Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9150 0.41% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9150 0.41% 

Wspinanie się po drabinie nieruchomości

Brytyjski urząd statystyczny przewiduje, że 3 miliony Brytyjczyków wynajmujących socjalne kwatery oraz 1,5 milionów Brytyjczyków wynajmujących prywatne lokale mieszkalne straciło nadzieje na kupno mieszkania bądź domu w przyszłości. Osoby, które przewidują kupno domu, uważają, że będą mogły sobie na to pozwolić co najmniej za 5 lat.

Niewątpliwie posiadanie własnych czterech ścian wiąże się z komfortem. W konsekwencji jesteśmy niezależni, nie jesteśmy inwigilowani przez właściciela lokalu. Co więcej, w gruncie rzeczy nikt nie może nas eksmitować, chyba, że mamy nieuregulowane płatności, które skumulowały się do takiej sumy, wtedy eksmisja czy sprzedaż posiadłości staje się jednym z rozwiązań, są to jednak najgorsze wersje scenariusza. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem jest wynajem lokum mieszkalnego, przynajmniej nie będzie nam żal naszego wkładu jaki włożyliśmy, aby kupić posiadłość.

Brytyjski urząd statystyczny (Office for National Statistics) przewiduje, że 3 miliony Brytyjczyków wynajmujących socjalne kwatery oraz 1,5 milionów Brytyjczyków wynajmujących prywatne lokale mieszkalne straciło nadzieje na kupno mieszkania bądź domu w przyszłości. Osoby, które przewidują kupno domu, uważają, że będą mogły sobie na to pozwolić co najmniej za 5 lat.

Kiedy mamy zdolność kredytową możemy zastanowić się nad wzięciem pożyczki na lokum mieszkalne. Jednak niestety sytuacja gospodarcza w Wielkiej Brytanii nie pozwala każdemu obywatelowi cieszyć się z kwatery na własność, w konsekwencji są oni skazani na wynajem. Przewiduje się, że większość Brytyjczyków wynajmujących mieszkanie nigdy nie będzie w stanie kupić go na własność.

Według najnowszych danych centralnego biura statystycznego Office for National Statistics (ONS) widoczny jest spadek zakupu nieruchomości na własność na Wyspach Brytyjskich. W ciągu ostatnich 4 lat liczba właścicieli spadła o 200 tys. z 14,6 milionów w 2008 roku do 14,4 milionów w 2012 roku. W tym samym czasie liczba osób wynajmujących zakwaterowanie wzrosła o 23% do 3,8 milionów w 2012 roku z 3,1 milionów w 2008 roku.
 
Około 2,8 milionów właścicieli domów w Anglii żyje w nich od ponad 30 lat, tak więc można zauważyć, iż właściciele nie prędko opuszczają swoje posiadłości. Od 2008 roku czas zamieszkania przez właścicieli wzrósł średnio z 11 do 13 lat, uniemożliwia to przeprowadzkę czy też kupno takiego domu.

W 2012 roku około 2/3 właścicieli domów chciało wspiąć się na tzw. property ladder (drabinę nieruchomości), jednak nie mogli oni sobie na to pozwolić. Według Lloyds TSB 61% second steppers - osoby, które chcą wejść na drugi szczebel drabiny nieruchomości, tym samym chcą przeistoczyć się z kupujących po raz pierwszy (first time buyers) na sprzedających po raz pierwszy (first-time sellers)  nie mogło sobie pozwolić na ten krok. Uważa się, że w obliczu coraz większych wyzwań dla second steppers, którzy muszą zmagać się z wyższymi wymaganiami depozytowymi ze strony  instytucji udzielających kredytów oraz brak popytu ze strony osób kupujących po raz pierwszy, wspinanie po drabinie nieruchomości stanowi problem.
 
Ponad 1/5 ( 22%) właścicieli domów jest przekonanych, że łatwiej było wejść na drabinę nieruchomości, aniżeli teraz wspinać się po niej. Jednak prawie połowa (46%) właścicieli domów uważa, że stopień trudności w obu tych kwestiach jest zbliżony.
 
Wiele osób mieszkających w wynajmowanych lokalach uważa, że posiadanie domu na własność graniczy z cudem. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju uniemożliwia spełnianie marzeń. Na razie trzeba cieszyć się, że ma się dach nad głową, uzbroić się w cierpliwość czekając na polepszenie się sytuacji na Wyspach.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8200 

Do W. Brytanii4.8790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo