Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Sprawiedliwa płaca minimalna

Arcybiskup Yorku John Sentamu

Prawie 5 mln. Brytyjczyków, w tym 3 mln. kobiet, z których 4 na 5 pracuje w sektorze prywatnym mają tak niskie zarobki, że potrzebują wsparcia ze strony państwa. I tak oto każdego roku solidarnie otrzymują 4 mld. funtów z kas podatników. Dlaczego prezesi danego przedsiębiorstwa odnosząc zyski nie podnoszą płac ich pracowników?

W Wielkiej Brytanii około 5 mln. Brytyjczyków każdego dnia wstaje wcześnie rano, udaje się do pracy rzetelnie wykonując tam powierzone zadania. Ta grupa Brytyjczyków między innymi opiekuje się starszymi i chorymi osobami, pracuje w restauracjach czy też sprząta domy i lokale użytkowe. Taki rodzaj pracy jak każdy inny wymaga poświęcenia, jednak owa siła robocza często jest niedoceniana jeśli chodzi o wynagrodzenie.
 
John Sentamu, arcybiskup Yorku potępia “nędzne płace” jakie otrzymują miliony Brytyjczyków. Skala niskich płac stanowi “państwowy skandal” w Wielkiej Brytanii. Dodaje przy tym, że przedsiębiorstwa ignorują moralny obowiązek upewnienia się, że wszyscy pracownicy otrzymują pensje pozwalające na godne życie. Ustawowo obowiązująca na terenie Zjednoczonego Królestwa stawka minimalnego wynagrodzenia na godzinę wynosi od 1 października 2012 roku 6.19 funtów. Natomiast umowna stawka minimalna w stolicy Wielkiej Brytanii wynosi 8,55 funtów na godzinę.  

Prawie 5 mln. Brytyjczyków, w tym 3 mln. kobiet, z których 4 na 5 pracuje w sektorze prywatnym mają tak niskie zarobki, że potrzebują wsparcia ze strony państwa. I tak oto każdego roku solidarnie otrzymują 4 mld. funtów z kas podatników. Dlaczego prezesi danego przedsiębiorstwa odnosząc zyski nie podnoszą płac ich pracowników? Dlaczego rząd brytyjski ma być zmuszony dotować pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym, których koniec końców nie stać na utrzymanie?

W pogoni za profitem i wysokimi zarobkami osób na wyższym szczeblu kadra zarządzająca danej firmy zapomina o podstawowej moralnej konieczności, aby pracownicy na niższych stanowiskach otrzymywali pensję, za którą będą mogli przeżyć. Jak można to zmienić?  Living Wage Commission jest rozwiązaniem, komisja została stworzona przez centrolewicową organizację Compass, której przez 12 miesięcy będzie przewodniczyć arcybiskup John Sentamu i ma na celu badanie minimum płacowego. Sentamu będzie akompaniowany przez przedstawicieli kościoła, związki zawodowe oraz społeczeństwo. Politycy popierają idee badania, wśród nich jest Ed Miliband, lider Partii Pracy, Boris Johnson, burmistrz Londynu oraz David Cameron, premier Wielkiej Brytanii.

Co stanowi potencjał płacy minimalnej, aby zarówno zmienić życie ludzi oraz sposób w jaki prowadzimy biznes? Co stanowi granice dla firm, aby te gwarantowały płacę minimalną?

Aby odpowiedzieć na te pytania potrzebny jest narodowy dialog dotyczący niskich płac na Wyspach Brytyjskich. Jeśli twoje zarobki są mniejsze od minimalnej płacy, jeśli prowadzisz działalność i rozważasz minimalne zarobki, czy też twierdzisz, że  będą one trudne do zaadoptowania skontaktuj się z  nami tj. Living Wage Commission, zachęca Sentamu.

Dla większości Brytyjczyków pensja wystarczająca na utrzymanie pozostaje abstrakcyjną koncepcją, aniżeli opisem ich rzeczywistej sytuacji. Miejmy nadzieję, że na podstawie takich działań jaką prowadzi Living Wage Commission będzie możliwa budowa godziwszych miejsc pracy, tym samym pomoże to zbudować sprawiedliwsze i dobre społeczeństwo.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7751 

Do W. Brytanii4.8046 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?