Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przedsiębiorczość dla najmłodszych

Nauczanie o finansach ma stać się ustawową częścią programu nauczania w brytyjskich szkołach średnich. Wzbogacony program ma być wdrożony już od września 2014 roku. Od tego czasu nastolatkowie na zajęciach będą poruszali kwestię finansowe oraz  związane z tym życie społeczne.
 
Umiejętność kalkulacji, rozważne gospodarowanie budżetem, pożyczki oraz spłaty długu nie będą stanowiły dla nastolatków problemu, zatem poprzez taką naukę uczniowie będą powoli wdrażać się w aspekty dorosłego życia.
 
Przez ponad 20 lat umożliwiamy naukę w kraju, który jest zadłużony, jednak nie uświadamiamy uczniów o tym problemie, czas najwyższy aby kwestia zarządzania pieniędzmi była wpajana od młodych lat. Potrzebujemy natychmiast zatrzymać błędne koło niewiedzy finansowej jaka ma miejsce na Wyspach Brytyjskich rozprzestrzeniająca się wśród młodego pokolenia. Dodajmy, iż niewiedza ta jest jedną z przyczyn obecnego kryzysu. Tak więc nauczmy młodych ludzi kluczowych kwestii finansowych, które w przyszłości mogą zaowocować na odbudowie sfery gospodarczej kraju.
 
Zarys nowego program nauczania został opublikowany do konsultacji przez ministra edukacji Michael’a Gove’a.  Zajęcia dotyczące przedsiębiorczości społeczeństwa mają przygotować uczniów do radzenia sobie w życiu, odnalezieniu się w społeczeństwie, postępowaniu godnie z nałożonymi zadaniami, byciu odpowiedzialnym i szanowanym obywatelem.
 
Nastolatkowie w wieku od 11 do 14 lat zapoznają się z funkcjami i gospodarowaniem pieniędzmi, zrozumieją jak ważny jest osobisty budżet oraz zdobędą wiedzę o szeregu podstawowych aspektów związanych z usługami i produktami finansowymi. Nauczą się rozwiązywania i przewidywania problemów finansowych oraz zrozumieją co kryje się pod terminem odsetek. Natomiast już w wieku od 14 do 16 lat nie będą im obce  pojęcie płacy, podatku, kredytu, debetu czy też ryzyka finansowego. Zostanie również poruszony bardziej skomplikowany zakres usług i produktów finansowych.

Wiedza oraz umiejętności jakie nabędą uczniowie z pewnością ułatwią kwestię zarządzania pieniędzmi i podejmowania racjonalnych decyzji finansowych w życiu dorosłym.
 
Spójrzmy jak prawdopodobnie będą wyglądać pytania na egzaminie dotyczącym finansów i ich wpływu na życie społeczne:

  • Aktualnie jesteś bezrobotny, dostałeś propozycję pracy w sąsiadującym mieście, jednak połączenie komunikacyjne jest niedogodne, co byś zrobił w takiej sytuacji, zapożyczysz się na kupno samochodu i podejmiesz pracę, czy raczej odrzucisz propozycję pracy?
  • Czy pożyczka na samochód kiedy obecnie masz stałą pracę, i tym samym jesteś w stanie opłacić miesięczną ratę to dobry pomysł? Czy istnieje jakieś ryzyko w tej sytuacji?
  • Jaki wpływ będzie miał wybór kariery na przyszłe wydatki i styl życia?
  • Czy pożyczka studencka jest warta swojej ceny?
  • Jak pieniądze bądź ich brak wpływają na relację z przyjaciółmi oraz na poczucie własnej wartości?

Zauważymy, iż pytania będą wymagać od ucznia dłuższej wypowiedzi, debaty, pewnych rozmyślań, kreatywności oraz przewidywania. W ten sposób  w przyszłości dla nastolatka podobne pytania z pewnością nie będą stanowiły problemu kiedy nauczy się odpowiedzi już za młodych lat.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?