Przelewy do Polski 4.7700 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7700 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Nowa odsłona monety jednofuntowej

Wiemy już o planowanym zastąpieniu bawełnianych banknotów plastikowymi. Jednak to nie koniec zmian. W ostatnim czasie słyszymy o wdrożeniu nowej jednofuntówki.

Jakość monet i banknotów świadczy o charakterze danego państwa. Zatem nic w tym dziwnego, że Wielka Brytania przedstawia kolejne zmiany, co do systemu monetarnego kraju. Chce ona walczyć z podrabianiem pieniędzy i stać się bezpieczną przystanią dla obywateli.Wiemy już o planowanym zastąpieniu bawełnianych banknotów plastikowymi. Jednak to nie koniec zmian. W ostatnim czasie słyszymy o wdrożeniu nowej 1-funtówki.
 
Brytyjska Mennica Królewska planuje nową odsłonę monety o nominale jednego funta. Decyzja o wprowadzeniu w obieg nowej 1-funtówki została podjęta, gdyż szacuje się, że aż 3% dotychczasowych takich monet jest podrobionych. Nowa moneta ma być niemożliwa do podrobienia i w rezultacie stać się „najbezpieczniejszą” monetą na świecie. Do portfeli Brytyjczyków ma trafić za niespełna trzy lata.

Kroki o stworzeniu nowego wizerunku monety zostały podjęte w wyniku obaw, że mające już 30-lat 1-funtówki są łatwe do podrobienia. Szacuje się, że w obiegu jest 45 mln falsyfikatów. Bez wątpienia płacenie podróbkami "podkopuje" przedsiębiorstwa oraz podatników każdego roku. Nowa 1-funtówka będzie wykonana w dwóch kolorach i będzie mniej więcej tego samego rozmiaru jak obecna. Będzie połączeniem tradycji oraz nowoczesnej technologii bezpieczeństwa pozwalającej w każdej chwili potwierdzić jej autentyczność.

Na cześć królowej Elżbiety II, nowa 1-funtówka przybierze kształt jednych z pierwszych monet, na których zaczęła pojawiać się królowa. Mianowicie wzór nowej monety ma być oparty na starej 3-pensówce o kształcie 12-boku będącej w obiegu w latach 1937-1971, która zapisała się na kartach historii w związku z przejściem na system dziesiętny. W ramach konkursu zdecyduje się, co znajdzie się na rewersie monety, awers jak wiadomo jest zarezerwowany dla panującego monarchy w momencie wybicia monety.

Rząd brytyjski szczegółowo rozważy wpływ zmian na przedsiębiorstwa, które mogą napotkać się z kosztami związanymi ze zmianą automatów sprzedających drobne towary, wózków na zakupy czy szafek w siłowni i centrach handlowych. Niektórzy z przedsiębiorców wyrażają obawy, co do nowej monety, według nich nie będzie ona działać bez szwanku. Wśród panujących dylematów brytyjska Mennica zapewnia, że nowa 1-funtówka będzie zaprojektowana w taki sposób, aby pasować do obecnie istniejących mechanizmów.
 
Obecna 1-funtówka pochodzi z 1983 roku, jako część stopniowego wycofywania z użycia banknotu o nominale £1, który ostatecznie został wycofany 5 lat później. Szacuje się, że z 1,5 mld 1-funtówek będących w obiegu, aż 2 mln podróbek jest usuwanych/wykrywanych każdego roku.
 
W minioną środę Osborne wstawił zdjęcie nowej 1-funtówki na Twitterze komentując przy tym w następujący sposób "Dzisiaj przedstawię budżet dla prężnej gospodarki - począwszy od prężnego funta". Cała inicjatywa ma przyczynić się do wzrostu zaufania w brytyjską walutę oraz zmniejszenia kosztów, jakie ponoszą banki i inne gałęzie przemysłu.  Nadzieja tkwi w nowoczesnej technologii, aby zapewnić bezpieczny i sprawny cykl rozliczeń gotówkowych.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 21.03.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8266 

Do W. Brytanii4.8559 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo