Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Bogaci emeryci mają zwracać świadczenia

Iain Duncan Smith, minister pracy i emerytur w rządzie Davida Camerona zachęca, aby zamożni emeryci czy też inne osoby w podeszłym wieku nie korzystali ze wsparcia finansowego podatników, wspierając tym samym rząd brytyjski.

Zarówno bogaci emeryci jak i ci mniej zamożni uczciwie zapracowali na emeryturę, płacili składki na ubezpieczenie społeczne, sami płacili podatki na zasiłki dla emerytów, dlaczego teraz mają zostać im odebrane te same świadczenia? Tylko dlatego, że niektórzy emeryci są bardziej zamożni, wydaje się to być raczej niesprawiedliwe, gdyż bogata elita emerytów jest wdzięczna sama sobie, a nie państwu. A te szuka oszczędności, i niestety zrobiło się głośno o zabraniu powszechnych świadczeń jakie im się należą.

Iain Duncan Smith, minister pracy i emerytur w rządzie Davida Camerona zachęca, aby zamożni emeryci czy też inne osoby w podeszłym wieku nie korzystali ze wsparcia finansowego podatników, wspierając tym samym rząd brytyjski. Twierdzi on, że tacy emeryci powinni z własnej woli nie pobierać należących im się świadczeń, których tak naprawdę nie potrzebują. Mowa o dopłacie na ogrzewanie podczas zimy, darmowych przejazdach komunikacją miejską czy też darmowym abonamencie telewizyjnym.

Ducan Smith utrzymuje, że wydawanie 2 miliardów funtów rocznie na emerytów to anomalia, jest to nietakt gdy niezależnie od tego jaki status społeczny reprezentuje dany emeryt otrzymuje on powszechne świadczenia. Nie ma żadnych oznak zmian do obecnego systemu, pomimo próśb nowelizacji systemu płatności ze strony Smitha i innych członków parlamentu. Dodajmy, że zapowiadają się inne cięcia zasiłków, między innymi dla bezrobotnych, jednak te dla emerytów nie będą naruszone.

W 2010 roku, premier Wielkiej Brytanii, David Cameron obiecał ochronę uniwersalnych świadczeń dla wszystkich emerytów przez okres kadencji aż do wyborów w 2015 roku, dlatego też na razie sprzeciwia się zmianom. Liberalni Demokraci również uważają, że podatnicy muszą płacić za świadczenia dla emerytów. Z ust rzecznik Ministerstwa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego wiemy, że obecna sytuacja nie zmieni się za „panowania” Camerona.
 
Będąc na emeryturze podstawowej, każdy emeryt otrzymuje dopłatę na ogrzewanie podczas zimy wynoszącą £200, osoby po 80-tce otrzymują dopłatę w wysokości £300. Kończąc 60 lat, każdemu Brytyjczykowi przysługują darmowe recepty, a osiągając wiek emerytalny należą się zniżki na podróżowanie autobusem, zniżki różnią się w zależności od obszaru. W wieku 75 lat, emeryci nie są zobowiązani do uiszczenia opłaty za korzystanie z abonamentu telewizyjnego, licencja TV na kolorowy odbiornik kosztuje £145.50.

Przyszłość świadczeń dla emerytów wzbudza zagorzałą polityczną kłótnię. Obecnie emeryci nie muszą się obawiać straty dodatkowych świadczeń, ci bogaci z własnej inicjatywy mogą zrezygnować z państwowych środków finansowych, aby te mogło się rozwijać. Jednak póki co są chronieni ramieniem Camerona, i nic im nie grozi. Jaki los czeka zamożnych emerytów okaże się w przyszłości, w zależności kto obejmie rząd brytyjski, i jaki będzie miał sentyment do tej grupy społecznej.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7557 

Do W. Brytanii4.7850 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?