José Manuel Barroso, ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że nie będzie spekulował, co stałoby się gdyby Cameron nie zapłacił rachunku na czas. Komisja Europejska była ostrożna, by nie upolityczniać procesu, o który została poproszona.  Barroso zapowiedział, że nie będzie pertraktować z Cameronem o wysokości rachunku. Nie można prowadzić negocjacji odnośnie PKB różnych państw. Barroso broni procesu technokratycznej kalkulacji, których wytyczne zostały zatwierdzone przez wszystkie kraje członkowskie UE, włącznie z UK. Coroczne kalkulacje obliczane są na podstawie danych statystycznych przedstawionych przez każde państwo. W związku z tym nie powinno to dziwić niektórych państw, jako że działania matematyczne oparte są na zasadach, które zaakceptowano jednogłośnie.  

Stanowi to kolejny powód, dla którego Wielka Brytania musi odejść z supermocarstwa UE. Komisja Europejska karze sukces ekonomiczny i nagradza porażki gospodarcze. Wielka Brytania zgadza się wspierać najbiedniejsze państwa na świecie, jednak nie te, które są stosunkowo bogate, powiedział konserwatysta Bernard Jenkin. Cameron prowadzi walkę budżetową z Brukselą na dwóch frontach po tym jak większość europosłów zagłosowała za dodatkowymi 5,4 mld funtów w wydatkach UE w przyszłym roku, wobec czego brytyjscy członkowie byli przeciwni.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 27.10.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7706 

Do W. Brytanii4.8002 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?