Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Antyreklama Wielkiej Brytanii - Nie spodoba Wam się na Wyspach

Już za rok zostaną otwarte granice na rynku pracy w Wielkiej Brytanii dla obywateli Rumunii i Bułgarii. Nałożone 8 lat temu restrykcje dotyczące zatrudnienia Rumunów i Bułgarów na Wyspach Brytyjskich mają zostać zniesione 31 grudnia 2013 roku, w tym czasie Wielka Brytania otworzy swoje pośrednictwa pracy Jobcentres oraz Urzędy ds. Zasiłków.  Szacuje się, że 70 tysięcy Bułgarów i Rumunów przybędzie na Wyspy w ciągu 5 lat.

O Wielkiej Brytanii mówi się, że panuje tam sprawiedliwość i szacunek dla obcokrajowców, można uznać ten fakt za jedną z przyczyn dla których staje się ona państwem w którym życie wydaje się łatwiejsze. Jednak UK to nie kraina mlekiem i miodem płynąca, jak w każdym miejscu na ziemi trwa tu nieustanna walka o byt. Na dzień dzisiejszy znalezienie pracy na Wyspach Brytyjskich może graniczyć z cudem, a konkurencja nieustannie rośnie. Już za rok zostaną otwarte granice na rynku pracy w Wielkiej Brytanii dla obywateli Rumunii i Bułgarii. Nałożone 8 lat temu restrykcje dotyczące zatrudnienia Rumunów i Bułgarów na Wyspach Brytyjskich mają zostać zniesione 31 grudnia 2013 roku, w tym czasie Wielka Brytania otworzy swoje pośrednictwa pracy Jobcentres oraz Urzędy ds. Zasiłków.  Szacuje się, że 70 tysięcy Bułgarów i Rumunów przybędzie na Wyspy w ciągu 5 lat. Zbliżający się czas zniesienia tymczasowej restrykcji coraz bardziej złości rząd brytyjski oraz obywateli. Do jakiego stopnia są w stanie posunąć się, aby nakłonić obcokrajowców do trzymania się z dala od ich kraju?  

Badania przeprowadzone w tych dwóch najbiedniejszych państwach Unii Europejskiej pokazują, iż tysiące obywateli z pośród 29 milionowej populacji czeka na szanse dostania się na Wyspy Brytyjskie. Jedna z agencji pracy w Bukareszcie ujawniła, iż zarejestrowała tysiące obywateli do pracy w Wielkiej Brytanii od 2014 roku, lista osób oczekujących jest tak długa, że agencja nie przyjmuje już zgłoszeń. Na tę wiadomość, rumuńska pani reporter podszyła się za osobę szukając pracy z wykształceniem wyższym,  udała się do pośrednictwa pracy Albatross Travel i Blue Mountain Recruitment, jednak  została odprawiona z kwitkiem, gdyż rzeczywiście liczba aplikantów jest zbyt wysoka. Rzekomo bezrobotna pani redaktor dowiedziała się, iż prawdopodobnie szanse zatrudnienia na Wyspach będą większe jeśli pojawi się w pośrednictwie w późniejszym czasie.  

Posłowie rządzącej Partii Konserwatywnej z prawego skrzydła planują nakłonić Davida Camerona aby ten wstrzymał masową imigrację obywateli Rumuni i Bułgarii. Będą oni domagać się podjęcia radykalnych kroków, i nie przywiązują uwagi, że takie podejście może wywołać kłótnię z Komisją Europejską. Posłowie rozważają plan, który ma zniechęcić Rumunów i Bułgarów do przyjazdu do Wielkiej Brytanii. W obu państwach mają zostać przeprowadzone kampanie reklamowe mówiące o złej pogodzie na Wyspach oraz braku pracy.

Nie ma żadnych wątpliwości, iż w wyjątkowych sytuacjach Wielkiej Brytanii przysługuje prawo aby wstrzymać planowany proces imigracji z krajów Unii Europejskiej, na przykład, jeśli potrafi ona przekonać Komisję Europejską, że kraj przeżywa kryzys gospodarczy.  Kilka rządów europejskich wprowadziło kontrole tymczasowej imigracji kiedy to Polska i Czechy zostały członkami Unii Europejskiej, a wszystko aby zatrzymać napływ pracowników.

Jest wiele obaw, które mogą wpłynąć negatywnie na rozwój gospodarczy. Gdy imigranci rozpoczną karierę zawodową, będą również upoważnieni do zasiłków związanych z przychodem, staną się one zdecydowanie pokaźniejsze aniżeli te, które mogli by otrzymać w ich krajach ojczystych. Jednak z drugiej strony nie będzie tak kolorowo jak może się wydawać,  otóż imigranci będą zmagać się z  pewnymi restrykcjami, na przykład, będą deportowani  po trzech miesiącach jeśli nie znajdą pracy. Ponadto mówi się, że każdy obywatel Rumuni i Bułgarii będzie musiał udowodnić, że jest w stanie sam się utrzymać przez co najmniej 6 miesięcy.

 Wielka Brytania kojarzy się z ostoją dla obywateli biedniejszych krajów, którzy mogą zarobić kilkakrotnie razy więcej aniżeli w ich krajach ojczystych. Jednak czy marzenia Rumunów i Bułgarów się ziszczą? A nawet jeśli tak, to czy rzeczywiście spotkają się z przyjaźnie nastawionymi do nich Brytyjczykami, którzy sami żyją pod znakiem zapytania z powodu bezrobocia, a w tej sytuacji przybysze przecież będą stanowić zagrożenie. Z przykrością można stwierdzić, iż czeka ich wielkie rozczarowanie.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8576 

Do W. Brytanii4.8876 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?