Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Brytyjskie mundury Made in China

W ubiegłym roku brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej wydało 80,6 mln funtów na mundury dla brytyjskich sił zbrojnych, z czego  zaledwie 6% czyli 5 mln funtów zostało wydanych w Wielkiej Brytanii, pozostała część pieniędzy została ulokowana w zagranicznych firmach zajmujących się produkcją wojskowej odzieży, głównie w Indiach, Chinach i we Wschodniej Europie.

Szczegółowy wykaz miejsc, które zajęły się produkcją wojskowych mundurów przedstawia się następująco. 42,5 mln funtów wydano w Unii Europejskiej, 5 mln funtów na Półwyspie Indyjskim, 1,5 mln funtów trafiło do północnych krajów Afryki, a 27 mln funtów na Daleki Wschód – głównie do Chin. Na przykład kontrakt o wartości 12 mln funtów, aby wykonać mundury maskujące został podpisany z Chinami, był to cios i zniewaga dla brytyjskich firm.  Brytyjskie firmy są zmuszone do zlecania innym firmom wyprodukowanie towaru, gdyż jest to sposób na zdobycie oszczędności. Według danych ujawnionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, produkcja wszelkiego rodzaju odznak, naszywek, uroczystych mundurów należy do brytyjskiego przemysłu, i jest warta 2,5 mln funtów.

Dla porównania w Stanach Zjednoczonych wszystkie mundury produkowane są przez amerykańskie firmy, tak stanowi prawo. Parlamentarzysta z ramienia Partii Konserwatywnej oraz były pułkownik piechoty,  Patrick Mercer przyznaje, że każdy brytyjski żołnierz powinien nosić mundur zrobiony w Wielkiej Brytanii, a zagraniczna produkcja może wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa.  Można znaleźć odpowiedź dlaczego tak się dzieję, otóż zmagające się z konkurencją brytyjskie firmy zostały zmuszone zwolnić pracowników i otworzyć fabryki poza granicami Wysp w celu ograniczenia kosztów czy też pod rygorem utraty kontraktów.

Przedsiębiorstwo Try and Lilly, które powstało w 1864, zajmujące się produkcją wojskowych nakryć głowy zwolniła połowę personelu w ciągu 10 lat, pozostało jedynie 15 pracowników i zleciła produkcję innym firmom, aby utrzymać się na rynku. Liverpoolska firma wciąż produkuje ręcznie robione nakrycia szyte na miarę dla sił zbrojnych, jest to jednak mały procent,  większe zamówienia są wykonywane w krajach Wschodniej Europy, aby obniżyć koszty.

Kurczący się brytyjski przemysł odzieżowy zajmujący się produkcją mundurów dla brytyjskich sił zbrojnych przynosi większe profity zagranicznym firmom. Jeśli chodzi o brytyjski przemysł obronny, produkuje on, na przykład, broń ręczną SA80 oraz karabin dalekiego zasięgu L115A3. Jednak że, i w tym sektorze głównymi beneficjentami są kraje na całym świecie, granatnik automatyczny kalibru 40 mm produkowany jest w Niemczech przez przedsiębiorstwo Heckler & Koch, używany jest na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii. Samoloty wojskowe często są produkowane za granicą, przykładowo,  Eurofighter Typhoon (pol. Europejski myśliwiec Tajfun, także "EF-2000") został zbudowany przez konsorcjum europejskich producentów lotniczych– Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS.

Chyba marzeniem każdego państwa byłby fakt, że mogłoby się ono zaopatrzyć we wszystko co możliwie w swojej ojczyźnie. Poczynione inwestycje zostały by w kraju, byłaby to podwójna korzyść, jednak niestety trzeba docenić zagranicznych producentów, i cieszyć się, że są na tyle życzliwi, że umożliwiają wyprodukowanie i kupno danego towaru.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?