Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Nowa odsłona monety jednofuntowej

Wiemy już o planowanym zastąpieniu bawełnianych banknotów plastikowymi. Jednak to nie koniec zmian. W ostatnim czasie słyszymy o wdrożeniu nowej jednofuntówki.

Jakość monet i banknotów świadczy o charakterze danego państwa. Zatem nic w tym dziwnego, że Wielka Brytania przedstawia kolejne zmiany, co do systemu monetarnego kraju. Chce ona walczyć z podrabianiem pieniędzy i stać się bezpieczną przystanią dla obywateli.Wiemy już o planowanym zastąpieniu bawełnianych banknotów plastikowymi. Jednak to nie koniec zmian. W ostatnim czasie słyszymy o wdrożeniu nowej 1-funtówki.
 
Brytyjska Mennica Królewska planuje nową odsłonę monety o nominale jednego funta. Decyzja o wprowadzeniu w obieg nowej 1-funtówki została podjęta, gdyż szacuje się, że aż 3% dotychczasowych takich monet jest podrobionych. Nowa moneta ma być niemożliwa do podrobienia i w rezultacie stać się „najbezpieczniejszą” monetą na świecie. Do portfeli Brytyjczyków ma trafić za niespełna trzy lata.

Kroki o stworzeniu nowego wizerunku monety zostały podjęte w wyniku obaw, że mające już 30-lat 1-funtówki są łatwe do podrobienia. Szacuje się, że w obiegu jest 45 mln falsyfikatów. Bez wątpienia płacenie podróbkami "podkopuje" przedsiębiorstwa oraz podatników każdego roku. Nowa 1-funtówka będzie wykonana w dwóch kolorach i będzie mniej więcej tego samego rozmiaru jak obecna. Będzie połączeniem tradycji oraz nowoczesnej technologii bezpieczeństwa pozwalającej w każdej chwili potwierdzić jej autentyczność.

Na cześć królowej Elżbiety II, nowa 1-funtówka przybierze kształt jednych z pierwszych monet, na których zaczęła pojawiać się królowa. Mianowicie wzór nowej monety ma być oparty na starej 3-pensówce o kształcie 12-boku będącej w obiegu w latach 1937-1971, która zapisała się na kartach historii w związku z przejściem na system dziesiętny. W ramach konkursu zdecyduje się, co znajdzie się na rewersie monety, awers jak wiadomo jest zarezerwowany dla panującego monarchy w momencie wybicia monety.

Rząd brytyjski szczegółowo rozważy wpływ zmian na przedsiębiorstwa, które mogą napotkać się z kosztami związanymi ze zmianą automatów sprzedających drobne towary, wózków na zakupy czy szafek w siłowni i centrach handlowych. Niektórzy z przedsiębiorców wyrażają obawy, co do nowej monety, według nich nie będzie ona działać bez szwanku. Wśród panujących dylematów brytyjska Mennica zapewnia, że nowa 1-funtówka będzie zaprojektowana w taki sposób, aby pasować do obecnie istniejących mechanizmów.
 
Obecna 1-funtówka pochodzi z 1983 roku, jako część stopniowego wycofywania z użycia banknotu o nominale £1, który ostatecznie został wycofany 5 lat później. Szacuje się, że z 1,5 mld 1-funtówek będących w obiegu, aż 2 mln podróbek jest usuwanych/wykrywanych każdego roku.
 
W minioną środę Osborne wstawił zdjęcie nowej 1-funtówki na Twitterze komentując przy tym w następujący sposób "Dzisiaj przedstawię budżet dla prężnej gospodarki - począwszy od prężnego funta". Cała inicjatywa ma przyczynić się do wzrostu zaufania w brytyjską walutę oraz zmniejszenia kosztów, jakie ponoszą banki i inne gałęzie przemysłu.  Nadzieja tkwi w nowoczesnej technologii, aby zapewnić bezpieczny i sprawny cykl rozliczeń gotówkowych.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 21.03.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7663 

Do W. Brytanii4.7958 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?