Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Podatek od sprzedaży domów

Złe wieści dla obcokrajowców oraz brytyjskich ekspatriantów posiadających domy w Wielkiej Brytanii, otóż ich „bezpieczna przystań” w momencie sprzedaży będzie podlegać podatkowi od zysków kapitałowych, ogłosił brytyjski Kanclerz Skarbu George Osbourne.
 
Chociaż kwestia podatku nie jest do końca sprecyzowana, zagraniczni inwestorzy muszą być gotowi na radykalne zmiany. Podatek ma wynosić 28% od sprzedaży drugiego domu w Wielkiej Brytanii, który jest własnością zagranicznych inwestorów, włącznie z Brytyjczykami mieszkającymi na obczyźnie. Decyzja w sprawie nałożenia podatku została podjęta między innymi ze względu na fakt, że „bańka mieszkaniowa” tworzona jest przez zagranicznych kupców, według których posiadanie nieruchomości w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, na czele z Londynem stanowi bezpieczną inwestycję. Specjaliści ds. podatkowych zwracają uwagę, że takie działania mogą mieć znaczące konsekwencje dla Brytyjczyków, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę posiadając własność na terenie Wielkiej Brytanii, nie myśląc o jej sprzedaży.

Ceny nieruchomości w Londynie znacznie przewyższają inflację z powodu dużego zapotrzebowania na nieruchomość wśród kupców z całego świata, co przyczynia się do tego, że wiele brytyjskich rodzin nie stać na kupno mieszkania czy domu. W samym 2012 roku międzynarodowi inwestorzy wydali ponad 7 mld funtów na nieruchomości w Londynie. Koalicja zmaga się ze sposobami zwiększenia podatków od nieruchomości wartych miliony funtów.

Obecnie, brytyjscy właściciele domów są zobowiązani płacić podatek od zysków kapitałowych, jeśli osiągają zysk sprzedając nieruchomość, która nie jest uznana za ich główne miejsce zamieszkania. Jednakże zagraniczni inwestorzy tacy jak rosyjscy oligarchowie oraz miliarderzy z Bliskiego Wschodu wykupujący domy w Wielkiej Brytanii są zwolnieni z podatku od każdej nieruchomości, co sprawia, że brytyjskie domy są dla nich szczególnie atrakcyjną opcją inwestycji.

Podatek od zysków kapitałowych będzie postrzegany jako symboliczny gest brytyjskiego wicepremiera Nicka Clegga, który jest niezadowolony, że Partia Konserwatywna odmówiła poparcia Liberalnych Demokratów, którzy planowali nałożenie opłat na wszystkie nieruchomości w Wielkiej Brytanii wartych ponad 2 mln funtów. Clegg podkreśla, że zmuszenie obcokrajowców do płacenia podatku od zysków kapitałowych nie jest zastępstwem względem bardziej racjonalnego sposobu opodatkowania nieruchomości o wysokiej wartości. W związku z powyższym, Liberalni Demokraci w dalszym ciągu będą dążyć do ustanowienia tak zwanego mansion tax, czyli podatku od rezydencji.

Planowane zmiany mogą zagrażać Wielkiej Brytanii, mianowicie mogą być przyczyną zmniejszenia atrakcyjności brytyjskiego rynku nieruchomości. Jednak sprawiedliwości musi stać się zadość. Pozytywnym aspektem tej zmiany będzie oczywiście przypływ gotówki dla kraju. Szacuje się, że w ciągu roku Skarb Państwa wzbogaciłby się o 100 mln funtów z wpływów z podatków. Pieniądze te z pewnością szybko znalazłyby miejsce ulokowania, przykładowo byłyby przeznaczone na darmowe posiłki w szkołach, czy też ulgi podatkowe dla małżeństw.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?