Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Więcej cięć wydatków w UK

George Osborne jest przekonany, że wzrost wysokości podatku nie jest potrzebny, aby osiągnąć dalszą konsolidację fiskalną, może być ona osiągnięta poprzez redukcję wydatków. Dlatego też Osborne wyklucza idee podnoszenia podatku z ramienia Torysów, gdy ci zwyciężą wybory w 2015 roku.

Myśląc o wyborach tworzymy sobie wyobrażenie, że nasze życie się zmieni, gdyż politycy przedstawiają wachlarz obietnic związanych z polepszeniem sytuacji przeciętnego obywatela. Między innymi Kanclerz Skarbu George Osborne podaje do publicznej wiadomości jego wizję Wielkiej Brytanii po wygranych wyborach.
 
Osborne jest przekonany, że wzrost wysokości podatku nie jest potrzebny, aby osiągnąć dalszą konsolidację fiskalną, może być ona osiągnięta poprzez redukcję wydatków. Dlatego też Osborne wyklucza idee podnoszenia podatku z ramienia Torysów, gdy ci zwyciężą wybory w 2015 roku. Osborne powiedział, że będzie w stanie obniżyć zadłużenie jedynie poprzez cięcia wydatków – sugerując, że Laburzyści nie będą w stanie temu sprostać.
 
W związku z powyższym Osborne planuje kontrolować rządowe wydatki związane z usługami świadczonymi przez państwo. Według Institute for Fiscal Studies (IFS) decyzja Osborne’a będzie oznaczała, że kolejne 6 mld. funtów zostanie „obciętych” z publicznych wydatków – doprowadzając, że budżet państwa zmniejszy się o 1/3.

Paul Johnson dyrektor IFS utrzymuje, że  pełne wyrzeczeń rozporządzenie Kanclerza Skarbu na temat podwyżek podatku po wygranych wyborach naruszy jego wcześniejszą regułę według której 80% programu zmniejszenia deficytu powinno być finansowane przez cięcia a 20% przez wzrost podatku. Jeśli Osborne rzeczywiście zastosuje się do swojego planu to cięcia wydatków będą stanowić 85% zmniejszenia deficytu w latach 2017 i 2018.   W związku z tym zauważalne jest srogie spostrzeżenie Johnsona odnoszące się do dalszych działań Osborne’a, który będzie zmuszony znaleźć dodatkowe oszczędności w obecnie chronionym budżecie państwa. W konsekwencji Osborne będzie zmuszony porzucić rządowe zabezpieczenie dotyczące publicznej służby zdrowia, placówek edukacyjnych, pomocy zagranicznej oraz emerytur.

Niezależnie od tego jaka partia obejmuje władzę musi dokonać wyboru pomiędzy cięciami wydatków a wzrostem wysokości podatku, oświadcza ekspert Paul Johnson. Poprzednie rządy brytyjskie zmagały się z podobnym dylematem. Johnson dodaje, że podatki zostały podniesione po wyborach w latach 1992, 2001, 2010. Tak więc i po kolejnych wyborach może się tak stać, pomimo obietnic ze strony George’a Osborne’a.
 
Nick Clegg  przywódca Liberalnych Demokratów oraz wicepremier Wielkiej Brytanii utrzymuje, że jego partia nie wykluczyłaby wzrostu wysokości podatku po wygranych wyborach. Według Clegga podwyżki podatkowe powinny być kierowane w stronę zamożnych osób.  Osborne ryzykuje swoim przekonaniem, że społeczeństwo jest bardziej gotowe znieść kolejne cięcia wydatków, aniżeli wzrost podatków. Jest to strategia, którą wypracowali Konserwatyści w przeszłości. John Major, premier Wielkiej Brytanii w latach 1990-1997 zwyciężył wybory w 1992 roku pomimo bezkresnych opinii, że to Laburzyści będą przy władzy.
 
Ed Balls Kanclerz Skarbu w gabinecie cieni Partii Pracy nie podjął się żadnego sprecyzowanego zobowiązania dotyczącego podatków, jednak powiedział, że przyszły rząd brytyjski pod kierownictwem Laburzystów zastosowałby żelazną dyscyplinę w kwestii wydatków i redukcji deficytu w sprawiedliwszy sposób. Chris Leslie, Minister Skarbu w brytyjskim gabinecie cieni powiedział, że Partia Pracy planuje cięcia podatkowe po wygranych wyborach.
 
Dzisiaj możemy wysłuchiwać obietnic i planów polityków jakie zamierzają wdrożyć w życie po kolejnych wyborach. Wszystko tak naprawdę okaże się już po nich, wtedy przekonamy się o wiarygodności danego polityka.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?