Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Osborne aprobuje emerytów

Kanclerz Skarbu George Osborne

Kanclerz Skarbu George Osborne jest pod ogniem krytyki w związku z wygłoszeniem budżetu skierowanego stricte do osób, które już coś w życiu osiągnęły i mają w pewnym stopniu zapewniony byt. Chodzi tu o emerytów bądź osoby zbliżające się do przejścia na emeryturę.

Według organizacji charytatywnych polityka przedwyborcza Osborne’a jest skierowana do starszych elektorów, i pomija przy tym los młodych i biednych wyborców.
 
Organizacje charytatywne oraz grupa ekspertów od dłuższego czasu podejmuje kroki w celu zmniejszenia kosztów mieszkań oraz zwiększeniu szans zatrudnienia młodych ludzi i osób będących na bezrobociu przez długi okres czasu. Tymczasem pośród szukania rozwiązań dla poprawienia bytu młodych osób, z ust Osborne’a podczas przemowy przedwyborczej nie wypłynęła żadna znaczna inicjatywa skierowana właśnie do tej grupy społecznej. Wręcz przeciwnie Osborne skupia się w głównej mierze na osobach w podeszłym wieku, którzy już przeszli na emeryturę bądź się do niej zbliżają.

Badania przeprowadzone przez Institute for Fiscal Studies wskazują, że osoby w podeszłym wieku znajdują się prawdopodobnie w najbogatszej połowie populacji na Wyspach, gdyż posiadają one znaczne środki pieniężne w postaci lokat bankowych oraz obligacji państwowych. Do mniej zamożnej połowy społeczeństwa należą rodziny, które są zadłużone i nie mają możliwości zaoszczędzić żadnych środków finansowych. Młodzi ludzie, którzy głównie są obciążeni kredytami studenckimi również z ledwością mogą pozwolić sobie na oszczędności i dopiero po 30-tce bądź 40-tce zaczynają gromadzić jakieś pieniądze.
 
Planowany budżet ma skupiać się na osobach, które dobrze sobie radzą, ale nie mogą oszczędzać, powiedział Gillian Guy, dyrektor Citizens Advice, biura zajmującego się poradnictwem dla ludności. Osborne odniósł się do młodych osób jedynie w kwestii wydłużenia projektu, aby pomóc małym przedsiębiorstwom zatrudnić dodatkowo 100 tys. praktykantów. Partia Pracy obawia się, że Osborne może dorównać ich obietnicy gwarancji pracy dla wszystkich młodych osób na bezrobociu.
 
Joseph Rowntree Foundation, organizacja pozarządowa działająca w sferze polityki społecznej również zwraca uwagę, że budżet w bardzo małym stopniu dotyczy osób mało zarabiających i niemających pracy. Budżet bez wątpienia jest przychylny dla osób już mających zapewniony byt, przyznaje Julia Unwin, dyrektor Joseph Rowntree Foundation.

Nie brakuje głosów krytyki do już zatwierdzonych programów Osobrne’a. Krytycy utrzymują, że program Help to Buy napędza wzrost cen domów na niekorzyść dla przyszłych osób kupujących dom po raz pierwszy, natomiast Partia Pracy twierdzi, że planowana budowa miasta ogród Ebbsfleet w hrabstwie Kent jest daleka od tego, co jest potrzebne.
 
Planowany budżet to zmarnowana okazja, utrzymuje David Orr, dyrektor organizacji patronackiej National Housing Federation. Inicjatywy takie jak Help to Buy prawdopodobnie mają na celu przyspieszyć popyt na mieszkania jednak budżet nie wybiega wystarczająco daleko, aby zwiększyć podaż domów potrzebnych do zaspokojenia popytu.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?