Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Ubóstwo energetyczne w UK

W ostatnim czasie sześciu największych brytyjskich dostawców prądu ogłosiło podwyżkę cen za energię. Stanowi to zmartwienie dla obywateli, którzy stają przed dylematem: jeść czy grzać.

Brytyjczycy obecnie wydają ponad 10% swojego dochodu na prąd. Aż jedno na 5 gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu ubóstwa energetycznego, co gorsze przewiduje się, że do roku 2016 jedno na 3 gospodarstwa będzie żyło w kryzysie związanym z ogrzewaniem. “Brytyjskie zimne domy” źle wpływają na zdrowie podatnych na chorobę członków społeczeństwa włączając dzieci, osoby starsze oraz osoby niepełnosprawne. Choroby wywołane przez niedostateczne ogrzewanie kosztują NHS, publiczną służbę zdrowia około 1 miliarda funtów każdego roku. Średnio, co najmniej 7,800 osób rocznie umiera wskutek życia w „zimnych domach” - ponad cztery razy więcej ludzi, którzy tracą życie na brytyjskich drogach. Czy możliwa jest zmiana przyszłości wielu brytyjskich rodzin?

Ubóstwo energetyczne w Wielkiej Brytanii jest na drugim miejscu po Estonii. Fatalny poziom izolacji brytyjskich domów doprowadził, że są one daleko z tyłu za standardami w innych europejskich krajach, takich jak Szwecja, Niemcy czy Holandia, według Energy Bill Revolution, aliansu pozarządowych organizacji działających na rzecz obniżenia rachunków za ogrzewanie brytyjskich domów. Age UK, Barnardo’s, Consumer Futures oraz National Energy Action, należące do aliansu Energy Bill Revolution, zwróciły się drogą pisemną do Davida Camerona o poprawę sytuacji milionów Brytyjczyków. Ideą organizacji jest doświadczanie, że dochód z podatku węglowego jest przeznaczany na ambitny program izolacji domów, utrzymując, że takie działanie mogłoby doprowadzić do zaoszczędzenia średnio 310 funtów rocznie na energii i zakończyć ubóstwo energetyczne w Wielkiej Brytanii. Rząd brytyjski obciąża podatkami wielkie przedsiębiorstwa, które emitują dwutlenek węgla ze szkodą dla ludzi i środowiska.  Istnieją dwa główne podatki węglowe European Emissions Trading Scheme oraz Carbon Floor Price, są one w użyciu ku zwalczaniu zmian klimatycznych oraz oduczeniu Wielkiej Brytanii od korzystania z paliw kopalnych.
 
Rzecznik Downing Street podkreśla, że rząd brytyjski jest zobowiązany pomóc ludziom zapłacić rachunki za prąd tej zimy. W związku z tym działają rządowe programy, na mocy których najbardziej potrzebujący Brytyjczycy mają prawo otrzymać dopłatę do ogrzewania. Osoba, która otrzymuje zasiłek (ang. Income Support); zasiłek Employment and Support Allowance; zasiłek dla bezrobotnych (ang. Jobseeker's Allowance) czy też wyrównanie emerytury (ang. Pension Credit) za każdy mroźny tydzień w okresie od 1 listopada do 31 marca dostanie 25 funtów. Osobom urodzonym w dniu 5 stycznia 1952 roku i wcześniej przysługuje roczna dopłata za ogrzewanie (ang. winter fuel payments) o wartości wahającej się od 100 do 300 funtów. Emeryci, rodziny z problemami finansowymi, na benefitach i z małymi dziećmi poniżej 5 roku życia po uprzednim złożeniu aplikacji mają prawo otrzymać zwrot w wysokości 135 funtów u dostawcy elektryki (ang. Warm Homes Discount).

Głównym powodem kryzysu jest fakt, że ceny gazu, ropy i węgla są wysokie. Ponadto domy w Wielkiej Brytanii są najbardziej energochłonne w Europie, tracą ciepło przez nieszczelne drzwi, ściany i okna. Oznacza to, że domownicy są zmuszeni wydawać więcej na ogrzewanie, co przyczynia się nie tylko do nadszarpywania budżetu domowego, ale również do zmian klimatycznych. Jest na to sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie. Wielka Brytania może mieć „ciepłe domy”, zredukować rachunki za energię oraz emisję dwutlenku węgla. Aby to osiągnąć, rząd brytyjski musi wykorzystywać wpływy, jakie otrzymuje z tytułu podatku węglowego na stworzenie energooszczędnych domów – z wykorzystaniem niezawodnej izolacji, energii odnawialnej oraz nowoczesnych bojlerów. Wszystko wydaje się łatwe w teorii, jak będzie w praktyce dowiemy się w przyszłości.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?