Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.08% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.08% 

Starbucks wyrównuje długi z fiskusem

Osoba fizyczna automatycznie ma odciągany podatek od uzyskiwanych dochodów. Nie znajdzie luki w prawie, aby taki podatek ominąć bądź przedłużyć termin jego zapłaty. Natomiast przyjrzyjmy się osobom prawnym, które w gruncie rzeczy same ustalają reguły i termin kiedy zapłacą długo zaległy podatek.
 
Omijanie przepisów podatkowych w legalny sposób stało się głównym tematem rządu koalicyjnego, jako że prowadzi on politykę programu oszczędnościowego od momentu przejęcia władzy, tj. od 3 lat. Downing Street został skrytykowany za obniżanie najwyższej stawki podatku dochodowego z 50% do 45% oraz za nakładanie cięć na zasiłki nie poczynając żadnych stanowczych kroków mających na celu zamknięcie luk podatkowych.   

W ubiegłym tygodniu, premier Wielkiej Brytanii, David Cameron ogłosił, że posiada zabezpieczenie umowy z brytyjską siecią zagranicznych przedsiębiorstw oraz Dependencji Korony brytyjskiej, aby zaangażować się w światowe działania wymierzone przeciwko uchylaniu się od płacenia podatków.

Starbucks - największa na świecie sieć kawiarni tylko raz odnotowała zysk podlegający opodatkowaniu w okresie 15 lat panowania na brytyjskim rynku. Od 1998 roku od momentu wejścia na rynek w Wielkiej Brytanii zapłaciła jedynie 8,6 mln. funtów podatku. Ujawniono, że Starbucks nie zapłacił podatku dochodowego od osób prawnych w latach 2009-2012, pomimo faktu, że tylko w 2011 roku obroty wyniosły 400 mln. funtów.
 
Unikanie płacenia podatku korporacyjnego było możliwe, gdyż Starbucks rozliczał się z jego oddziałami za granicą. Przykładowo oddział w Holandii odpowiedzialny za palenie kawy, otrzymywał z Wielkiej Brytanii aż 4,7% prowizji. Natomiast oddział szwajcarski handlujący ziarnami kawy zabierał 20% prowizji.
   
Starbucks podał do publicznej wiadomości, że zapłaci po raz pierwszy od 2009 roku podatek korporacyjny. Takie kroki zostały podjęte w wyniku presji ze strony polityków i społeczeństwa brytyjskiego. W konsekwencji Starbucks zobowiązał się zapłacić podatek dochodowy o łącznej wysokości 20 mln. funtów na przestrzeni dwóch lat. HM Revenue and Customs już otrzymało 5 mln. funtów. Kolejne 5 mln. funtów zostanie zapłaconych w drugiej połowie roku 2013. Mówi się także o zapłacie kolejnych 10 mln. funtów, jednak to dopiero w 2014 roku.
 
Rzeczniczka Starbucks'a powiedziała, że „sześć miesięcy temu, przekonaliśmy się, że nasi klienci nie powinni czekać aż staniemy się opłacalni i, że dopiero wtedy zaczniemy płacić podatek korporacyjny w Wielkiej Brytanii. Podejmujemy działania na podstawie których chcemy zwiększyć rentowność Starbucks na terenie Wielkiej Brytanii. Między innymi poprzez zmianę lokalizacji nierentownych kawiarni, oraz oparcie w większym stopniu na sklepach franczyzowych oraz licencyjnych”.
 
Starbucks nie jest pierwszą i ostatnią korporacją, która unika płacenia podatku dochodowego. Dlatego też potrzeba rozwiązań, które wymierzą sprawiedliwość osobom prawnym, i koniec końców przestaną być piętnowane na Wyspach Brytyjskich za unikanie płacenia podatków.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8100 

Do W. Brytanii4.8650 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo