Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Ubodzy Brytyjczycy. Niektóre rejony UK biedniejsze niż Polska

Niektóre obszary w Wielkiej Brytanii są obecnie uboższe od Polski, Litwy czy też Węgier. Mieszkańcy Welsh Valleys i Kornwalii tj. dwóch najuboższych rejonów UK wiążą koniec z końcem dysponując rocznie średnią kwotą w wysokości 14,300 funtów.

Według ostatnich badań Eurostat – urzędu Komisji Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu, wynika, że niektóre obszary w Wielkiej Brytanii są obecnie uboższe od Polski, Litwy czy też Węgier. Mieszkańcy Welsh Valleys i Kornwalii tj. dwóch najuboższych rejonów UK wiążą koniec z końcem dysponując rocznie średnią kwotą w wysokości 14,300 funtów. Kolejne dwa brytyjskie regiony, które charakteryzują się niskim przychodem w skali roku to Lincolnshire i Durham, ich mieszkańcy żyją z 16,500 funtów rocznie. Wysokość przychodu stawia mieszkańców Lincolnshire i Durham obok Estończyków. Wielka Brytania jest drogim miejscem do życia, wiele brytyjskich rodzin jest mniej zamożna od rodzin w krajach Europy Wschodniej, według badań Eurosat. Pomimo tego warto dodać, że stolica Wysp Brytyjskich znajduje się na pierwszym miejscu wśród 10 najbogatszych europejskich miast.

Przychód Brytyjczyków w niektórych częściach UK wynosi mniej niż stanowi średni przychód w krajach Unii Europejskiej. Na przykład rodziny mieszkające w Kornwalii i West Wales są o 36% mniej bogate niż wynoszą europejskie normy. W porównaniu warto nadmienić, że niektóre rodziny w Polsce są uboższe o 35% od ustanowionych norm UE.

Douglas Carswell, eurosceptyczny poseł Partii Konserwatywnej powiedział, że obecny rząd brytyjski po raz kolejny prowadzi gospodarkę z wyraźnymi korzyściami dla Londynu zaniedbując przy tym resztę kraju. Wiele z najbiedniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii to rejony, w których obowiązuje europejski styl, czyli wysoki poziom kontroli ze strony rządu. W Walii i północno-wschodniej Anglii sektor publiczny stanowi znaczną część gospodarki. Jeśli UK będzie prowadzić gospodarkę w taki sam sposób jak Europa, nie będzie w tym nic dziwnego, że w kraju będzie widoczny europejski poziom bogactwa.

Mapka pokazuje jak bardzo poniżej sredniej europejskiej plasują się dochody na rodzinę w poszczególnych rejonach Europy. Kornwalijczycy np. są o 36 procent mniej zamożni niz średnia norma UE.  Rodziny w Słowenii tymczasem odbiegają tylko o 16 procent od norm UE, a w Portugalii o 23 proc.

Chris Leslie minister skarbu w gabinecie cieni powiedział na łamach Mail Online, że przedstawione dane stanowią “pobudkę” dla Wielkiej Brytanii.  Leslie dodaje, że żadne europejskie państwo nie toleruje tak wielkiej różnicy między bogatymi a biednymi regionami w swoim kraju. Jest to szokujące, co dzieje się na Wyspach Brytyjskich. Jak można dopuścić, aby tak wiele rejonów w UK pozostawało w tyle nie tylko za Londynem, a większością krajów europejskich? Nadszedł czas, aby podjąć radykalne działania w ciągu nadchodzących lat by zbalansować dobrą koniunkturę w kraju, podtrzymuje Leslie. Biorąc pod uwagę wysokie ceny produktów i usług przy zmniejszonych dochodach, jakie Brytyjczycy muszą płacić przykładowo w Kornwalii czy West Wales kontrast w porównaniu z Europą jest jeszcze bardziej wyraźny.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 09.05.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7940 

Do W. Brytanii4.8235 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo