Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Wielka Brytania przeżywa dobrą koniunkturę

Brytyjski ośrodek badawczy NIESR potwierdza wzrost gospodarki o 0,7% od maja do lipca br. Wielu analityków obawia się, że wzrost nie jest uzasadniony pod względem stanu finansów gospodarstw domowych i tego na co kupcy mogą sobie pozwolić.

Strumień dobrych wieści gospodarczych w ostatnim czasie daje nadzieje Brytyjczykom, że ich ojczyzna wychodzi z kryzysu. Według Halifax wzrost cen domów o prawie 4,6% tj. 10 tys. funtów wraz z większymi zamówieniami u producentów dóbr materialnych oraz wzmożony handel w sklepach na głównych ulicach w ciągu roku to dowody na to, że gospodarka Wielkiej Brytanii poprawia się. Brytyjski ośrodek badawczy NIESR (ang. National Institute for Economic and Social Research) potwierdza wzrost gospodarki o 0,7% od maja do lipca br. Wielu analityków obawia się, że wzrost nie jest uzasadniony pod względem stanu finansów gospodarstw domowych i tego na co kupcy mogą sobie pozwolić. Osoby kupujące nieruchomość pierwszy raz w UK, przykładowo, będą potrzebowali zaciągnąć wyższe kredyty mieszkaniowe jeśli zamierzają zacząć wspinać się po „drabinie nieruchomości”.

Według oficjalnych danych całkowita produkcja wzrosła o 1,9% w czerwcu wraz z 13 sektorami brytyjskiej produkcji wliczając żywność, komputery, samoloty, po raz pierwszy  od czerwca 1992 roku. Sprzedaż nowych samochodów u brytyjskich producentów samochodowych wzrosła przez 17 miesięcy z rzędu o 12,7% w lipcu w porównaniu do lipca w 2012 roku. Jest na to pokrycie w postaci 162,228 nowych dowodów rejestracyjnych aut - podało niedawno Society of Motor Manufacturers and Traders.   Ford Fiesta i Ford Focus są najbardziej popularne.

Rob Wood, główny ekonomista banku Berenberg określił uzdrowienie brytyjskiego rynku jako wielki sukces. Howard Archer  dodał: “Jest to zaskakujące, że dobre wieści na temat poprawy sytuacji gospodarczej na Wyspach Brytyjskich widać we wszystkich sektorach, co wywołuje euforię wśród obywateli.”  Regularne miesięczne podwyżki oznaczają, że średnia krajowa cena nieruchomości wynosi 169,624 funtów, dodajmy, że w ubiegłym roku wynosiła ona160,428 funtów.  Eksperci branżowi utrzymują, że w dużej mierze lepszą koniunkturę na Wyspach Brytyjskich zawdzięczamy dwóm rządowym programom  Funding for Lending oraz Help to Buy, które  obniżyły miesięczną ratę udzielanych pożyczek i pozwoliły Brytyjczykom na zakup lokali mieszkalnych z niskim depozytem.

Martin Ellis, ekonomista Halifax przewiduje się, że ceny domów będą nadal stopniowo rosły w ciągu br. z tylko niewielkim wzrostem ekonomicznym  i wciąż obniżając rzeczywiste/realne zarobki zmniejszając przy tym popyt mieszkaniowy i aktywność. Matthew Pointon ekonomista z firmy konsultingowej Capital Economics twierdzi, że istnieją dowody na to, że ceny domów są zawyżone w czasie trwającej poprawy sytuacji gospodarczej kraju, co zwiastuje złe wieści dla osób chcąc kupić po raz pierwszy dom na własność.

Można zauważyć oznaki poprawy sytuacji gospodarczej na Wyspach Brytyjskich, trzeba trzymać kciuki, że ta sytuacja będzie się utrzymywać. Jak wiadomo po burzy zawsze wychodzi słońce, tak więc i Brytyjczycy po długoletnim kryzysie doczekali się promyka nadziei na lepsze jutro.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?