Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Najniższe bezrobocie w UK od pięciu lat

Całkowita liczba osób na Wyspach Brytyjskich na bezrobociu jest obecnie na najniższym poziomie od ponad 5 lat. Bezrobocie wśród młodzieży w wieku od 16 do 24 roku życia wynosi 853 tys. osób. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron napisał na Twiterze, że rząd brytyjski osiągnął wielki kamień milowy, gdyż długoterminowy plan gospodarczy sprawdza się. Od 2010 roku stworzono 2 mln nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym.
 
Z danych opartych na kwartalnym przeglądzie 60 tys. gospodarstw domowych (Labour Force Survey) wynika, że wskaźnik bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadł do 6,6 proc. i wynosi obecnie 2,16 mln. Liczba osób ubiegająca się o zasiłek dla bezrobotnych, czyli Jobseeker’s Allowance w maju br. spadła o 27,400 osób i wynosi 1,1 mln. Według oficjalnych źródeł brytyjski rynek pracy polepszył się od lutego do końca kwietnia br. pomimo faktu, że wskaźnik wzrostu płac znacznie spadł. Liczba bezrobotnych Brytyjczyków spadła o 161 tys. i wynosi obecnie 2,16 mln osób. Liczba osób pracujących wzrosła o 345 tys., i stanowi obecnie 30,5 mln osób, większość zatrudnionych osób pracuje w pełnym wymiarze godzin. Jednak kwartalny wskaźnik wzrostu zarobków w tym premii pracowniczych spadł do 0,7 proc. z 1,9 proc. W dużej mierze było to spowodowane opóźnioną wypłatą premii, wskazują dane opublikowane przez Office for National Statistics; ONS. Rachel Reeves, minister ds. pensji i zatrudnienia w Gabinecie Cieni twierdzi, że powolny wzrost podwyżek płac był wynikiem tego, że nawet osoby zatrudnione z trudnością wiążą koniec z końcem.
 
Wzrost zatrudnienia w maju br. koncentruje się na pracownikach na pełnym etacie, aniżeli na samozatrudnionych pracownikach, którzy w przeszłości byli wliczani, aby obniżyć wskaźnik bezrobocia, powiedział David Tinsley z BNP Paribas. Rzeczywiście, można było zauważyć ostry spadek proporcji osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin, którzy przyznają, że godzą się na taką formę zatrudnienia, ponieważ nie są w stanie znaleźć pracy na cały etat.

Wskaźnik inflacji w UK obecnie jest na poziomie 1,8 proc. oznacza to, że płace rosną wolniej niż ceny. Słaby wzrost zarobków oraz kryzys kosztów utrzymania pozostaje piętą Achillesa w czasie poprawy gospodarczej na Wyspach, utrzymuje Chris Williamson, główny ekonomista ośrodka Markit. Jednak przewiduje się, że płace pójdą znacznie w górę w nadchodzących miesiącach, jako że rynek pracy wzmacnia się. Liczba osób, które straciły pracę w sektorze publicznym wyniosła 103 tys., jednak sporą część z nich tj. 11 tys. przypisuje się przekwalifikowaniu pracowników banku Lloyds z sektora publicznego na sektor prywatny.
 
Prognozy ekonomistów jak na razie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wielu mieszkańców Wysp znalazło pracę, która zapewnia im stabilność finansową oraz dostatni poziom życia. Miejmy nadzieje, że dobra passa będzie trwała jak najdłużej, pozwalając Brytyjczykom odbić się od dna.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 14.06.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?