Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Ubodzy Brytyjczycy. Niektóre rejony UK biedniejsze niż Polska

Niektóre obszary w Wielkiej Brytanii są obecnie uboższe od Polski, Litwy czy też Węgier. Mieszkańcy Welsh Valleys i Kornwalii tj. dwóch najuboższych rejonów UK wiążą koniec z końcem dysponując rocznie średnią kwotą w wysokości 14,300 funtów.

Według ostatnich badań Eurostat – urzędu Komisji Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu, wynika, że niektóre obszary w Wielkiej Brytanii są obecnie uboższe od Polski, Litwy czy też Węgier. Mieszkańcy Welsh Valleys i Kornwalii tj. dwóch najuboższych rejonów UK wiążą koniec z końcem dysponując rocznie średnią kwotą w wysokości 14,300 funtów. Kolejne dwa brytyjskie regiony, które charakteryzują się niskim przychodem w skali roku to Lincolnshire i Durham, ich mieszkańcy żyją z 16,500 funtów rocznie. Wysokość przychodu stawia mieszkańców Lincolnshire i Durham obok Estończyków. Wielka Brytania jest drogim miejscem do życia, wiele brytyjskich rodzin jest mniej zamożna od rodzin w krajach Europy Wschodniej, według badań Eurosat. Pomimo tego warto dodać, że stolica Wysp Brytyjskich znajduje się na pierwszym miejscu wśród 10 najbogatszych europejskich miast.

Przychód Brytyjczyków w niektórych częściach UK wynosi mniej niż stanowi średni przychód w krajach Unii Europejskiej. Na przykład rodziny mieszkające w Kornwalii i West Wales są o 36% mniej bogate niż wynoszą europejskie normy. W porównaniu warto nadmienić, że niektóre rodziny w Polsce są uboższe o 35% od ustanowionych norm UE.

Douglas Carswell, eurosceptyczny poseł Partii Konserwatywnej powiedział, że obecny rząd brytyjski po raz kolejny prowadzi gospodarkę z wyraźnymi korzyściami dla Londynu zaniedbując przy tym resztę kraju. Wiele z najbiedniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii to rejony, w których obowiązuje europejski styl, czyli wysoki poziom kontroli ze strony rządu. W Walii i północno-wschodniej Anglii sektor publiczny stanowi znaczną część gospodarki. Jeśli UK będzie prowadzić gospodarkę w taki sam sposób jak Europa, nie będzie w tym nic dziwnego, że w kraju będzie widoczny europejski poziom bogactwa.

Mapka pokazuje jak bardzo poniżej sredniej europejskiej plasują się dochody na rodzinę w poszczególnych rejonach Europy. Kornwalijczycy np. są o 36 procent mniej zamożni niz średnia norma UE.  Rodziny w Słowenii tymczasem odbiegają tylko o 16 procent od norm UE, a w Portugalii o 23 proc.

Chris Leslie minister skarbu w gabinecie cieni powiedział na łamach Mail Online, że przedstawione dane stanowią “pobudkę” dla Wielkiej Brytanii.  Leslie dodaje, że żadne europejskie państwo nie toleruje tak wielkiej różnicy między bogatymi a biednymi regionami w swoim kraju. Jest to szokujące, co dzieje się na Wyspach Brytyjskich. Jak można dopuścić, aby tak wiele rejonów w UK pozostawało w tyle nie tylko za Londynem, a większością krajów europejskich? Nadszedł czas, aby podjąć radykalne działania w ciągu nadchodzących lat by zbalansować dobrą koniunkturę w kraju, podtrzymuje Leslie. Biorąc pod uwagę wysokie ceny produktów i usług przy zmniejszonych dochodach, jakie Brytyjczycy muszą płacić przykładowo w Kornwalii czy West Wales kontrast w porównaniu z Europą jest jeszcze bardziej wyraźny.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 09.05.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?