Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Wspinanie się po drabinie nieruchomości

Brytyjski urząd statystyczny przewiduje, że 3 miliony Brytyjczyków wynajmujących socjalne kwatery oraz 1,5 milionów Brytyjczyków wynajmujących prywatne lokale mieszkalne straciło nadzieje na kupno mieszkania bądź domu w przyszłości. Osoby, które przewidują kupno domu, uważają, że będą mogły sobie na to pozwolić co najmniej za 5 lat.

Niewątpliwie posiadanie własnych czterech ścian wiąże się z komfortem. W konsekwencji jesteśmy niezależni, nie jesteśmy inwigilowani przez właściciela lokalu. Co więcej, w gruncie rzeczy nikt nie może nas eksmitować, chyba, że mamy nieuregulowane płatności, które skumulowały się do takiej sumy, wtedy eksmisja czy sprzedaż posiadłości staje się jednym z rozwiązań, są to jednak najgorsze wersje scenariusza. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem jest wynajem lokum mieszkalnego, przynajmniej nie będzie nam żal naszego wkładu jaki włożyliśmy, aby kupić posiadłość.

Brytyjski urząd statystyczny (Office for National Statistics) przewiduje, że 3 miliony Brytyjczyków wynajmujących socjalne kwatery oraz 1,5 milionów Brytyjczyków wynajmujących prywatne lokale mieszkalne straciło nadzieje na kupno mieszkania bądź domu w przyszłości. Osoby, które przewidują kupno domu, uważają, że będą mogły sobie na to pozwolić co najmniej za 5 lat.

Kiedy mamy zdolność kredytową możemy zastanowić się nad wzięciem pożyczki na lokum mieszkalne. Jednak niestety sytuacja gospodarcza w Wielkiej Brytanii nie pozwala każdemu obywatelowi cieszyć się z kwatery na własność, w konsekwencji są oni skazani na wynajem. Przewiduje się, że większość Brytyjczyków wynajmujących mieszkanie nigdy nie będzie w stanie kupić go na własność.

Według najnowszych danych centralnego biura statystycznego Office for National Statistics (ONS) widoczny jest spadek zakupu nieruchomości na własność na Wyspach Brytyjskich. W ciągu ostatnich 4 lat liczba właścicieli spadła o 200 tys. z 14,6 milionów w 2008 roku do 14,4 milionów w 2012 roku. W tym samym czasie liczba osób wynajmujących zakwaterowanie wzrosła o 23% do 3,8 milionów w 2012 roku z 3,1 milionów w 2008 roku.
 
Około 2,8 milionów właścicieli domów w Anglii żyje w nich od ponad 30 lat, tak więc można zauważyć, iż właściciele nie prędko opuszczają swoje posiadłości. Od 2008 roku czas zamieszkania przez właścicieli wzrósł średnio z 11 do 13 lat, uniemożliwia to przeprowadzkę czy też kupno takiego domu.

W 2012 roku około 2/3 właścicieli domów chciało wspiąć się na tzw. property ladder (drabinę nieruchomości), jednak nie mogli oni sobie na to pozwolić. Według Lloyds TSB 61% second steppers - osoby, które chcą wejść na drugi szczebel drabiny nieruchomości, tym samym chcą przeistoczyć się z kupujących po raz pierwszy (first time buyers) na sprzedających po raz pierwszy (first-time sellers)  nie mogło sobie pozwolić na ten krok. Uważa się, że w obliczu coraz większych wyzwań dla second steppers, którzy muszą zmagać się z wyższymi wymaganiami depozytowymi ze strony  instytucji udzielających kredytów oraz brak popytu ze strony osób kupujących po raz pierwszy, wspinanie po drabinie nieruchomości stanowi problem.
 
Ponad 1/5 ( 22%) właścicieli domów jest przekonanych, że łatwiej było wejść na drabinę nieruchomości, aniżeli teraz wspinać się po niej. Jednak prawie połowa (46%) właścicieli domów uważa, że stopień trudności w obu tych kwestiach jest zbliżony.
 
Wiele osób mieszkających w wynajmowanych lokalach uważa, że posiadanie domu na własność graniczy z cudem. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju uniemożliwia spełnianie marzeń. Na razie trzeba cieszyć się, że ma się dach nad głową, uzbroić się w cierpliwość czekając na polepszenie się sytuacji na Wyspach.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7730 

Do W. Brytanii4.8025 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?