Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Bitcoiny wypierają funta

CeX sklep z używaną elektroniką przy ulicy Sauchiehall - jednej z głównych ulic handlowych w Glasgow, jako pierwszy na Wyspach Brytyjskich ma zastąpić namacalne funty bitcoinami.

Jak na razie ma być to próba sprawdzenia płatności za pomocą bitcoinów wśród klientów, lecz co jeśli spodoba im się ta metoda?  Czy będzie to początek końca płacenia w konwencjonalny sposób?

Wyłącznie w sklepie CeX będzie można dokonać transakcji płacąc bitcoinem. Ta niekonwencjonalna metoda płatności będzie możliwa jedynie przez trzy dni i tylko w tym punkcie sklepu. W dobie, gdy płacenie bitcoinami w tradycyjnych sklepach jak i internetowych staję się coraz bardzie popularne, sklep CeX będzie pierwszym punktem sprzedaży, w którym klienci będą mieli możliwość otrzymania bitcoinów za sprzedane towary.
 
David Butler, dyrektor handlowy CeX przyznaje, że jest to naprawdę fascynujące być świadkiem tak innowacyjnej próby. W sklepie CeX, pracownicy oraz klienci żyją technologią, więc jest to bez wątpienia właściwe, że postrzegamy bitcoina, jako alternatywny sposób płatności za produkty zakupione bądź sprzedane przez naszych klientów. Bitcoin posiada nie tylko szereg zabezpieczeń i korzyści dostępu, ale również zyskuje coraz większą popularność wśród klientów na całym świecie. Porzucając tymczasowo tradycyjny sposób płatności w sklepie w Glasgow dajemy tym samym możliwość wyboru naszym klientom, w jaki sposób chcą z nami handlować. Bitcoin to całkowicie elektroniczna waluta, która działa bez potrzeby banku centralnego, może być przesłana przez Internet. Bitcoiny są przekazywane bezpośrednio od osoby do osoby i przetrzymywane w elektronicznych portfelach, do których można mieć dostęp korzystając z urządzeń elektronicznych podłączonych do Internetu tj. komputery czy telefony komórkowe.

Otrzymywanie nowych monet polega na procesie zwanym “wydobyciem”, w którym użytkownicy są nagradzani nowymi monetami za potwierdzanie oczekujących transakcji. Proces jest otwartym źródłem i tym samym może być używany przez wszystkich, coraz więcej przedsiębiorstw akceptuje bitcoiny, jako formę płatności. Według raportu sporządzonego przez „The Why Forum”, liczba transakcji wykonanych bitcoinami na świecie wzrosła dziesięciokrotnie w ostatnim roku, ich wartość ocenia się na ponad 40 mln funtów. Niektóre puby i firmy przewozowe na terenie UK zaczęły akceptować zapłatę bitcoinami za oferowane towary i usługi.

Warto dodać, że po części próbny projekt jest stworzony, by podkreślić pilną kwestię, jaką jest niepodległość Szkocji. Przedstawiciele sklepu CeX utrzymują, że próba wdrożenia bitcoinów w celu dokonywania transakcji płatniczych wskazuje na szansę, że Szkocja może egzystować bez funta. Benjamin Cohen pisarz oraz ekspert w dziedzinie technologii elektronicznych utrzymuje, że zainteresowanie i ciekawość na temat elektronicznych płatności cyfrowymi pieniędzmi pomiędzy pojedynczymi użytkownikami jest wysoka w związku z istotnymi korzyściami zarówno dla sprzedawców jak i kupców.  Wprowadzanie próbnej metody płatności bitcoinami w sklepie CeX jest odzwierciedleniem zapotrzebowania, jakie występuje wśród klientów oraz stawia pytanie czy pieniądze właściwie są potrzebne. CeX daje swoim klientom sposób sprawdzenia teorii w praktyce.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 15.05.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?