Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Niższe kary za nieuwagę podczas parkowania

Mandaty za nieprawidłowe parkowanie w Anglii mają być niższe, gdyż rosną obawy, że niektóre rady miasta wykorzystują je jako zbyt intratny interes. Rząd brytyjski rozważa, aby władze lokalne wdrożyły w życie 5 minutową karencję przed wypisaniem mandatu, kiedy to został przekroczony czas postoju na parkingu.

Każdego roku aż 8 milionów mandatów za nieprawidłowe parkowanie wydawanych jest brytyjskim kierowcom. Mogą oni walczyć o umorzenie grzywny, bądź chociaż zmniejszenie jej wysokości. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami, że rząd brytyjski wychodzi naprzeciw kierowcom, którym zdarza się złamać prawo parkingowe.
 
Mandaty za nieprawidłowe parkowanie w Anglii mają być niższe, gdyż rosną obawy, że niektóre rady miasta wykorzystują je jako zbyt intratny interes. Rząd brytyjski rozważa, aby władze lokalne wdrożyły w życie 5 minutową karencję przed wypisaniem mandatu, kiedy to został przekroczony czas postoju na parkingu. Co więcej, mówi się również o zakazie używania kamer przemysłowych czy też żółtych linii (zakaz parkowania) w celu egzekwowania ograniczeń parkowania na ulicy.  Rozpoczęły się konsultacje publiczne dotyczące licznych zmian w kwestii upewnienia się, że władze lokalne w sposób sprawiedliwy traktują kierowców.

Obecnie wysokość mandatu za złe parkowanie w Londynie wynosi w granicach od 70 funtów do 130 funtów, natomiast w innych miastach w Anglii mandat waha się od 40 funtów do 70 funtów.
 
W ostatnim raporcie Commons Transport Committee ujawnia, że trudno uzasadnić mandaty za nieprawidłowe parkowanie, które są znacznie wyższe od nakładanych mandatów za poważne wykroczenia drogowe, między innymi za przekraczanie dozwolonej prędkości. Za takie przewinienie minimalna kara wynosi 100 funtów oraz 3 punkty karne.
   
Rząd brytyjski zobowiązuje się powstrzymać nadgorliwe oraz niesprawiedliwe egzekucje za nieprawidłowe parkowanie. W związku z tym Patrick McLoughlin sekretarz stanu Wielkiej Brytanii ds. transport w ostatnim czasie poczynił kroki w kwestii mandatów. Zamroził on bowiem maksymalną wysokość grzywny za nieprawidłowe parkowanie jaką mogą nakładać rady miasta aż do wyborów powszechnych w 2015 roku.

Local Government Association szacuje, że rady miasta solidarnie odnotowały nadwyżkę z mandatów za złe parkowanie wynoszącą 411 milionów funtów w roku 2011-12, natomiast RAC Foundation mówi o 565 milionach funtów. Jest to niezgodne z prawem, aby lokalne władze ustanawiały wysokość grzywny mające na celu zwiększanie dochodów.

Według Transport Committee zdroworozsądkowe podejście do egzekwowania prawa parkingowego powinno zmniejszyć nakładanie mandatów kierowcom, którzy popełniają nieumyślne błędy. Profesor Stephen Glaister, dyrektor RAC Foundation utrzymuje, że nieprawidłowe parkowanie nie jest zbrodnią a wykroczeniem, które potrzebuje adekwatnego egzekwowania.

Prawo parkingowe powinno być proporcjonalne i przejrzyste. Wszystkie rady miasta powinny sporządzać roczne sprawozdania dotyczące polityki parkowania w danym mieście, na jakiej podstawie ustalana jest wysokość mandatów oraz ujawniać na co przeznaczana jest nadwyżka.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?