Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Rewolucja w emeryturze państwowej

Państwowa emerytura przejdzie transformację od kwietnia 2017 roku, w zapomnienie przejdzie dwuwarstwowy system emerytalny złożony z podstawowej emerytury i wyrównania zależnie od dochodów, w zamian będzie przysługiwał jeden komponent do państwowej emerytury, mianowicie wypłata około 144 funtów tygodniowo.
 
Nowy system będzie znany jako single tier. Zmiana ma być uproszczeniem, gdyż obecny system jest zbyt złożony. Nie wszyscy jednak otrzymają tygodniową emeryturę w wysokości 144 funtów, niektórzy otrzymają więcej, a niektórzy mniej.

Według rządu brytyjskiego, w świetle obecnego system około 35% osób, które osiągną wiek emerytalny pomiędzy rokiem 2017 a 2037 otrzymają więcej niż 144 funtów tygodniowo. Na mocy nowego system emerytalnego takie osoby otrzymają mniej. Stary system jest wygórowany wyjaśnia Tom McPhail z firmy doradców finansowych Hargreaves.  

W świetle kompletnej reorganizacji, Brytyjczycy otrzymają ryczałtową stawkę emerytury w wysokości 144 funtów tygodniowo, oczywiście pod warunkiem, że opłacali składki na ubezpieczenie emerytalno – zdrowotne co najmniej przez okres 35 lat, obecnie obowiązuje 30 lat.

Plan wprowadzenia jednolitej emerytury państwowej sprawi, że kobiety urodzone na początku lat 50 XX otrzymają średnio o 310 funtów mniej w ciągu roku. Takich kobiet jest prawie pół miliona, osiągną one wiek emerytalny przed kwietniem 2017 roku, i w konsekwencji nie będą podlegały nowym reformą, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2017 roku. Planowany system państwowej emerytury wydaje się być ironiczny i niesprawiedliwy, gdyż dla danej grupy kobiet będzie to swego rodzaju kara.

Kobiety urodzone od kwietnia 1952 roku do lipca 1953 roku będą zmagać się z cięciami ich emerytur, takie działania jednak nie będą dotyczyły mężczyzn urodzonych w tym samym okresie ponieważ osiągną oni wiek emerytalny tzn. 65 lat przed lipcem 2018 roku. Zmiany będą także niekorzystne dla osób cierpiących na różne schorzenia medyczne, czy też osób, które już przeszły na wcześniejszą emeryturę, aby opiekować się drugą osobą. Osoby, które wpłacały na drugi filar (Second State Pension) nie będą czerpać korzyści z planowanych reform emerytalnych.

Badania przeprowadzone przez Ministerstwo Pracy i Emerytur (Department for Work and Pensions) podają, że rewolucja emerytalna będzie miała znaczny wpływ na emeryturę państwową otrzymywaną w ciągu życia. Ministerstwo Pracy i Emerytur silnie utrzymuje, że kobiety mogą pobierać emeryturę państwową od 15 miesięcy do trzech lat szybciej niż mężczyźni urodzeni w tym samym czasie, znaczy to, że będą mieli prawo do otrzymania od 8 tys. funtów do 20 tys. funtów w ramach emerytury państwowej do czasu kiedy płeć przeciwna dopiero osiągnie wiek emerytalny.

Emerytura pozwala cieszyć się z dóbr otaczającego świata, jednak powinna być ona odpowiednio wysoka, aby osoby w chwili przejścia na emeryturę nie martwiły się z czego na przykład zapłacą za leki. Trzeba dodać, że osoby na emeryturze zyskują przede wszystkim spokój ducha, iż właśnie zaczął się czas odpoczynku, skupienia na sobie czy też bawienia wnuków. Nie powinno się odbierać im długo oczekiwanego życia na beztroskiej emeryturze, bo przecież zasłużyli sobie na godną egzystencję po ciężkich latach pracy.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?