Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Na Wyspach wiedzie się źle

George Osborne

Od grudnia 2012 roku do końca lutego br. liczba bezrobotnych wzrosła o 70 tys. wliczając 20 tys. osób w wieku nie przekraczającym 25 lat, wynosząc 2,56 mln osób. Stopa bezrobocia wzrosła z 7,8% do 7,9%, jest to trzeci z rzędu wzrost, który koniec końców osiągnął najwyższy poziom od lipca 2012 roku.

Wzrost bezrobocia w Wielkiej Brytanii przyczynia się do dodatkowej presji na strategię programu oszczędnościowego Kanclerza Skarbu George’a Osborne’a. Jak podaje brytyjskie Biuro Statystyk Narodowych ( ang. Office for National Statistics)  od grudnia 2012 roku do końca lutego br. liczba bezrobotnych wzrosła o 70 tys. wliczając 20 tys. osób w wieku nie przekraczającym 25 lat, wynosząc 2,56 mln osób. Stopa bezrobocia wzrosła z 7,8% do 7,9%, jest to trzeci z rzędu wzrost, który koniec końców osiągnął najwyższy poziom od lipca 2012 roku.
 
Dla osób w wieku od 16 do 24 lat stopa bezrobocia pozostaje również zmartwieniem, tym bardziej, że coraz bardziej przesuwa się do miliona osób. W ciągu trzech miesięcy, od grudnia 2012 roku do końca lutego br.  liczba młodych osób bez pracy wyniosła 979,000, przesuwając stopę bezrobocia do 21,1 %. Można również dopatrzeć się pozytywnych kwestii w tym pełnym obaw brytyjskim społeczeństwie, otóż liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych (ang.  jobseeker's allowance) spadła o 7 tys. do 1,53 milionów pozostawiając promyk nadziei na rozwój kraju redukując wydatki rządu brytyjskiego. Jednak radość słyszanych wieści nie może trwać długo, i tak oto zauważalny jest gwałtowny spadek produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w tym roku, który osłabi nadzieje odbudowy rozwoju państwa.
 
Co więcej pracująca populacja Wielkiej Brytanii cierpi z powodu zaciśnięcia pasa w obecnej trudnej sytuacji w kraju, podwyżka ich płac wyniosła średnio 1%, co przedkłada się najniższym wzrostem od 2001 roku, zaś wskaźnik inflacji pozostaje w wysokości 2,8%, przewiduje się, że wzrośnie on do 3%. Wydatki na konsumpcję wzrosły w ostatnich miesiącach, jednak analitycy obawiają się, że dobiegnie to końca jeśli różnica pomiędzy płacą a inflacją będzie nadal ograniczać  dochód netto.

Decyzja Bank of England, aby zamrozić politykę polegającą na wstrzykiwaniu funduszy w gospodarkę także doskwiera Osborne’owi, by ten zmienił kierunek na bardziej aktywną politykę gospodarczą. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Wielka Brytania odczuje wolniejszy wzrost gospodarczy w 2013 i 2014 roku w wyniku niskiego eksportu  oraz ograniczenia przez rząd brytyjski prowadzenia inwestycji.

Vicky Redwood, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics przyznaje, że prawdopodobnie kolejne kroki podjęte przez Bank of England będą przesunięte do momentu kiedy funkcję gubernatora Bank of England przejmie Mark Carney. Poluzowanie polityki monetarnej (ang. quantitative easing QE) w maju jest wciąż możliwe, zwłaszcza jeśli PKB w pierwszym kwartale było gorsze niż przewidywano. Jednak może być tak, że trzeba będzie czekać aż Carney będzie przy władzy, zanim Komitet Polityki Pieniężnej (ang. Monetary Policy Committee MPC) podejmie dalsze działania. Osoby głosujące przeciwko QE w tym miesiącu wydają się nie mieć żadnych obiekcji do kolejnych kroków celem zwiększenia kredytów bankowych, widząc zalety w możliwych rozszerzeniach „finansowania za pożyczanie” (ang. Funding for Lending).
 
Na dzień dzisiejszy losy Wielkiej Brytanii nie zapowiadają się być zadawalające dla obywateli. I chociaż trzeba będzie pogodzić się z tymczasowym czarnym scenariuszem, zawsze trzeba pamiętać, że po burzy wychodzi słońce. Tak więc i Brytyjczycy mogą liczyć na długo wyczekiwaną poprawę sytuacji w ojczyźnie.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?