Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Zaległe pieniądze dla bezrobotnych z krajów wschodniej Europy

Benefity w UK

Wielka Brytania ma wypłacić zasiłek opieki społecznej w wysokości sięgającej ponad 10 mln funtów, pieniądze mają powędrować do imigrantów z krajów wschodniej Europy: Polski, Czech i Słowacji, którzy pracowali niegdyś legalnie w UK i powrócili do ojczyzny, w której nie mogą znaleźć pracy. Tak powinno być w praktyce, na razie to tylko teoria.

W związku z tym Polska, Czechy oraz Słowacja ostro krytykują rząd brytyjski o niewywiązanie się z obowiązku zapewnienie wsparcia finansowego pracownikom migrującym. Wielka Brytania jest jedynym państwem UE, które nie akceptuje wytycznych UE, a jej postawa do zasiłków dla bezrobotnych jest bardzo restrykcyjna.

Powołując się na prawa Unii Europejskiej (UE) czeska minister pracy Michaela Marksowa-Tominova wylicza, że Wielka Brytania jest winna Czechom 3 mln funtów. Iain Duncan Smith utrzymuje, że brytyjski departament pracy i emerytur na dzień dzisiejszy wypłacił już 800 tys. funtów na mocy wytycznych UE. Marksowa-Tominova domaga się kolejnych 2,2 mln funtów. Barbora Petrova minister pracy Słowacji ubiega się 4,9 mln funtów, minister pracy Polski nie sprecyzował jeszcze kwoty, Polska otrzymała jednak już połowę środków, o które się ubiegała. Duncan Smith odmawia wypłaty środków finansowych imigrantom, gdyż nie odprowadzali oni wystarczająco długo składek ubezpieczeniowych w UK. Jednak po słowach Duncana Smitha Polska, Czechy i Słowacja zagroziły UK protestem dyplomatycznym. Uważa się, że ambasadorzy tych trzech krajów chcą, by doszło do spotkania ze stałym przedstawicielem Zjednoczonego Królestwa przy Unii Europejskiej Ivanem Rogersem, aby ogłosić oficjalny protest dyplomatyczny. Marksova-Tominova ma nadzieję, że spotkanie rozwiąże sytuację. Jeśli tak się nie stanie, sytuacja zaostrzy się, kiedy Duncan Smith będzie obecny na spotkaniu ministrów pracy UE w przyszłym miesiącu.

Porozumienie UE mówi, że obywatele jednego państwa, którzy pracowali w innym kraju są upoważnieni do zasiłków dla bezrobotnych, jeśli płacili składki ubezpieczeniowe przez określony okres. W UK okres ten wynosi dwa lata, ale w innych krajach UE mowa jest o 6 miesiącach. Polska, Czechy oraz Słowacja twierdzą, że sytuacja roszczeniowa zaczęła się dwa lata temu, kiedy to dyrektywy UK zostały zmienione. W momencie, gdy uda im się zdobyć pieniądze, zostaną otwarte automatycznie drzwi do roszczeń ze stron innych krajów UE – w wielu z nich panuje wysoki wskaźnik bezrobocia. Rzecznik brytyjskiego departamentu pracy i emerytur powiedział, że rząd brytyjski nie wypłaca zasiłków pracownikom migrującym, którym nie przysługiwałaby nawet zapomoga na terenie UK.

Jobseekers Allowance w wysokości do £72.40 wypłacany tygodniowo jest jednym z zasiłków, o który można ubiegać się będąc zagranicą. Zasiłek na dziecko jest wypłacany dzieciom imigrantów z UE, nawet, jeśli dzieci nie mieszkają w UK. Brytyjscy obywatele, którzy mieszkają zagranicą mogą również rościć sobie prawo do zasiłków wliczając opłatę za ogrzewanie (winter fuel payment), nawet, jeśli mieszkają w ciepłym klimacie.

Jonathan Isaby z TaxPayers’ Alliance Wielka Brytania musi oczywiście spełnić wytyczne, jednak rząd brytyjski potrzebuje „zwrócić uwagę” Brukseli, by zaadresować absurdalną sytuację zanim więcej pieniędzy z kieszeni podatników będzie zmarnowane. Podatnicy będą zdumieni, że najprawdopodobniej będzie leżało to w ich obowiązku, by wypłacić zasiłki imigrantom.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 30.09.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?