Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Starbucks wyrównuje długi z fiskusem

Osoba fizyczna automatycznie ma odciągany podatek od uzyskiwanych dochodów. Nie znajdzie luki w prawie, aby taki podatek ominąć bądź przedłużyć termin jego zapłaty. Natomiast przyjrzyjmy się osobom prawnym, które w gruncie rzeczy same ustalają reguły i termin kiedy zapłacą długo zaległy podatek.
 
Omijanie przepisów podatkowych w legalny sposób stało się głównym tematem rządu koalicyjnego, jako że prowadzi on politykę programu oszczędnościowego od momentu przejęcia władzy, tj. od 3 lat. Downing Street został skrytykowany za obniżanie najwyższej stawki podatku dochodowego z 50% do 45% oraz za nakładanie cięć na zasiłki nie poczynając żadnych stanowczych kroków mających na celu zamknięcie luk podatkowych.   

W ubiegłym tygodniu, premier Wielkiej Brytanii, David Cameron ogłosił, że posiada zabezpieczenie umowy z brytyjską siecią zagranicznych przedsiębiorstw oraz Dependencji Korony brytyjskiej, aby zaangażować się w światowe działania wymierzone przeciwko uchylaniu się od płacenia podatków.

Starbucks - największa na świecie sieć kawiarni tylko raz odnotowała zysk podlegający opodatkowaniu w okresie 15 lat panowania na brytyjskim rynku. Od 1998 roku od momentu wejścia na rynek w Wielkiej Brytanii zapłaciła jedynie 8,6 mln. funtów podatku. Ujawniono, że Starbucks nie zapłacił podatku dochodowego od osób prawnych w latach 2009-2012, pomimo faktu, że tylko w 2011 roku obroty wyniosły 400 mln. funtów.
 
Unikanie płacenia podatku korporacyjnego było możliwe, gdyż Starbucks rozliczał się z jego oddziałami za granicą. Przykładowo oddział w Holandii odpowiedzialny za palenie kawy, otrzymywał z Wielkiej Brytanii aż 4,7% prowizji. Natomiast oddział szwajcarski handlujący ziarnami kawy zabierał 20% prowizji.
   
Starbucks podał do publicznej wiadomości, że zapłaci po raz pierwszy od 2009 roku podatek korporacyjny. Takie kroki zostały podjęte w wyniku presji ze strony polityków i społeczeństwa brytyjskiego. W konsekwencji Starbucks zobowiązał się zapłacić podatek dochodowy o łącznej wysokości 20 mln. funtów na przestrzeni dwóch lat. HM Revenue and Customs już otrzymało 5 mln. funtów. Kolejne 5 mln. funtów zostanie zapłaconych w drugiej połowie roku 2013. Mówi się także o zapłacie kolejnych 10 mln. funtów, jednak to dopiero w 2014 roku.
 
Rzeczniczka Starbucks'a powiedziała, że „sześć miesięcy temu, przekonaliśmy się, że nasi klienci nie powinni czekać aż staniemy się opłacalni i, że dopiero wtedy zaczniemy płacić podatek korporacyjny w Wielkiej Brytanii. Podejmujemy działania na podstawie których chcemy zwiększyć rentowność Starbucks na terenie Wielkiej Brytanii. Między innymi poprzez zmianę lokalizacji nierentownych kawiarni, oraz oparcie w większym stopniu na sklepach franczyzowych oraz licencyjnych”.
 
Starbucks nie jest pierwszą i ostatnią korporacją, która unika płacenia podatku dochodowego. Dlatego też potrzeba rozwiązań, które wymierzą sprawiedliwość osobom prawnym, i koniec końców przestaną być piętnowane na Wyspach Brytyjskich za unikanie płacenia podatków.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7605 

Do W. Brytanii4.7898 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?