Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Brytyjczycy korzystają z nowoczesnych technologii

Handel w sklepach na głównych ulicach w Wielkiej Brytanii jest coraz mniej popularny, gdyż Brytyjczycy wolą robić zakupy w sieci. Wydają oni tam więcej pieniędzy niż obywatele innych krajów na całym świecie, wliczając Australijczyków czy też Amerykanów.

W 2012 roku Brytyjczyk robiący zakupy przez Internet wydał przeciętnie 1,175 funtów, stanowi to o 300 funtów więcej od Australijczyków, którzy plasują się na drugim miejscu w rankingu wydatków. W USA liczba ta wyniosła 663 funtów. Na drugim końcu skali znaleźli się Hiszpanie, którzy wydali 180 funtów na osobę, natomiast Włosi 126 funtów. Brytyjczycy łącznie wydali 74,3 mld funtów, liczba ta ma wzrosnąć o co najmniej kolejne 10% w br.  W przeszłości uważano, że sklepy internetowe się nie sprawdzą, jako że konsumenci przed zakupem towaru chcą go zmierzyć. Jednakże, internetowa sprzedaż ubrań należy do najbardziej rozwijających się sektorów, do sukcesu przyczynił się fakt, że sklepy internetowe takie jak Asos, prowadzą politykę zwrotu zakupionego towaru. Wszystko to wynika  badań sporządzonych przez Office of Communications (Ofcom) – organ państwowy istniejący w Wielkiej Brytanii kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji, który tym razem porównał kwestie korzystania z Internetu, telefonów komórkowych oraz telewizji przez obywateli 17 państw na świecie, wliczając USA, kraje Europy oraz Dalekiego Wschodu.
 
Tak drastyczna zmiana nawyków robienia zakupów przez Brytyjczyków pociąga za sobą daleko idące implikacje dla brytyjskich głównych ulic, na których można dostrzec dziesiątki tysięcy pustych sklepów. Według ostatnich badań, sugeruje się, aby puste lokale w centrum miast zostały przebudowane w mieszkania, szkoły, siłownie czy też domy kultury. Większość Brytyjczyków utrzymuje, że powody dla których zmienili sposób robienia zakupów jest przypisany korzystniejszym ofertom w sklepach internetowych. Główną motywacją jest fakt, że produkty są tańsze niż w normalnych sklepach. Ponadto zakupy przez Internet nie są skomplikowane, czasochłonne oraz związane z dodatkowymi kosztami takimi jak opłata za parking w mieście. Trzy na cztery osoby w Wielkiej Brytanii (73%)  z dostępem do Internetu kupuje tam towary przynajmniej raz w miesiącu. Jedna na cztery osoby robi zakupy przez Internet raz w tygodniu. Dodajmy, że zakupy produktów spożywczych drogą internetową w Wielkiej Brytanii są najbardziej rozwinięte na świecie. Nie brakuje osób, które negują istotę zakupów internetowych. Powołują się na argumenty związane z dostawą towaru. Istnieją obawy, że produkt, za który opłata została wcześniej uiszczona nie dojdzie do adresata. Opłaty za przesyłkę również należą do minusów, dla czterech na dziesięć konsumentów są one zbyt wygórowane.

Smartfony takie jak iPhone czy Samsung Galaxy z dostępem do Internetu oraz z funkcją wideorozmów zostały bardziej entuzjastycznie przyjęte na Wyspach Brytyjskich niż w innych krajach. W dodatku Wielka Brytania oferuje najtańsze taryfy telefoniczne. Brytyjskie firmy starające się dotrzeć do kupujących za pośrednictwem reklamy przez smartfony wydają więcej na osobę w przeciwieństwie do innych krajów, mianowicie 8,04 funtów. W Japonii taki koszt wynosi 7,50 funtów, a w USA 6,74 funtów.

Internet również zmienia sposób w jaki Brytyjczycy oglądają telewizję. Co tydzień 1/3 (36%) Brytyjczyków  korzysta z Internetu w celu obejrzenia programów telewizyjnych. W Wielkiej Brytanii abonament za Premium TV jest najdroższy, i wynosi średnio 66 funtów miesięcznie. Koszt jest ponad dwa razy wyższy od kosztów jakie płaca niemieccy abonenci.  

Jak widzimy Brytyjczycy są zagorzałymi entuzjastami technologii XXI wieku, wykorzystują ją w celu ułatwienia sobie życia. Nic w tym złego, jednak większość z nich powinna pamiętać, aby nie zatracić tradycyjnych metod funkcjonowania, jest to bowiem niezbędne do utrzymania kontaktu z rzeczywistością.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?