Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Koniec ery taniej żywności

Koniec ery taniej żywności, powiedział prezes Tesco, Philip Clarke. Przyznaje on, że ceny artykułów spożywczych wzrosną, gdyż według najnowszych badań brytyjscy klienci będą w stanie zapłacić więcej za żywność pod warunkiem, że przedłoży się to na korzyści dla Brytyjskich rolników, aniżeli udziałowców supermarketów.

Swego czasu wybitny amerykański pisarz Wendell Berry napisał: “eating is an agriculture act”, w tłumaczeniu na język polski stwierdzenie można przetłumaczyć jako: “to co jemy ma wpływ na gospodarkę”. Autor miał na myśli fakt, że za każdym razem kiedy dokonujemy wyboru w kwestii odżywiania się tzn. jakie produkty wybieramy i gdzie je nabywamy, dajemy sygnał w jakim kierunku chcemy doświadczać systemu żywnościowego w kraju. Tak więc wszystko zależy od woli obywateli, to oni są potencjalnymi klientami. W konsekwencji rozwój rolnictwa jest od nich zależny.

Koniec ery taniej żywności, powiedział prezes Tesco, Philip Clarke. Przyznaje on, że ceny artykułów spożywczych wzrosną, gdyż według najnowszych badań brytyjscy klienci będą w stanie zapłacić więcej za żywność pod warunkiem, że przedłoży się to na korzyści dla Brytyjskich rolników, aniżeli udziałowców supermarketów. Badanie przeprowadzone przez YouGov dla Prince’s Countryside Fund wskazuje, że ponad 80% konsumentów jest zdania, że należy wspierać brytyjskie rolnictwo poprzez zakup ojczystych produktów. Clarke obiecuje spełnić obietnicę względem National Farmers’ Union  czyli Związku Zawodowego Rolników (w Wielkiej Brytanii), aby zapewnić brytyjskim producentom lepsze traktowanie. W czerwcu br. inflacja cenowa żywności wynosiła 2,7%, w porównaniu z majem br. stanowiła ona 2,4%.   Philip Clarke i Mark Price, prezes Waitrose popiera ostrzeżenia ekspertów odnośnie sytuacji w której ceny na najniższym możliwym poziomie koniec końców mogą doprowadzić do pogorszenia jakości żywności na rynku.
 
Na początku tego roku reputacja Tesco - największej brytyjskiej sieci hipermarketów i supermarketów ucierpiała w wyniku skandalu z koniną. Clarke obiecuje odbudować zaufanie wśród klientów. Jednak czy jest to możliwie? W ostatnim czasie Tesco przecież podniosła ceny za wodę butelkową o 40%, w przeciwieństwie do konkurentów. Zaistniała sytuacja z pewnością złości Brytyjczyków, którzy cierpią z powodu upałów, a woda staje się ukojeniem dla ciała i duszy.

Rosnące wymagania na świecie oznaczają, że niskie ceny żywności do których przywykli mieszkańcy Wysp Brytyjskich przejdą do historii. Klienci często płacą wyższą cenę za tanie artykuły spożywcze. Mowa przede wszystkim o ukrytych kosztach związanych z zanieczyszczeniem gleby pestycydami; upadkiem rodzin pszczelich, tym samym zmniejszeniu stopy zapylenia; zniszczeniu terenów leśnych; masowym ubojem bydła spowodowanym absurdalnymi praktykami żywienia, co koniec końców doprowadziło do choroby Creutzfeldta-Jacoba (inaczej gąbczastego zapalenia mózgu, BSE) po zjedzeniu zarażonej nią wołowiny. W wyniku choroby zmarło 176 osób na Wyspach Brytyjskich.

W dzisiejszej dobie  cudów technologii żywności wiele ludzi jest narażonych na choroby związane właśnie z dostępnymi na rynku artykułami spożywczymi. Niestety to co jemy może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu, jednak jesteśmy kowalami własnego losu. Tak więc możemy choć w pewnym stopniu zmienić naszą dietę poprzez wybieranie zdrowszych produktów, aby cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?