Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Ekonomia islamska na London Stock Exchange

Inwestycje Bliskiego Wschodu na terenie Wielkiej Brytanii wzrosły o 150% w ciągu ostatnich siedmiu lat i przewiduje się, że osiągną one wartość 1,3 bln funtów w 2014 roku, jako że państwa bogate w ropę mają finansować duże projekty budowlane w UK.

Od lat ludzie mówią o stworzeniu islamskich obligacji poza światem islamu. Jednak nikt tego jak dotąd nie dokonał. Zmiana stanu rzeczy to kombinacja pragmatyzmu i woli politycznej, której nie brakuje Wielkiej Brytanii. Brytyjski premier David Cameron, ogłosił, że Londyn ma się przeistoczyć w wiodące międzynarodowe centrum finansów islamskich, jako że Bliski Wschód coraz więcej inwestuje na Wyspach Brytyjskich. Wierzy przy tym, że finanse islamskie to znakomita szansa dla brytyjskiego przemysłu usług finansowych. Premier chce czegoś więcej, ma ambicję, aby Londyn był obok Dubaju oraz Kuala Lumpur, jako jedna z najlepszych stolic finansów islamskich na całym świecie.

Podczas dziewiątego Światowego Islamskiego Forum Gospodarczego w Londynie (ang. World Islamic Economic Forum, WIEF) Cameron ogłosił przyszłoroczny plan wdrożenia islamskiego indeksu znanego, jako "sukuk" na London Stock Exchange o wartości 200 mln funtów. Wielka Brytania ma być pierwszym zachodnim suwerennym krajem spoza świata islamskiego emitującym obligacje oferujące możliwości inwestowania w akcje spółek zgodne z zasadami Islamu. Ma to na celu przyciągnięcie większej ilości islamskich inwestorów.

Inwestycje Bliskiego Wschodu na terenie Wielkiej Brytanii wzrosły o 150% w ciągu ostatnich siedmiu lat i przewiduje się, że osiągną one wartość 1,3 bln funtów w 2014 roku, jako że państwa bogate w ropę mają finansować duże projekty budowlane w UK. Zamierzenia rządu Camerona mają zwiększyć prestiż Londynu, aniżeli zdywersyfikować brytyjski inwestorów.
 
Według zasad Islamu dotyczących inwestycji nie można pobierać i otrzymywać odsetek od kapitału, zabrania się również spekulacji finansowych. Transakcje handlowe należy przeprowadzać na podstawie prawdziwego handlu bądź działalności gospodarczej, i nie mogą zawierać niczego, co jest niezgodne z prawem szariatu, między innymi inwestowania w alkohol, tytoń, pornografię, czy też hazard. W przeciwnym razie transakcja staje się bezprawna.
 
Zmieniający się świat może wpływać na przyszły sukces państw, niestety wiele z nich nie robi nic, aby zapobiec ewentualnemu osłabieniu gospodarki kraju. Wielka Brytania nie popełnia tego błędu, pokazuje otwartość na reformy. Zapewne nie każdy Brytyjczyk jest zadowolony z planów Camerona. Umacnianie więzi z krajami islamskimi może doprowadzić, że przejmą one kontrolę nad Wyspami. Jednak pomimo wszelkich przeciwności ze strony obywateli, Cameron będzie podążał tą drogą, aby w kraju żyło się lepiej.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?