Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Wzrost liczby osób zatrudnionych

Wszystko wskazuje na to, że większość brytyjskich firm stworzy więcej miejsc pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pracodawcy mówią otwarcie, że sytuacja na rynku polepsza się, w związku z tym perspektywa zwiększenia zatrudnienia jest coraz bardziej możliwa.

Te optymistyczne prognozy płyną po wywodach naczelnika Banku Anglii Marka Carney’a. Przyznaje on, że po raz pierwszy od dłuższego czasu można zauważyć, że sytuacja ekonomiczna Wielkiej Brytanii jest coraz bardziej korzystna.   

Około 325 małych i dużych przedsiębiorstw w sektorze prywatnym zostało zapytanych przez instytut zrzeszających pracodawców - Confederation of British Industry (CBI) czy liczba ich pracowników zwiększy się, będzie mniejsza czy pozostanie na tym samym poziomie pod koniec 2014 roku. Według raportu CBI aż 51% przedsiębiorstw planuje zatrudnić więcej pracowników. W czasie recesji tj. 2009 roku liczba ta wynosiła zaledwie 22%. Tak, więc jest to przełomowy moment dla siły roboczej, która przez ostatnie lata cierpi w wyniku redukcji etatów oraz zamrożenia naboru. Dyrektor naczelna CBI Katja Hall powiedziała: “Zaczynamy zauważać regenerację brytyjskiej gospodarki, która ma wpływ na biznes plan wielu przedsiębiorstw związany z zatrudnieniem pracowników, ponad połowa firm zwiększy liczbę siły roboczej w nadchodzącym roku, co zwiastuje również wzmożone nadzieje zdobycia długo wyczekiwanej pracy przez młodych Brytyjczyków”.  

Przewiduje się, że liczba pracowników wzrośnie we wszystkich regionach, a wzrost będzie najbardziej zauważalny w hrabstwach Yorkshire oraz Humberside, a także w regionie Anglii East Midlands. Nie tylko zatrudnienie ulegnie zmianie, będzie ją można również zauważyć w kwestii wynagrodzenia. Istnieją szanse, że nastąpi podwyżka płac. Dla niektórych brytyjskich pracowników będzie to pierwsza namacalna poprawa bytu od rozpoczęcia kryzysu w 2008 roku. W ubiegłym tygodniu, ONS podało do publicznej wiadomości, że przeciętny pracownik na pełnym etacie mógłby zarabiać rocznie o 2,600 funtów więcej gdyby nie ogólne zamrożenie płac. Obecnie taki pracownik zarabia 27 tys. funtów rocznie, suma ta wynosiłaby 29,600 funtów, jeśli płaca rosłaby wraz z narastająca inflacją przez ostatnie pięć lat.  

Jak wynika z raportu 42% pracowników spodziewa się dorównać wskaźnikowi cen detalicznych (ang. Retail Prices Index), który wynosił 2,6% w październiku, według Office for National Statistics (ONS). Liczba firm planująca utrzymać zamrożone płace spadła do nowego minimum 8%, stanowi to połowę zeszłorocznej liczby. Dla porównania w 2009 roku liczba ta wynosiła 55%.Punkt zwrotny w brytyjskiej gospodarce ma zmienić los wielu Brytyjczyków, którzy zarówno dopiero chcą rozpocząć karierę zawodową, jak i tych, którzy od dłuższego czasu są w trakcie poszukiwania odpowiedniej posady. Miejmy nadzieję, że obietnice firm będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7630 

Do W. Brytanii4.7925 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?