Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Czy Twoja praca się opłaca?

Według najnowszych badań jedna szósta zarobków przeciętnego Brytyjczyka jest wydawana na rzeczy związane z pracą: na dojazd, obiady, kawę, ubrania, składki na prezenty z okazji urodzin czy odejścia kolegi z pracy. W przeliczeniu wychodzi, że koszty związane z pracą przeciętnego pracownika wynoszą średnio 17% wynagrodzenia miesięcznego...

Prawie każdy z nas chodzi do pracy po to, aby kupić wymagany strój zgodny z obowiązującym w pracy dress codem, spłacić raty, na przykład samochodu, którym dojeżdżamy do pracy oraz zapłacić czynsz za dom, w którym nas prawie nie ma, gdyż spędzamy większość czasu w drodze do pracy i z pracy, oraz w samej pracy. Istne szaleństwo. Nic w tym dziwnego, że wiele osób jest zmartwionych tak szybkim rozchodem ciężko zarobionych pieniędzy. Po odliczeniu wszystkich kosztów jakie ponosimy za paliwo, czynsz, rachunki i artykuły spożywcze dochodzimy do wniosku, że właściwie pracujemy za darmo.

Według najnowszych badań jedna szósta zarobków przeciętnego Brytyjczyka jest wydawana na rzeczy związane z pracą: na dojazd, obiady, kawę, ubrania, składki na prezenty z okazji urodzin czy odejścia kolegi z pracy. W przeliczeniu wychodzi, że koszty związane z pracą przeciętnego pracownika wynoszą średnio 17% wynagrodzenia miesięcznego, tj. 263 funtów. Na przestrzeni roku wynosi to ponad 3,150 funtów. Przy miesięcznym wynagrodzeniu netto wynoszącym 1,543 funtów, 263 funty przeznaczone na koszty związane z pracą to lekka przesada. 2 tys. ankietowanych pracowników przyznało, że w ciągu jednego miesiąca największą część wypłaty tj. około 161 funtów wydają na dojazd w tym na paliwo, bilety na komunikację miejską oraz na parking. Szczęśliwi ci, którzy mieszkają blisko miejsca pracy i nie muszą śpieszyć się na pociąg, czy też wydawać pieniędzy na paliwo. Mogą spokojnie iść do pracy na pieszo, i liczyć zaoszczędzone funty.  Na drugim miejscu to wydatki przeznaczone na kupno obiadów i przekąsek w pobliskich barach mlecznych i sklepach, wynoszą one średnio 58 funtów. Miłośnicy kawy i herbaty wydają średnio 14 funtów, natomiast 6 funtów jest przeznaczanych na składki na prezenty z okazji urodzin bądź odejścia kolegi z pracy. Około 16 funtów jest pozostawianych w sklepach odzieżowych bądź obuwniczych.  Jedna czwarta Brytyjczyków była zmuszona rzucić pracę, gdyż nie mogła sobie pozwolić na koszty związane z dojazdem, zaś 23% przyznało, że było skłonnych poprosić o podwyżkę, aby opłacało im się dojeżdżać do pracy.

Andy Oldham prezes Quidco.com przeprowadził powyższe badania i powiedział, że biorąc pod uwagę, że pracujemy głównie po to, aby zarobić pieniądze, czynnikiem frustrującym jest moment gdy dochodzimy do wniosku jak wiele naszych zarobków jest reinwestowanych w naszą pracę. Rozważając nową ofertę pracy pierwsza myśl jaka nasuwa się wielu osobom to koszty związane z dojazdem do miejsca pracy. Zapominamy o innych czynnikach na które również warto zwrócić uwagę, przykładowo na ubrania, obiady, wyjście na herbatę czy kawę,  oraz składki pieniężne na szereg rozmaitych okazji.

Osoby zmagające się z wydatkami związanymi z pracą powinni rozważyć kilka sposobów w jaki mogą je obciąć. Alternatywą może być robienie zakupów przez stronę internetową Quidco, dzięki której możemy odzyskać część wydanych pieniędzy za zakupy (ang. cashback). Klienci mają do wybory szeroki wachlarz produktów, mogą kupić między innymi bilety na pociąg, artykuły spożywcze albo też ubrania. Rabat w postaci zwrotu części ceny za produkty przyciąga wielu Brytyjczyków. Mają oni gwarancję, że otrzymają pewien procent wydanych pieniędzy, który po roku średnio wynosi 280 funtów.

Wydatki związane z pracą powinny po części być pokrywane przez pracodawcę. Powinien on przynajmniej zapewnić zwrot kosztów dojazdu czy też strój do pracy, aby choć trochę odciążyć portfele wielu Brytyjczyków. Brzmi to raczej jak bajka. Pracujący Brytyjczycy sami mogą zredukować ponoszone koszty związane z pracą, muszą być świadomi tego, że lekkie wydawanie kilku funtów może nagromadzić się do pokaźniejszej sumy w ciągu pewnego okresu. Aby nie nadszarpnąć budżetu proponujemy rozważyć kwestię robienia kanapek w domu, wykorzystać garderobę, którą obecnie dysponujemy, zostawiać samochód na parkingu z dala od miejsca pracy i przespacerować się do niej. Zacząć nosić sporządzony w domu gorący napój w termosie. Wszystkie te niepozornie brzmiące propozycje mogą doprowadzić, że „skarbonka” Brytyjczyków będzie się zapełniać.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7696 

Do W. Brytanii4.7992 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?