Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Zarobki w Komisji Europejskiej kawa na ławę

10 tys. tj. około jeden na 5 urzędników Komisji Europejskiej zarabia ponad 142 tys. funtów rocznie, kwotę brutto, którą otrzymuje premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Wynagrodzenie netto pracowników Komisji Europejskiej jest tak wysokie ze względu na przysługujące im niskie stawki podatkowe - płacą oni mniej niż połowę podatku, jaką muszą płacić brytyjscy pracownicy zarabiający podobną kwotę.

Szczegóły hojnych płac i dodatków do wynagrodzenia pracowników Komisji Europejskiej ujrzały światło dzienne w dniu, kiedy elektorat w UK oraz w pozostałym krajach UE wziął udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

UE notorycznie wzbrania się publikowania informacji dotyczących przychodu netto 47 tys. pracowników Komisji Europejskiej, uniemożliwiając w ten sposób poznanie prawdziwego poziomu płac europejskich urzędników państwowych. Jednak przeciek danych ujawnił rzeczywistą wysokość wynagrodzenia, jakim pławią się urzędnicy, a wraz z nim szczodre dodatki do wynagrodzenia, zniżki podatkowe, wysokość emerytury i ubezpieczenia zdrowotnego. Zarobki brutto Camerona wynoszą 142,000 funtów rocznie, po obcięciu podatków, ubezpieczenia społecznego oraz składek na ubezpieczenie premier UK dostaje „do ręki” około 81,350 funtów. Koalicja ustanowiła zarobki Camerona, jako górny limit wynagrodzenia w rządzie brytyjskim, z wyjątkiem niewielkiej liczby wysokich funkcjonariuszy, którzy zarabiają więcej.

Jednakże w Brukseli nawet administratorzy znajdujący się w środku rankingu zarabiają większą kwotę netto niż Cameron. W stopniu zaszeregowania „AD 11” obejmującym kadrę kierowniczą średniego stopnia, w której w skład wchodzą administratorzy zarobki brutto wynoszą 112,090 funtów rocznie, wliczając dodatek za rozłąkę oraz gospodarstwo domowe. Administratorzy płacą zaledwie 13,4% podatku, co równa się wynagrodzeniu netto w wysokości 83,357 funtów rocznie. Dzietni pracownicy zarabiają znacznie więcej, gdyż należy im się dodatek wynoszący 7 tys. funtów na każdego dziecko rocznie, oznacza to, że wielu takich urzędników na niższym poziomie zatrudnienia zarabia więcej od Camerona. Ponad 80 proc. urzędników Komisji Europejskiej otrzymuje 16 proc. dodatek do wynagrodzenia, aby zrekompensować im koszty życia w Brukseli czy Luksemburgu za całe życie zawodowe a także dodatek na gospodarstwo domowe. Dla pracowników w stopniu zaszeregowania „AD 11” te dwa dodatki wynoszą ponad 1,300 funtów miesięcznie. Urzędnicy zatrudnieni przed reformą regulaminu pracowniczego, która miała miejsce w 2004 roku kwalifikują się również do dodatkowych świadczeń, powodując, że aż 10 tys. urzędników Komisji Europejskiej otrzymuje wyższe wynagrodzenie od Camerona.

Fakt, że większość Europejczyków nie zagłosuje w ogóle, bądź odda swój głos na partie, które są za wystąpienie z UE wskazuje na rosnące niezadowolenie pomiędzy elektoratem a instytucją europejską, powiedział Chris Howarth, ekspert brytyjskiego think tanku Open Europe.  Jedno natychmiastowe działanie, które mogłoby ustanowić nieco życzliwości wobec Komisji Europejskiej ze strony wyborców to zmierzenie się z kwestią zbyt wysokich wynagrodzeń i niskich podatkach biurokratów głównej instytucji Unii Europejskiej. Komisja Europejska broni się twierdzeniem, że wysokie wynagrodzenia w instytucji wiążą się z przyciągnięciem kandydatów z zachodnich krajów europejskich.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 23.05.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?