Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Budowa nowej elektrowni jądrowej

Brytyjski rząd zdecydował się na budowę pierwszej od 20 lat elektrowni jądrowej na terenie Wielkiej Brytanii. Projekt ma zostać zrealizowany w przeciągu 10 lat i ma kosztować 16 mld funtów.

EDF Energy, spółka-córka francuskiego koncernu Électricité de France stoi na czele konsorcjum firm energetycznych, w którego w skład wchodzą, między innymi krajowy partner Areva oraz inwestorzy z Chin, China General Nuclear Power i China National Nuclear. Ich wspólnym celem jest budowa elektrowni jądrowej Hinkley Point C w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii. W stworzonym konsorcjum 45  do 50 % udziałów ma należeć do EdF. Areva, która dostarczy reaktory ma mieć 10 % udziałów zaś chińskie firmy od 30 do 40 %. Po raz pierwszy, elektrownia jądrowa w Wielkiej Brytanii nie będzie zbudowana z pieniędzy brytyjskich podatników, przyznaje szef brytyjskiego resortu energetyki Edward Davey.

Czy powstanie nowej elektrowni jądrowej będzie zwiastować niższe rachunki za prąd? Brytyjski rząd szacuje, że rachunki za energię będą niższe o 77 funtów do 2030 roku. Davey przyznaje, że budowa elektrowni jądrowej to dobra inwestycja dla Wielkiej Brytanii, która obecnie doświadcza zbliżającego się kryzysu energetycznego w wyniku lat zaniedbań oraz niedoinwestowań. W zaistniałej sytuacji, jeśli Brytyjczycy chcą korzystać z energii elektrycznej planowane inwestycje są niezbędne.

Jednak nie brakuje głosów krytyki ze strony ekologów, według których pieniądze powinny zostać przeznaczone na energię odnawialną. Elektrownia jądrowa Hinkley działając na pełnych obrotach ma wytwarzać około 7% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Ma być wyposażona w dwa reaktory EPR o mocy 3,3 GW i dostarczać energię do 5 mln domów przez około 60 lat. Cała inicjatywa stanowi kluczową część działań koalicji w sferze przejścia Wielkiej Brytanii z korzystania z elektrowni cieplnych na gospodarkę niskoemisyjną w postaci elektrowni jądrowych. W Wielkiej Brytanii trwa obecnie zamykanie starych elektrowni jądrowych, które obecnie generują 19% energii elektrycznej w kraju. Jedynie elektrownia Sizewell B, która została oddana do użytku w 1995 roku cieszy się bezpieczną i udoskonaloną technologią PWR.
   
Zgodnie z przyjętymi zapisami, EDF jedynie z elektrowni Hinkley ma zarabiać nawet 92.50 funtów za wyprodukowaną megawatogodzinę, czyli prawie dwa razy więcej niż obecna rynkowa cena energii. Cena może ulec obniżeniu do 89,50 funtów, jeśli EDF wybuduję elektrownię jądrową w Sizewell w hrabstwie Suffolk. To, co „przyciąga” brytyjski rząd do energii jądrowej, to fakt, że jest stała, w przeciwieństwie do energii wiatrowej czy słonecznej, ponadto charakteryzuje się niską emisją dwutlenku węgla, jednak jest stosunkowo droga. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy rodzaj źródła energii ma zarówno zalety jak i wady.
 
Chociaż na kartkach historii zapisały się katastrofy elektrowni jądrowych, które do dziś spędzają sen z powiek, Wielka Brytania wychodzi z założenia, że taki rodzaj źródła energii jest niezastąpiony. W nieokreślonej przyszłości nastąpi wyczerpanie złóż paliw kopalnych, co motywuje Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do inwestycji w sferze budowy nowych elektrowni jądrowych. Dlatego też już dziś wybiega ono w przyszłość, aby zaspokoić popyt na energię elektryczną. Dodatkowo Wyspy Brytyjskie mają na uwadze zalety energetyki jądrowej względem środowiska i ludzi. Jest ona wysoce bezpieczna i nie emituje szkodliwych dla środowiska gazów oraz pyłów. Oprócz tego może jej przypisać fakt, że jest najbardziej skondensowanym źródłem energii obecnie wykorzystywanym przez człowieka.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?