Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Zapłacimy więcej za wypisanie recepty

Budżet Anglików po raz kolejny zostanie obciążony podwyżkami. Tym razem mowa o sektorze zdrowia. Z dniem 1 kwietnia 2013 roku opłata za wystawienie jednorazowej recepty wzrośnie o 20 pensów, co będzie równać się 7,85 funtów.
 
Według Davida Barker’a, dyrektora generalnego Crohn’s and Colitis UK, miliony pacjentów nie będzie zadowolonych z planowanej podwyżki. Warto dodać, że od roku 1979 opłaty za leki na receptę rosną systematycznie każdego roku, czy nie jest to czas aby  rząd brytyjski zaczął coraz poważniej rozważać zamrożenie takich podwyżek. W rezultacie kolejne podwyżki degradują kondycje psychiczną mniej zamożnych osób, które już ledwo wiążą koniec z końcem, a jeszcze wyższa cena za wystawienie recepty jest ciosem, gdyż nie mają oni dostępu do leków, które utrzymają ich przy życiu.

Jedynie w Anglii pacjenci są zobowiązani do uiszczenia opłaty za leki na receptę,  pacjenci ze Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej uzyskują takie recepty za darmo. Darmowe wypisanie recepty zostało wprowadzone w Walii w 2007 roku, w Irlandii Północnej w 2010 roku, a w Szkocji w 2011 roku. Angielscy pacjenci zwolnieni z opłat to dzieci poniżej 16 roku życia; osoby poniżej 19 roku życia uczące się w trybie dziennym; osoby w wieku  60 lat i więcej; kobiety w ciąży oraz przez rok po urodzeniu dziecka; osoby cierpiące na niektóre rodzaje schorzeń; osoby chorujące na raka (dotyczy Anglii od 1 kwietnia 2009 roku); osoby otrzymujące niektóre zasiłki (Income Support, Income-based Jobseeker's Allowance, Income-related Employment and Support Allowance, Pension Credit Guarantee Credit) i ich partnerzy; niektórzy emeryci wojenni; osoby o niskich dochodach, posiadające certyfikat HC2.

Alternatywą dla chorujących jest Prescription Prepayment Certificate (PPC), swego rodzaju abonament na recepty, można wybrać między okresem na trzy bądź dwanaście miesięcy. W tej kwestii ceny nie ulegną zmianie, zostały one zamrożone na kolejne lata. Ówczesna przedpłata w wysokości 29,10 funtów za abonament na trzy miesiące i 104 funtów za abonament na okres jednego roku uchroni portfele wielu Anglików, którzy potrzebują więcej niż jedną receptę miesięcznie. PPC można nabyć między innymi w aptekach bądź u swojego lekarza ogólnego(GP). Jednak dla niektórych osób nawet taki abonament może być uciążliwy.
 
Minister zdrowia, Lord Howe utrzymuje, że dzięki podwyżce NHS zaoszczędzi 5 miliardów funtów w ciągu tego roku finansowego, pieniądze te będą przekierowane z powrotem do służby zdrowia. Krytycy potępiają wzrost cen, utrzymują, że powinno się mieć na uwadze mniej zamożnych pacjentów, którzy w zaistniałej sytuacji będą musieli zdecydować, których leków na receptę najbardziej potrzebują. Prescription Charges Coalition (PCC) reprezentująca ponad 20 organizacji prowadzi kampanię aby zakończyć  niesprawiedliwe, przestarzałe i arbitralne opłaty za recepty dla ludzi cierpiących na długotrwałe medyczne schorzenia. PCC dodaje, że od lat 60 XX wieku lista wyjątków osób fizycznych, których omija opłata za wystawienie leków na receptę została zmodyfikowana w znikomym stopniu.

Czasu choroby się nie wybiera, możemy asekuracyjnie zaopatrzyć się w receptę. Jednak czy wszystkich stać aby zamrozić pieniądze i mieć w zanadrzu któryś z abonamentów na leki na receptę. Osoby z chorobą serca, albo ryzykiem zapadnięcia na taką bądź inną chorobę, powinni skupiać się na poprawie zdrowia i utrzymywać je na jak najwyższym poziomie nie martwiąc się o to z czego zapłacą za istotną dla ich życia receptę.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7663 

Do W. Brytanii4.7958 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?