Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Bardziej opłacalna podróż samolotem

Po przeliczeniu wychodzi taniej skorzystać z przelotów na terenie UK niż korzystać z usług kolejowych. Podróż drogą powietrzną na 90% popularnych trasach długodystansowych jest prawie trzy razy tańsza od podróży drogą lądową.

Osoby które mają zamiar udać się w podróż w niedalekiej przyszłości zachęcamy do poświęcenia trochę czasu na znalezienie korzystnych ofert przewoźników, których jak się okazuje nie brakuje. Spotkamy się z miłą niespodzianką, gdyż możemy trafić na bilety na samolot w niższych cenach, aniżeli na pociąg. Jest to podwójna korzyść, nie tylko w tańszy sposób, a także szybciej dotrzemy do celu.
 
Jest to bez wątpienia bolesny cios w kierunku pasażerów, którzy dowiedzieli się, że cena biletu na pociąg od stycznia 2014 roku wzrośnie średnio o 4,1%, znacznie więcej niż podwyżka płac. Miliony Brytyjczyków korzystających z usług kolei będzie zmagać się z drastycznymi podwyżkami dochodzącymi nawet do 200 funtów za roczny bilet okresowy.  Przez ostatnią dekadę, koszt większości biletów na pociąg na okres jednego roku dla rosnącej liczby pracowników, którzy dojeżdżają do pracy do Londynu wzrósł o ponad 50%. Rzecznik Skyscanner Mary Porter podał do publicznej wiadomości, że według przeprowadzonych badań bardziej opłaca się skorzystać z krajowych lotów, aniżeli z brytyjskiej kolei. Obecnie istnieje większa konkurencja na rynku lotniczym, z ostatnim wdrożeniem nowych linii lotniczych Virgin Atlantic's Little Red oferujących przeloty na terenie UK. Wszystko przedkłada się na korzystniejsze ceny za przeloty.

Po przeliczeniu wychodzi taniej skorzystać z przelotów na terenie Wielkiej Brytanii niż korzystać z usług kolejowych. Podróż drogą powietrzną na 90% popularnych trasach długodystansowych jest prawie trzy razy tańsza od podróży drogą lądową. Osoby planujące podróż, na przykład,  na dzień 23 września br. i powrót tydzień później tj. 30 września br. mogą skorzystać z oferty jednej z brytyjskich linii lotniczych EasyJet, która oferuje podróż z Glasgow do Bristolu za 53 funtów, natomiast jeśli pasażerowie zdecydują się odbyć tę samą trasę w tym samym czasie pociągiem linii Various zapłacą 141 funtów, podkreślmy, że jest to najtańszy bilet. W tym samym czasie podróż w obie strony z Bristolu do Edynburga samolotem linii EasyJet wyniesie 62 funtów, a bilet na pociąg tam i z powrotem przewoźnikiem CrossCountry obciąży pasażera kwotą 149 funtów. Podobnie jest na odcinku Bristol-Newcastle lot samolotem EasyJet kosztuje 43 funtów, a bilet na pociąg przewoźnikiem Various 124 funtów. Taniej polecimy również przewoźnikiem Flybe z Glasgow do Cardiff wydamy 73 funtów, natomiast za skorzystanie z usług kolejowych Various z naszego portfela „wypłynie” 140 funtów. Jedynym wyjątkiem w którym podróż pociągiem jest tańsza to odcinek z Londynu do Manchesteru, bilet na pociąg przewoźnika Virgin Trains w tym wypadku kosztuje 26 funtów, a na samolot linii Virgin Atlantic 111 funtów. Początkowo porównanie usług przewoźników zostało przeprowadzone przez The Sun, jednak MailOnline przeprowadził je na własną rękę, użył przy tym stron internetowych Skyscanner oraz Trainline.
 
Jeśli chodzi o wygodę, bez porównania samolot staje się bardziej komfortowym środkiem transportu, aniżeli pociąg. Poruszmy przy tym jeszcze jedną kwestię. Mianowicie, to absurd słyszeć, że pasażerowie pociągów mają mniej miejsca w wagonach niż przewożony żywy inwentarz. Według rządu brytyjskiego stojący pasażer w pociągu zajmuje 0,25m2 powierzchni eksploatacyjnej – jest to wielkość poduszki do siedzenia (ang. sofa cushion). Obecnie ponad 1,700 nowych wagonów świadczących usługi w Londynie oraz w regionie Anglii South East jest budowanych z myślą, aby cztery osoby zajmowały powierzchnię jednego metra kwadratowego powierzchni stojącej. Spójrzmy jakie wymogi obowiązują, jeśli przewożone mają być zwierzęta. Według przepisów Unii Europejskiej dotyczących dobrostanu zwierząt co najmniej 0.3m2 musi być przeznaczonych dla cielaków i dorosłych kozłów kiedy są przewożone. Nieostrzyżone owce ważące mniej niż 55 kilogramów powinny mieć przestrzeń pomiędzy 0,3m2 do 0,4m2. Informacja ta z pewnością oburza nie jednego Brytyjczyka, natomiast miłośnicy zwierzą w pełni aprobują owe ustawy.

Na dłuższych odcinkach raczej ciężko zastąpić podróżowanie samolotem czy pociągiem. Brytyjczycy  w dużym stopniu są zmuszeni korzystać z tych usług. Niestety zarobki stoją w miejscu, ceny biletów idą w górę przy tym coraz trudniej wygospodarować pewną kwotę pieniędzy na bilet. Pozostaje zatem przywyknąć do tak wysokich cen, rozpocząć protesty, szukać wsparcia ze strony rządu czy też naszego szefa.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7643 

Do W. Brytanii4.7938 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?