Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Lepiej kupić nieruchomość niż ją wynajmować

Pomimo rosnących kosztów domów niskie procenty kredytu hipotecznego oznaczają, że miesięczne raty są niższe od czynszu za wynajmowanie domu, potwierdzają ostatnie dane firmy Halifax, największego w Wielkiej Brytanii kredytodawcy hipotecznego.

Zakup domu z trzema sypialniami pozwoli, zatem oszczędzić przeciętnemu mieszkańcowi jakieś 1,300 funtów rocznie. Craig McKinlay, przedstawiciel Halifax podtrzymuje, że widoczna poprawa jest kombinacją niskich rat hipotecznych oraz rosnących prywatnych czynszów. Warunki mieszkaniowe dla wynajmujących pogorszyły się. Osoby, które zostały przy wynajmowaniu nieruchomości odczuwają wzrost miesięcznych kosztów na rekordowym poziomie. W ubiegły czwartek strona internetowa SpareRoom.co.uk odnotowała, że średni czynsz wzrósł o 10% w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas gdy środki finansowe przeznaczone na zakwaterowanie przeżywają stagnacje. Dla wielu rosnące koszty wynajmu sprawiły, że jest ciężej zaoszczędzić na depozyt, pozostawiając tym samym w pułapce sektora najmu prywatnego.    

Halifax spostrzegł, że obecny niski procent kredytu hipotecznego, jaki nabywcy płacą wynosi średnio 677 funtów miesięcznie przy posiadaniu na własność domu z trzema sypialniami, wynajmując taką nieruchomość z portfeli ucieka 787 funtów miesięcznie. Różnica ta wzrosła od ubiegłego roku, wtedy opłaty były niższe o 93 funty w przypadku posiadania domu względem wynajmu. Dane wskazują na odwrotną koniunkturę od czasu krachu kredytowego w 2009 roku, kiedy czynsz średnio wynosił 37 funtów mniej w porównaniu do miesięcznych kosztów kredytu hipotecznego. W tamtym okresie, banki były niechętne wspierać kogokolwiek, nawet najmniej ryzykownych kupców. Oferty kredytów hipotecznych dla osób starających się wspiąć na drabinę mieszkaniową były rzadkością, ze średnią stopą procentową wynoszącą 4,92%, dziś wynosi ona 3,09%.

Osoby kupujące po raz pierwszy licznie wkraczają na rynek mieszkaniowy od początku 2013 roku, jako że kredytodawcy są bardziej skłonni przyjąć pożyczkobiorców z małymi depozytami, początkowo zachęcani przez rządowy projekt Funding for Lending, a następnie projekt Help to Buy oferujący rządowe wsparcie dla 95% pożyczek. Między kwietniem a czerwcem br. blisko 80 tys. nowych kupców weszło na rynek, 24% więcej niż w tych samym miesiącach w 2013 roku.

Dane sporządzone przez Halifax wskazują, że zakup nieruchomości stał się tańszy od najmu we wszystkich regionach UK z wyjątkiem East Midlands i Anglii Wschodniej. W Londynie, gdzie zarówno wynajem jak i ceny domów wzrosły od kryzysu finansowego, przeciętny koszt kupna pierwszej nieruchomości wynosi 1,308 funtów, natomiast średni czynsz za wynajem takiej samej nieruchomości jest wyższy o 82 funty.  West Midlands ma taką samą różnicę w cenie, przy zakupie nieruchomości trzeba ponieść miesięczny koszt 589 funtów, a wynajem wynosi 671 funtów.  

Brandon Lewis, nowy minister budownictwa mieszkaniowego w Wielkiej Brytanii powiedział, że dane potwierdzają, że podejście rządu brytyjskiego zadziałało.  Zmniejszyliśmy deficyt, by utrzymać niskie stopy procentowe kredytu, wybudowaliśmy pół miliona domów oraz pomogliśmy tysiącom odpowiedzialnym i ciężko pracującym osobom kupić nieruchomość z małym wkładem z wykorzystaniem programu Help to Buy. Jednakże Alex Hilton, prezes kampanii Generation Rent wzywał polityków do podjęcia działań, by pomóc tym, którzy zmagają się z wciąż rosnącymi kosztami. To jest nie do przyjęcia, aby sugerować, że jest to zadawalająco funkcjonujący rynek i w roku wyborczym, oczekuje się, że partie zaproponują jak ukierunkować rynek mieszkaniowy. Hilton dodaj, że 10 mln mieszkańców jest wciąż „dojonych” i trzeba to zakończyć.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 25.08.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7714 

Do W. Brytanii4.8009 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?