Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Rachunkowy błąd Tesco

Brytyjska sień hipermarketów i supermarketów Tesco przechodzi przez największy kryzys w historii swojego istnienia. Zarząd Tesco zawiesił czterech swoich brytyjskich dyrektorów w związku z obniżeniem wartości rynkowej Tesco na giełdzie w Londynie o ponad 2,1 mld funtów.

Przyczyną spadku wartości Tesco na rynku jest błąd w księgach, odkryto, że zyski w pierwszym półroczu zawyżono o 250 mln funtów. Były szef Tesco Philip Clarke jest przesłuchiwany w sprawie skandalu. Adrian Bailey powiedział, że raport zysków to niebotyczny błąd, i że śledztwo powinno objąć inne brytyjskie sieci spożywcze. Zarząd Tesco odmówił wyszczególnienia osób będących w centrum dochodzenia w sprawie skandalu, jednak sądzi się, że do tej grupy należy brytyjski dyrektor Tesco Chris Bush, który pracował dla sieci przez 32 lata, dyrektor finansowy Carl Rogberg, dyrektor handlowy John Scouler a także szef zaopatrzenia żywnościowego Matt Simister.
 
W minioną środę, wyszło na jaw, że jeden z największych udziałowców Tesco BlackRock sprzedał część swoich udziałów. Tesco otrzymało jednak wotum zaufania ze strony Sports Direct – brytyjskiej sieci sklepów ze sprzętem i odzieżą sportową, wykupując udziały o wartości 23 mln funtów. Ta inwestycja wskazuje na rosnącą zależność Sports Direct z Tesco i wiarę w „długowieczność” istnienia Tesco. Wyjście na jaw potencjalnych problemów księgowych również doprowadziło, że agencja ratingowa Standard & Poor’s musiała przedstawić swoją zdolność kredytową.   

Mike Dennis analityk Cantor Fitzgerald powiedział: „W naszym rozumowaniu nie jest to w sumie kwestia rachunkowości, a raczej kwestia zachowania wpajania zespołom przez poprzedni zarząd, by utrzymać stabilną brytyjską handlową nadwyżkę poprzez redukcję pieniędzy z rachunków obrotowych dostawców, wysyłając wnioski o pieniądze i przedłużając warunki kredytu, jeśli to możliwe”. Trudno uwierzyć, że takie praktyki w Tesco nie były zauważone przez poprzedni szczebel wyższego kierownictwa, jako że było to częścią podstawowej strategii handlu, by utrzymać grupowe nadwyżki, a kierownicy otrzymywali nagrody za utrzymywanie nadwyżek.

Tesco funkcjonowało bez dyrektora finansowego od kwietnia br., kiedy to Laurie Mcllwee zrezygnował z funkcji po starciu z dyrektorem zarządzającym Philem Clarkem. Mcllwee jest rzekomo zaskoczony odkryciem czarnej dziury w księgowościach Tesco.  Clarke ustanowił nowy komitet finansowy wyznaczając siebie za sprawowanie odpowiedzialności nad księgowością Tesco w okresie 6 miesięcy. Clarke został usunięty ze stanowiska dyrektora wykonawczego Tesco w drugiej połowie lipca po gwałtownym spadku sprzedaży, jednak dopiero 1 września Dave Lewis przejął po nim stanowisko.

Lewis sprawujący od trzech tygodni urząd został poinformowany przez jednego z księgowych, że prawdopodobnie profit Tesco jest zawyżony o 250 mln funtów w szacowanych półrocznych zestawieniach. Dochodzeniem w tej sprawie zajęli się audytorzy ze znanej firmy Deloitte i wynajęci prawnicy z firmy Freshfields.  Tesco zwiększyło swoje starania, by dotrzeć do czarnej dziury poprzez przyśpieszone o dwa miesiące pojawienie się nowego dyrektora finansowego Alana Stewarta. Sprawa została również skierowana do brytyjskiego Urzędu do spraw Prowadzenia Operacji Finansowych (Financial Conduct Authority –FCA). FCA ma prawo egzekwować tych, którzy celowo bądź lekkomyślnie podają wprowadzające w błąd zestawienia na giełdę papierów wartościowych.  

Notowania Tesco są najgorsze od 11 lat. Mówi się, że sieć handlowa nie odzyska już dawnego prestiżu. Prawdopodobnie obecny skandal będzie dla Tesco piętnem odstraszających zarówno inwestorów jak i potencjalnych klientów.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 26.09.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?