Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Zagospodarowanie terenów pod ponowną zabudowę

Rząd Davida Camerona ujawnił plany budowy tysiąca nowych domów w 10 miastach na terenie Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Finansów zapłaci 200 mln funtów za koszt przekształcenia terenów pod ponowną zabudowę w miejsca do zamieszkania, dodają ministrowie.  

Brandon Lewis, nowy minister budownictwa mieszkaniowego w Wielkiej Brytanii, powiedział, że środki finansowe zapewnią, że tereny niezagospodarowane na terenie Anglii są chronione od jakichkolwiek prac budowlanych. Oznaczałoby to, zatem, że zasoby finansowe deweloperów są bardziej skoncentrowane na zaspokojeniu części potrzeb mieszkaniowych w miastach. Na mocy projektu, rady miasta otrzymają szansę utworzenia 10 nowych stref mieszkaniowych w miejskich obszarach na terenie kraju. Jako część umowy, na lokalnych władzach będzie spoczywał obowiązek budowy od 750 do 2000 nowych miejsc do zamieszkania.

Lewis dodaje, że Wielka Brytania potrzebuje licznej ilości domów, jednak również podtrzymuje ważność ochrony wiejskiej okolicy, którą Brytyjczycy pieczołowicie cenią. Dlatego też rząd brytyjski oferuje radom miejskim kwotę w wysokości 200 mln funtów na priorytetowy rozwój terenów pod ponowną zabudowę. Odrębna procedura przetargowa na kwotę 400 mln funtów przeznaczona na nowe budownictwo w Londynie jest prowadzona przez jego burmistrza Borisa Johnsona. Lewis podtrzymuje, że nowa wyspecjalizowana inicjatywa Housing Zones przekształci opuszczone obszary w nowe domy i zapewni, że są one budowane w szybkim tempie, co jest istotne dla rad miejskich i deweloperów. Rząd brytyjski zwraca uwagę, że dostępna jest wystarczająca powierzchnia opuszczonych gruntów w miastach na budowę 200 tys. nowych miejsc mieszkalnych, – chociaż działacze twierdzą, że dane te są zaniżone, a prawdziwa liczba jest 10 razy większa.

Rady miejskie, które współpracują z deweloperami, by ubiegać się o dofinasowanie są zobowiązani dowieść, że są w stanie zbudować domy w szybkim tempie. Lewis ogłosił powyższe wytyczne po wizycie na placu budowy w Wolverhampton, na którym postawiono dwa domki rodzinne przez lokalną spółdzielnie mieszkaniową w zaledwie jeden dzień z wykorzystaniem nowoczesnych technik budowlanych. Domki o drewnianej konstrukcji zostały zbudowane przez Accord Group. Potencjalni mieszkańcy będą mogli wprowadzić się już w grudniu br.

Shaun Spiers, dyrektor generalny Campaign to Protect Rural England zaaprobował plany, by zmotywować deweloperów do budowy domów w centrach miast. Przekształcenie terenów pod ponowną zabudowę to korzyść zarówno dla miast jak i wsi. Campaign to Protect Rural England prowadzi kampanię, która zdołała zlokalizować opuszczone grunty na terenie kraju.   
Inne plany ujawnione przez Lewisa dotyczą nowego prawa Right to Contest, by zezwolić społeczeństwu pozwolić rządowi brytyjskiemu sprzedać więcej ich gruntu i nieruchomości.

Zezwolenie deweloperom na rozbudowę osiedli mieszkaniowych na terenach niezagospodarowanych w zamian za wykorzystanie terenów pod ponowną zabudowę w miastach oznaczałoby, że miasta na północy Anglii byłby skazane na wymarcie tak jak amerykańskie miasto Detroit, utrzymuje Sir Simon Jenkins prezes National Trust.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 18.08.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7557 

Do W. Brytanii4.7850 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?