Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Brytyjczycy będą płacić plastikowymi banknotami

Bank Anglii ogłosił zmiany faktury brytyjskich banknotów. W związku z tym wypuści on nowoczesne banknoty wykonane z polimeru już w 2016 roku. Nowe banknoty zachowają dotychczasowy wygląd banknotów czyli wizerunek obecnego monarchy Wielkiej Brytanii oraz historycznej postaci.

Doświadczamy nowelizacji banknotów, jest to dowód na to, że „namacalny pieniądz” nie zniknie prędko z użycia. Bank Anglii, który określa się metonimią „The Old Lady of Threadneedle Street” ogłosił zmiany faktury brytyjskich banknotów. W związku z tym wypuści on nowoczesne banknoty wykonane z polimeru już w 2016 roku. Nowe banknoty zachowają dotychczasowy wygląd banknotów czyli wizerunek obecnego monarchy Wielkiej Brytanii oraz historycznej postaci. Na początek wejdą w obieg polimerowe banknoty o nominale pięciu funtów z wizerunkiem premiera Winstona Churchilla. W przeciągu roku pojawią się banknoty o nominale 10 funtów z wizerunkiem pisarki Jane Austen.

Rozpoczęcie drukowania polimerowych banknotów będzie stanowić koniec dla 320-letniej tradycji papierowych banknotów. Od 1694 roku brytyjskie banknoty produkowane są z włókien bawełnianych. „The Old Lady of Threadneedle Street” wzoruje się na Kanadzie, w której plastikowe banknoty są w obiegu od 2011 roku oraz na Australii gdzie obowiązują one już od ponad dwóch dekad. Dodajmy, że w ponad 20 krajach na całym świecie produkuje się polimerowe banknoty.

Mark Carney, kanadyjski ekonomista, naczelnik Banku Anglii  rozpoczął państwową konsultację dotyczącą polimerowych banknotów w momencie objęcia stanowiska tj. od 1 lipca 2013. Natomiast podczas trwania trzyletnich badań Bank Anglii może dzisiaj bez wątpienia wydać opinię dotyczącą jakości polimerowych banknotów. Dowiedziono, że taka faktura jest bardziej higieniczna, wodoodporna, trwalsza - nawet 2,5 razy od dotychczasowych banknotów. Może  być powtórnie przetworzona, tym samym jest również przyjazna dla środowiska oraz związana z niższymi kosztami. Przewiduje się, że z tytułu wprowadzenia innowacyjnych banknotów Bank Anglii zaoszczędzi ponad 100 mln funtów w ciągu dekady. Obecny banknot o nominale 5 funtów „ma żywot” dwóch lat, ten nowy ma być w obiegu do prawie sześciu lat. To nie koniec zalet polimerowych banknotów, są one zdecydowanie trudniejsze do podrobienia, chociażby ze względu na przeźroczyste okienko z ukrytymi zmieniającymi kolor obrazkami, a także metaliczny pasek. National Crime Agency (NCA) czyli brytyjska agencja ds. walki z przestępczością zorganizowaną, cyberprzestępczością oraz przestępstwami finansowymi aprobuje wprowadzenie polimerowych banknotów, które stanowią ulepszoną technologię w kwestii egzekwowania prawa.
 
Nie brakuje również wad związanych z modernizacją banknotów. Rzecznik przedsiębiorstwa LINK, które obsługuje sieć brytyjskich bankomatów nie ukrywa, że wprowadzenie zmian w sferze banknotów pociągnie za sobą wysokie koszty. Nowe banknoty będą mniejsze od tych obecnych w obiegu, w związku z tym trzeba będzie przeprowadzić wymianę bankomatów.

Polimerowe banknoty to nie nowość na rynku, pomimo tego wzbudzają wiele entuzjazmu wśród Brytyjczyk. Bank Anglii z pewnością skorzysta z rad „weteranów”, którzy od dawna używają takich banknotów i przeprowadzili w związku z tym potrzebne zmiany techniczne.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7730 

Do W. Brytanii4.8025 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?