Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Polaryzacja rynku mieszkaniowego

Łączna wartość brytyjskich zasobów mieszkaniowych wzrosła do 5 miliardów funtów w ciągu ostatniego roku. Jednak według Savills, wiodącej agencji doradczej na globalnym rynku zamożne i cenne dzielnice mieszkalne  można znaleźć głównie w południowo-wschodniej części kraju, Londynie.

Ceny domów w Londynie są z reguły droższe, kryzys finansowy pogłębił polaryzację rynku mieszkaniowego jako że wartość spadła w każdym regionie Wielkiej Brytanii, ale nie w Londynie.  Od 2007 roku można zauważyć spadek cen domów w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Londynu, gdzie całkowita wartość  wzrosła o 14,2 %, Szkocja odnotowała spadek w wysokości 3,9%, Walia spadek o 14%, Irlandia Północna spadek wynoszący 50,9%, doprowadza to, że rynek mieszkaniowy trzech  części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest warty tyle samo co rynek mieszkaniowy Londynu.

Łączna wartość brytyjskich zasobów mieszkaniowych wzrosła do 5 miliardów funtów w ciągu ostatniego roku. Jednak według Savills, wiodącej agencji doradczej na globalnym rynku zamożne i cenne dzielnice mieszkalne  można znaleźć głównie w południowo-wschodniej części kraju, Londynie. W rocznej analizie oceny Wielkiej Brytanii, agencja Savills wywnioskowała, iż domy w stolicy kraju są obecnie warte w sumie 1,12 tryliona funtów, stanowiąc 22,5% całkowitej wartości domów w Wielkiej Brytanii. W dziesiątce najdroższych dzielnic Londynu można znaleźć Westminster, Kensington & Chelsea, Wandsworth, Barnet, Camden, Richmond, Ealing, Bromley, Hammersmith & Fulham i Lambeth. W najbogatszej dzielnicy Londynu  – Westminster – naliczymy 121,600 lokali mieszkalny, które łącznie są warte 95 miliardów funtów, stanowi to dwa razy więcej niż wartość rynku mieszkalnego w Edinburgh, i prawie trzy razy więcej niż ma to miejsce w Bristolu.
 
W najbardziej pożądanych dzielnicach Londynu takich jak  Mayfair czy Knightsbridge źródłem zysków jest przypływ pieniędzy z wynajmu lokali osobom pochodzącym z Bliskiego Wschodu, Azji, czy Europy Wschodniej, zaś  inne dzielnice Londynu zwiększają swój przychód dzięki potencjalnym klientom z wysokim kapitałem przez co mogą zawyżać ceny nieruchomości.
 
Lucian Cook, dyrektor Departamentu Badań Savills przyznaje, że wygórowane ceny nieruchomości powodują, że tylko osoby zamożne mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania bądź domu na własność. Dodatkowo rynek ogranicza brak możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego przez przeciętnego obywatela zamyka drogę do kupna własnego mieszkania, i jedynym rozwiązaniem staje się wynajem lokalu mieszkalnego. W konsekwencji stanowi to implikacje dla społecznej i pracowniczej mobilności, a co najgorsze dla gospodarki kraju. Zauważalna jest wciąż rosnąca wartość w prywatnym sektorze najmu, zapotrzebowanie przewyższa popyt. Taki przebieg sytuacji może zwiastować  poczynienie inwestycji dla osób z kapitałem własnym, i  szanse dla inwestorów instytucjonalnych aby zaspokoić potrzeby tych osób, którzy są wykluczeni z posiadania lokalu mieszkaniowego na własność.
 
Alexandra Jones, dyrektor wykonawczy Center for Cities utrzymuje, iż kluczowym elementem przyszłość wzrostu gospodarczego jest niwelowanie przepaści pomiędzy Londynem i resztą Wielkiej Brytanii.  Obecny problem dysproporcji doprowadza, że ludzie nie mogą pozwolić sobie na domy w miejscach gdzie pracują. To nie jest problem lokalny, ale krajowy. Ważne, aby dopasować politykę relatywnie do każdego miejsca w kraju i przywrócić jemu harmonię bytu.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?